Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od 2020 r. doposaża budynki mieszkalne w zbiorniki na deszczówkę. Tym razem KZGM przygotował do zamontowania 100 takich pojemników. Ponad połowa z nich znalazła już swoje miejsce. Te, które jeszcze nie zostały zainstalowane, trafią do tzw. lokalnych ogrodników.
Zbiorniki, z których korzystają mieszkańcy
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma już za sobą działania związane z montażem pojemników na deszczówkę. Pierwsze pojawiły się w 2020 r. W ciągu trzech lat postawiono 76 sztuk takich zbiorników. Znajdują się one przy budynkach mieszkalnych znajdujących się w zasobie komunalnym miasta m.in. przy ulicach: Zarębskiego, Uniczowskiej, Owsianej, Bytkowskiej, Kijowskiej oraz Mariackiej. Mają pojemność od 210 l do 1000 l. Realizowana obecnie akcja montowania zakłada postawienie kolejnych 100 zbiorników o wartości ponad 46 tys. zł. Zainstalowano ich już 55, m.in. przy ulicach: Plebiscytowej, Wojewódzkiej i Ligonia.
– Do rozdysponowania zostało jeszcze 45 pojemników. Chcemy, aby znalazły one swoje miejsca przy budynkach, które mają mini-ogródki, o które często dba kilka osób. Dzięki temu nikt nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych z podlewaniem kwiatów. Lokalni ogrodnicy mogą zgłaszać się do swoich administracji z propozycjami miejsc na pojemniki – dzięki temu trafią one tam, gdzie faktycznie mieszkańcy dbają o swoją przestrzeń i tym działaniem będzie można ich wspomóc – zachęca Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.
Aktualnie przy budynkach KZGM stoi 131 pojemników o łącznej pojemności blisko 45,5 tys. litrów. W tym roku ustawione zostaną również zbiorniki na deszczówkę zgłoszone do ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Na ten cel KZGM przeznaczy 17 tys. zł.
Proste i dobre rozwiązanie
Montaż zbiornika nie zabiera wiele czasu. Czasami trzeba najpierw odpowiednio przygotować grunt, na którym ma stanąć, następnie przetransportować pojemnik i podłączyć go do znajdującej się przy budynku rynny. Później wystarczy poczekać na opady deszczu i można korzystać z wody. Zbiorniki są skonturowane w sposób zabezpieczający je przed zamarzaniem przy niewielkich przymrozkach.
Warto oszczędzać wodę
W dobie zmian klimatu i coraz częściej spotykanej w naszym kraju suszy oszczędzanie wody staje się koniecznością. W wielu krajach, podczas suszy zabrania się np. podlewania roślin wodą z sieci. Jakkolwiek nasze trawniki i ogrody są ważne, to jednak przede wszystkim woda z sieci powinna służyć ludziom. Dlatego zbieranie deszczówki jest w tym kontekście bardzo ważnym działaniem. Woda, która spłynęłaby do kanalizacji deszczowej może być magazynowana w specjalnych zbiornikach, a następnie wykorzystywana właśnie do podlewania roślin.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice