Tu jesteś: Strona Główna » Znamy laureatów konkursu „Katowice w obiektywie”

Znamy laureatów konkursu „Katowice w obiektywie”

| 2022-12-02
Temat tegorocznej edycji konkursu „Katowice w obiektywie” spotkał się z dobrym przyjęciem. Myślą przewodnią trzynastej edycji tego popularnego konkursu były „śląskie tradycje w Katowicach”, a zwycięzcą został pan Piotr Cieślak.

Tegoroczny temat konkursu nawiązywał do ważnych faktów z historii naszego regionu – trzech powstań śląskich, których jubileusze obchodziliśmy w ostatnich latach, oraz do setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, którą wspominaliśmy w tym roku.

- W ostatnich latach Katowice szczególnie mocno wspominają czas trzech wielkich zrywów miejscowej ludności przeciwko niemieckiej dominacji, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. W tym roku mówiliśmy o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, będącego konsekwencją plebiscytu, w którym za Polską opowiedziało się 40% ludności Górnego Śląska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do udziału w konkursie, zwłaszcza za czas, który poświęcili, by przygotować swoje fotografie. Wszystkim laureatom gratuluję pomysłów, które zwróciły uwagę komisji konkursowej, oraz fotograficznego zmysłu, który podpowiedział zwycięski kadr – dodał prezydent.

Konkurs „Katowice w obiektywie” organizowany jest od trzynastu lat. Od jego pierwszej edycji w odbywa się przy współpracy miasta Katowice ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród przyjętych do konkursu fotografii kapituła, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybrała trzydzieści, z których została przygotowana wystawa w „Galerii Katowice”, mieszczącej się w siedzibie ZPAF-u przy ul. Dąbrowskiego 2.

- Tegoroczny temat przewodni był niezwykle pojemny. Dał autorom duże pole interpretacyjne. Przyjemnością więc było dla mnie oglądanie fotografii nie tylko laureatów, których zdjęcia możemy zobaczyć na wystawie oraz w kalendarzu, ale także pozostałych uczestników. Wiele osób podeszło do tematu wprost. Przykładem są fotografie Grażyny Gałczyńskiej-Janus, pokazujące strój śląski, czy portret Alojzego Lysko z charakterystyczną wieżą wyciągową w tle, którego autorem jest Ireneusz Kaźmierczak. Wspaniale rozpracował temat konkursu Piotr Cieślak, którego na pozór zwykła czarno-biała fotografia kobiet w stroju śląskim zainteresowała jury zwłaszcza ze względu na pewien istotny szczegół, polegający na tym, że bohaterki zdjęcia widzimy od tyłu, stojące przed wielką ścianą. Ta właśnie symbolika tradycji i zatrzymania urzekła mnie w sposób szczególny – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Idea konkursu dopełnia jednak także inne formy promocji Katowic, a żeby się o tym przekonać zachęcam do wizyty w naszej galerii – zaprasza prezes.

Zwycięzcą XIII edycji konkursu „Katowice w obiektywie” został Piotr Cieślak, drugą nagrodę otrzymał Ireneusz Kaźmierczak, a trzecią Grażyna Gałczyńska-Janus. Ponadto wśród wyróżnionych udziałem w wystawie znaleźli się: Wiktoria Biegun, Marcin Cekus, Krzysztof Chmielewski, Agnieszka Drobniak, Radosław Dybała, Jakub Dyl, Urszula Gładka, Julia Jambor, Katarzyna Janota, Tomasz Kawka, Sylwia Lubiecka, Maciej Ochnio, Aleksandra Olszówka, Artur Migdał, Krzysztof Podlejski, Patrycja Sompolska, Joanna Turek.

- Autorzy prac, które znalazły największe uznanie komisji, zostali wyróżnieni nagrodami pieniężnymi, dwa pierwsze miejsca otrzymały odpowiednio 1200 zł i 1000 zł, natomiast zdobywczyni trzeciej nagrody otrzymała zaproszenie do udziału w warsztatach fotograficznych, organizowanych przez ZPAF – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. – Jednak udział w konkursie to również szansa, by nazwisko laureata czy osoby wyróżnionej wraz ze zdjęciem znalazło się w miejskim kalendarzu, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców – dodaje naczelnik.

Wystawę można oglądać do 30 grudnia br. od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00 w galerii ZPAF przy ul. Dąbrowskiego 2. Natomiast kalendarze z pracami wyróżnionymi w konkursie „Katowice w obiektywie” są już do zdobycia - wystarczy śledzić media społecznościowe miasta Katowice, gdzie od dzisiaj będą pojawiać się konkursy dla fanów kalendarzy z pięknymi ujęciami Katowic pełnych śląskich akcentów.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net