Close Menu
    Facebook Instagram YouTube TikTok
    • Archiwum
    • KatoTV.eu
    • Chorzow.tv
    Facebook Instagram YouTube TikTok
    COMTV – Telewizja internetowa
    • Home
    • Wydarzenia
    • Kultura
    • Sport
    • Motoryzacja
    • Artykuły
    • Oferta
      • Produkcja filmowa
      • Organizacja eventów
      • Centra edukacji
    • O ComTV
    • Kontakt
    COMTV – Telewizja internetowa
    Strona główna » Akcja Zima! Jak przygotować się na zimę i nadchodzące mrozy?  
    Artykuły

    Akcja Zima! Jak przygotować się na zimę i nadchodzące mrozy?  

    Redakcja COMTVPrzez Redakcja COMTV13 listopada, 2024
    Facebook
    Akcja Zima! Jak przygotować się na zimę i nadchodzące mrozy?  

    Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią mrozy, śnieg i oblodzone ulice. Katowice już teraz przygotowują się, aby w dniu pierwszych opadów śniegu ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście.

    – W Katowicach przygotowania do kolejnego sezonu zimowego trwają od dłuższego czasu. Wszystkie służby, które są odpowiedzialne za zimowe prace, przeprowadziły już inwentaryzacje swoich sprzętów oraz kończą uzupełniać zapasy np. soli i piasku, aby być gotowym w dniu pierwszych opadów śniegu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Skalę wyzwań obrazują liczby – miejskie służby zajmują się odśnieżaniem ponad 700 przystanków i przeszło 892 km dróg, placów i ścieżek rowerowych, co sprawia, że pracownicy MPGK i MZUiM zimą pokonują nawet 140 tysięcy km, by zadbać o odpowiednią przejezdność i utrzymanie dróg – dodaje prezydent.

    Gotowość służb w ramach akcji zimowego utrzymania dróg jest zaplanowana do końca marca, ale wszystkie działania są dostosowywane do bieżącej sytuacji pogodowej. Łącznie koszt zimowego utrzymania dróg i chodników w Katowicach szacowany jest na kwotę ok. 18 mln zł.

    Sprzęt, sól, piasek czekają na zimę

    Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, w którym w okresie zimowym działa Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg, przygotowania do sezonu zimowego zaczyna zaraz po zakończeniu poprzedniego. Wtedy przeglądany jest cały wykorzystywany w tym celu sprzęt, przeprowadzane są naprawy, a także zamawiane są sól i piasek. W miejskich magazynach czeka obecnie 5 tys. ton soli drogowej, 300 ton piasku oraz 162 tony grysu porfirowego, które będą wykorzystywane do posypywania dróg. To tylko początkowe zapasy – ich ilość będzie się zwiększać w miarę potrzeb.

    Katowickie drogi obsługiwane będą przez: 26 pługopiaskarek, 15 ciągników przystosowanych do pracy zimowej, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek do wywozu śniegu. Zadania związane z odśnieżaniem dróg będzie wykonywać ponad 110 pracowników MPGK. We wrześniu zaczęło się właściwe przygotowywanie sprzętu do tegorocznej zimy, aby w momencie opadów śniegu wszystko działało bez zarzutu.

    Jednym z najważniejszych surowców przydatnych zimą jest sól, która zmniejsza śliskość na drodze. MPGK przechowuje ją w specjalnym obiekcie w kształcie igloo o średnicy 31 metrów i wysokości 13 m. Budowla istnieje od 1997 r. Opracował ją John Fitzpatrick – kanadyjski sportowiec i olimpijczyk, który był także wynalazcą. Taki kształt magazynu jest optymalny dla pracy ładowarek, a owalny dach nie pozwala na zaleganie na dachu śniegu. Także wiejący wiatr nie stanowi dla konstrukcji zagrożenia ze względu na opływowy kształt. Z kolei wykorzystanie drewna pozwala zachować wewnątrz odpowiednio niską wilgotność.

    Plan odśnieżania dróg

    W przypadku intensywnych opadów śniegu lub gołoledzi w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu trasy o mniejszym natężeniu ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym alternatywne sposoby poruszania się po mieście odśnieżane są również drogi rowerowe.

    – Dla mieszkańców zima to duże wyzwanie. MPGK dba o to, aby opady śniegu nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu oraz nie powodowały dodatkowego zagrożenia. Monitorujemy stan pogody przez całą dobę i dostosowujemy nasze działania do intensywności opadów. Warto pamiętać, że całe miasto jest podzielone na cztery strefy, które różnią się czasem, w jakim służby muszą usunąć zalegający śnieg – mówi Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice.

    W przypadku dróg ujętych w I standardzie służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji to maksymalnie 3-6 godzin po ustaniu opadów. W III standardzie to 5 do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte w IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem. W I kategorii jest 511 km dróg, w II – 96 km, III kategoria to 78 km, a IV – 207 km.

    Zimowe utrzymanie chodników 

    Oprócz zimowego utrzymania przystanków autobusowych i tramwajowych Miejski Zarząd Ulic i Mostów odpowiada również za utrzymanie chodników na terenach należących do miasta. Przed nadchodzącym sezonem przygotowano już niezbędny sprzęt, w tym ciągniki do odśnieżania oraz maszyny i urządzenia do wywozu śniegu. Najważniejszym zasobem są jednak pracownicy, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

    Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami to właściciel posesji oraz administrator/zarządca budynku odpowiedzialny jest za stan nawierzchni przylegających do jego nieruchomości chodników. Natomiast odgarnianie śniegu powinno odbywać się w miejsca nieutrudniające ruchu.

    W Akcję Zima włącza się również katowicka Straż Miejska, która przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje także stan nawierzchni jezdni i chodników.

    Parki zimą też trzeba odśnieżać

    Ważne też jest zadbanie o tereny zielone zimą. Opiekę nad nimi sprawuje Zakład Zieleni Miejskiej – jednostka odśnieża i posypuje piaskiem m.in. Katowicki Park Leśny czy Park Kościuszki. Do tych działań ma przygotowane obecnie 50 ton grysu porfirowego i 12 pługów.

    Kierowco, przygotuj pojazd na zimę

    Warto pamiętać, by z wyprzedzeniem zaplanować wymianę opon na „zimowe” – pozwoli to nie tylko uniknąć kolejek, które ustawiają się do wymiany opon zaraz po pierwszych przymrozkach, ale przede wszystkim poprawi nasze bezpieczeństwo w przypadku nagłego pogorszenia się pogody. Przypominamy również o możliwości oddania wysłużonego ogumienia do warsztatów, zakładów wulkanizacyjnych czy punktów zbiórki odpadów – pozostawienie zużytych opon w tych miejscach gwarantuje, że zostaną one wykorzystane ponownie w procesie recyklingu.

    Na terenie Katowic funkcjonują obecnie cztery punkty (przy ulicach: Bankowej 10, Milowickiej 7A, Obroki 140 i Zaopusta 70), do których można przekazać odpady wytwarzane nieregularnie w gospodarstwach domowych, w tym także opony samochodów osobowych. W ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mają możliwość bezpłatnego oddania zużytych opon (rocznie maks. 4 szt. opon samochodów osobowych).

    Przygotowanie budynków i ochrona instalacji wodociągowych

    KZGM podkreśla, że ważne jest odpowiednie przygotowanie budynków na sezon grzewczy. Co roku pracownicy kontrolują sprawność i efektywność systemów grzewczych oraz przeprowadzają przegląd instalacji.  Podczas remontów budynków, które są przeprowadzane przez cały rok systematycznie wymieniane są także drzwi i okna oraz wykonywane termoizolacje, aby ograniczyć straty ciepła. Warto przy tym pamiętać, aby nie zasłaniać znajdujących się w mieszkaniach kaloryferów, ponieważ ogranicza to przepływ ciepłego powietrza oraz sprawdzić szczelność okien. Te działania wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz poprawiają komfort cieplny w mieszkaniach.

    Natomiast Katowickie Wodociągi przypominają, że niskie temperatury mogą powodować zamarzanie rur, co może je uszkodzić. Aby uniknąć problemów z dostępem do wody, warto zabezpieczyć instalacje wodociągowe w domach i na posesjach.

    – Aby zabezpieczyć instalacje wodne w okresie zimowym, warto podjąć kilka kluczowych działań. Przede wszystkim należy osłonić rury w piwnicach i w innych nieogrzewanych pomieszczeniach za pomocą termoizolacji, która zapobiegnie ich zamarzaniu. Ważne jest także sprawdzenie szczelności drzwi i okien w miejscach, gdzie znajdują się instalacje wodne, aby zapobiec wnikaniu zimna – mówi Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickich Wodociągów. Należy również opróżnić wodę z zewnętrznych instalacji np. służących do podlewania ogrodu, aby uniknąć pękania rur w wyniku zamarznięcia wody oraz zabezpieczyć zewnętrzne wodomierze.

    Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

    akcja zima zima zima w mieście
    Wcześniejsze artykułyNowe, zielone przestrzenie w Katowicach
    Następny artykuł Warsztaty LEGO robotyki

    Powiązane Artykuły

    Takie święto tylko raz na 160 lat

    30 czerwca, 2025

    Katowice uruchamiają program dofinansowania przydomowej retencji

    28 czerwca, 2025

    Wielki finał 25. Mistrzostw Świata U-21 w piłce ręcznej już w niedzielę. To będą wielkie sportowe emocje!

    26 czerwca, 2025

    Najzdolniejsi młodzi artyści z Katowic nagrodzeni przez Prezydenta Miasta

    26 czerwca, 2025
    Nasze serwisy
    Ostatnio dodane

    KATOWICKI FLESZ INFORMACYJNY 01.07.2025

    1 lipca, 2025

    Spektakl „Kogut w rosole”

    1 lipca, 2025

    Katowice Internationals World Cup 2025

    1 lipca, 2025

    Dania Mistrzem Świata U-21 w piłce ręcznej

    1 lipca, 2025
    Facebook Instagram YouTube TikTok
    • Wydarzenia
    • Kultura
    • Motoryzacja
    • Artykuły
    • Sport
    • Kontakt
    • O ComTV
    • Archiwum
    • KatoTV.eu
    • Chorzow.tv
    • Centra edukacji
    • Organizacja eventów
    • Produkcja filmowa
    • Katowicki Flesz Informacyjny
    © 2025 Designed by fdgstudio.net.

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter żeby wyszukać. Naciśnij Esc żeby anulować.

    Serwis internetowy ComTV.pl wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też korzystać z nich współpracujący z nami reklamodawcy oraz firmy badawcze. Można zmienić ustawienia dotyczące cookies w swojej przeglądarce internetowej. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda