Plac zabaw przy Miejskim Domu Kultury w dzielnicy Dąb czeka metamorfoza. Pojawią się nowe urządzenia, elementy małej architektury, a także bezpieczniejsze nawierzchnie. Katowice ogłosiły przetarg na jego przebudowę. W ostatnich dniach otwarto także oferty w innym przetargu, który obejmuje prace na 12 placach zabaw w różnych częściach miasta.
– Dobrze wyposażony, ale przede wszystkim bezpieczny plac zabaw to jeden z czynników poprawiających jakość życia mieszkańców. Dlatego jako miasto sukcesywnie remontujemy place zabaw, którymi na co dzień opiekują się pracownicy naszych katowickich jednostek – Zakładu Zieleni Miejskiej oraz Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Niedawno do użytku mieszkańców oddaliśmy po remoncie dwa place zabaw: w parku Giszowieckim oraz w parku Kościuszki. Teraz ogłaszamy przetarg na gruntowną modernizację placu zabaw przy MDK Dąb, a przetarg na remonty 12 kolejnych miejsc zabawy i wypoczynku dla najmłodszych katowiczan jest na dobrej drodze do rozstrzygnięcia – dodaje prezydent.
Miejski Dom Kultury w Dębie to filia MDK Koszutka – powstał on na miejscu dawnego Zakładowego Domu Kultury KWK „Kleofas”. Placówka została otwarta w 2014 roku. Nowoczesny budynek ze szklaną fasadą wpisuje się w wielkomiejski krajobraz, a teraz sąsiadujący z nim plac zabaw przejdzie modernizację – zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.
– Wymienione zostaną fragmenty nawierzchni prowadzącej do placu oraz nawierzchni bezpiecznej, a część urządzeń – ze względu na stan techniczny – zniknie, by zrobić miejsce na nowe, nowoczesne sprzęty i meble miejskie – zapowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM. – Przestawione i zamocowane na stałe zostaną m.in. tablica z regulaminem, stół do ping ponga czy stolik szachowy z siedziskami. Planowana jest również naprawa ogrodzenia oraz montaż nowego ogrodzenia z furtką i bramą wewnątrz placu, który będzie rozdzielał strefę dla dzieci od części z siłownią plenerową – dodaje dyrektor.
Bez barier architektonicznych, by dać radość wszystkim dzieciom
Dzieci mogą liczyć na zupełnie nowe możliwości zabawy – pojawi się m.in. drewniany zestaw ze zjeżdżalnią, wieżą, ścianką wspinaczkową, schodami i drabinkami, a także kilka nowych kiwaków. Z myślą o integracji i dostępności zaplanowano również montaż huśtawki integracyjnej z dwoma siedziskami: typu deska oraz typu kosz, piaskownicy na podwyższeniu oraz karuzeli integracyjnej.
Nie tylko nowe urządzenia mają sprawić, że z placu zabaw będą mogły korzystać dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach prac zostaną usunięte bariery architektoniczne – na plac będzie prowadził nachylony chodnik, po którym wózek będzie mógł z łatwością przejechać. Dodatkowo wszelkie połączenia nawierzchni zaprojektowano jako bezprogowe, co znacząco minimalizuje niedogodności związane z przejeżdżaniem przez zmieniające się powierzchnie.
Nie tylko dla dzieci – strefa aktywności dla dorosłych
Nowy plac zabaw to także miejsce dla starszych użytkowników. Na tzw. ścieżce zdrowia pojawią się nowe sprzęty: równoważnie, linarium, czyli konstrukcja w formie wygiętego łuku ze stali nierdzewnej z linami, po której można się wspinać. Całość dopełnią urządzenia siłowni plenerowej, takie jak wahadło, orbitrek czy sprzęt do wyciskania w pozycji siedzącej. Przestrzeń zostanie oddzielona od placu zabaw nowym ogrodzeniem, a dodatkowo zamontowane zostaną nowe ławki oraz kosze na śmieci.
Oferty w przetargu potencjalni realizatorzy inwestycji mogą składać do 15 maja, a wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał nieco ponad 5 miesięcy na realizację inwestycji. ZZM planuje przeznaczyć na przebudowę około 430 tys. zł.
Modernizacja obejmie więcej lokalizacji
W ostatnich dniach otwarto oferty na modernizację 12 placów zabaw i stref aktywności ruchowej w różnych częściach miasta – to m.in. Katowicki Park Leśny, ul. Morawa, place zabaw w parkach Bolina i Budnioka, przy stawie Morawa, a także przy ul. Wajdy, Placu Gwarków, w parku Wełnowieckim, przy placu Hlonda, przy placu Wolności oraz w Parku Kościuszki. Zakres prac obejmie wymianę urządzeń, poprawę bezpieczeństwa i odnowienie nawierzchni. W przetargu wzięło udział 7 firm, a najniższa z ofert – 491 tys. zł – mieści się w planowanym budżecie. Po podpisaniu umowy prace będą realizowane w ciągu 4 kolejnych miesięcy.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice