HUCZNE OBCHODY 150 LAT W KORONIE. JUBILEUSZU HUTY BATORY ZA NAMI
Blisko 1200 osób wzięło udział w obchodach 150-lecia Huty Batory, przygotowanych przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Wydarzeniem, które zostanie na długo zapamiętane, było pierwsze w historii Muzeum i pierwsze takie w regionie przedstawienie Wesela Hutniczego. Wzięło w nim udział blisko 100 inscenizatorów. Widowisko rozpoczynał tradycyjny na Górnym Śląsku Polterabend. Następnie, w rytmie dźwięków skrzypiec, bębna, mandoliny i basów, za śpiewem druhenek i chlipaniem starościn nastąpiły wykupiny, błogosławieństwo, wesele i oczepiny, a wszystko to w hutniczej scenerii. Możemy zdradzić tajemnicę, że jako to często w życiu bywa po weselu przyjdzie czas na chrzciny. Takie też zaplanowane zostały przez Muzeum Hutnictwa na 4 maja 2024 r. W ramach przyszłorocznej edycji rodzinnego święta hutniczego FLORIANFEST odbędą się Chrzciny Hutnicze, na które już dzisiaj zapraszamy.
Niezwykłą popularnością w ramach programu wydarzenia 150 LAT W KORONIE cieszyły się także wycieczki po dzielnicy Batory: zwiedzanie terenu Walcowni Blach Batory, budynku willi dyrektora Huty Batory (obecnie w rękach firmy Zarmen Sp. z o.o.), spacery po dzielnicy Batory prowadzone przez PTTK Oddział Batory w Chorzowie oraz zwiedzanie budynku dawnej dyrekcji Huty Batory. Wizyta w tym zabytkowy biurowcu, jak i wciągająca retro-kryminalna gra terenowa „DETEKTYW BATORY NA TROPIE”, w której uczestniczyły dziesiątki osób, były możliwe dzięki wsparciu firmy Alchemia S.A., będącej Mecenasem Generalnym wydarzenia „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”.
Pamiątką z wydarzenia jest specjalnie napisana na tę okazję jednoaktówka po śląsku pt. Ino na Batorym. Jak Florek z Hajduk zostoł hutnikiem. W sobotę została odczytana przez aktorów Teatru Reduta Śląska, w przyszłości zaś Muzeum planuje zarówno jej wydanie drukiem, jak i wystawienie w formie spektaklu. Pełen emocji gorący dzień – nie tylko ze względu na pogodę – zamknął nastrojowy koncert „Power of winds” Koncertowej Orkiestry Dętej.
Działanie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” realizowane jest
w ramach projektu „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.