Urząd Miasta Katowice musi wynająć nową przestrzeń, do której przeniesione zostaną wydziały zlokalizowane obecnie przy ul. Francuskiej 70.
– W pierwszej kolejności kluczowy jest komfort i właściwa obsługa mieszkańców naszego miasta korzystających między innymi z usług Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych. WUK nie spełnia wszystkich przepisów dot. dostępności architektonicznej – to bardzo mocno wybrzmiało w raporcie będącym podsumowaniem badania efektywności obsługi klienta w Urzędzie Miasta Katowice – podkreśla Monika Maniecka, Sekretarz Miasta Katowice.
– Dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich norm jest nieuzasadnione ekonomicznie. Koszty przebudowy i modernizacji obiektu przewyższają ekonomiczne uzasadnienie dalszego funkcjonowania budynku. Niektóre z wymogów nie mogą praktycznie zostać spełnione bez zamknięcia obiektu i przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji – dodaje Grzegorz Kleszcz, naczelnik wydziału administracyjnego i dodaje, że stąd konieczność znalezienia innego rozwiązania.
Obecnie przy Francuskiej 70 funkcjonuje osiem wydziałów Urzędu Miasta Katowice – w tym często odwiedzany przez mieszkańców Wydział Uprawnień Komunikacyjnych, w którym rejestrowane są pojazdy. W systemie kolejkowym w 2024 roku tylko ten wydział wygenerował prawie 171 tys. wizyt – to tak jakby w ciągu roku odwiedził go co drugi mieszkaniec Katowic. Dodatkowo w tym budynku działa również dział Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, Wydział Geodezji, Wydział Podatków i Opłat Lokalnych czy Wydział Zarządzania Kryzysowego, które także są odwiedzane przez mieszkańców. Aktualnie ponoszone koszty utrzymania budynku obejmujące wszystkie wydatki związane z funkcjonowaniem obiektu, tj.: energię elektryczną, ciepło, wodę i ścieki, usługę sprzątania, ochronę, wywóz śmieci, konserwacje, naprawy i serwisy to 2,7 mln zł rocznie.
Kiedyś w Katowicach funkcjonowały trzy budynki tej konstrukcji. Ten, w którym mieściła się Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Katowicach został wyburzony lata temu (znajdował się obok Spodka). Prokuratura, która także ma obecnie siedzibę w obiekcie podobnej konstrukcji, ruszyła z budową nowego budynku. Takie działania są podyktowane względami bezpieczeństwa, jak i faktem, iż dostosowanie do aktualnych potrzeb i przepisów tych konstrukcji kosztowałoby dziesiątki milionów złotych. W zasobach Miasta – a w szczególności Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – nie ma budynków spełniających wymogi formalne umożliwiające przeniesienie wspomnianych wydziałów. Stąd rozważania dotyczące znalezienia nowej przestrzeni na rynku komercyjnym. Urząd Miasta Katowice rozstrzygnął już konkurs na wybór podmiotu świadczącego usługi doradcze na rynku nieruchomości. Wpłynęło w sumie 6 ofert. Postępowanie przeprowadzi firma Colliers Poland. Po jej stronie jest dokonanie szczegółowej analizy potrzeb w zakresie środowiska pracy, wielkości i rodzaju powierzchni, która ma zostać wynajęta, warunków technicznych tej powierzchni, ustalenie ostatecznej specyfikacji powierzchni, która ma zostać wynajęta oraz pozyskanie ofert od wybranych potencjalnych wynajmujących, analiza tych ofert i rekomendacje.
– Istotnym czynnikiem jest dogodna lokalizacja. Wydział Uprawnień Komunikacyjnych każdego miesiąca obsługuje tysiące mieszkańców, a liczba ta z roku na rok rośnie. W 2022 roku było to ponad 145 tys. osób, w 2023 – ponad 152 tys., a w roku ubiegłym to prawie 171 tys. osób. Mówimy tu tylko o przypadkach, które są obsługiwane przez system kolejkowy, a liczba spraw załatwianych przez mieszkańców w tej lokalizacji jest dużo większa. Dlatego mamy także wymagania dotyczące dostępności miejsc parkingowych – tak, aby mieszkańcom łatwiej było zaparkować – podkreśla Beatrycze Szymecka, naczelnik wydziału uprawnień komunikacyjnych.
W zakresie poszukiwanego budynku określono warunki niezbędne. To między innymi: dostępność komunikacyjna do budynku środkami transportu publicznego – bliskość przystanków komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus) oraz transportu prywatnego, dostępność miejsc parkingowych dla klientów oraz dostępność miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością, dostępność komunikacyjna dla osób z niepełnosprawnościami oraz obniżoną mobilnością, drzwi do budynku otwierane automatycznie, windy dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, budynek powinien posiadać wszelkie wymagane przepisami prawa budowlanego przeglądy okresowe instalacji i urządzeń znajdujących się w budynku.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice