Tu jesteś: Strona Główna » Zjazd Miast Kreatywnych w 2018 w Katowicach i Krakowie

Zjazd Miast Kreatywnych w 2018 w Katowicach i Krakowie

| 2017-02-08
W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO – Kraków i Katowice – połączą siły, by wspólnie pełnić rolę gospodarza prestiżowego Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie, obrady, sesje, plany i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w czerwcu 2018 roku.


Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny Kongres, to wspólne działania Katowic Miasta Muzyki UNESCO i Krakowa Miasta Literatury UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci Sieci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących, między innymi strategii rozwoju Sieci, spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa).

To nie przypadek, że Kongres odbędzie się w czerwcu. W tym czasie zarówno w Krakowie, jak
i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Obydwa miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego zjazdu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.

Zaledwie w trzecim roku członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych, Katowice będą współgospodarzem najważniejszego, dorocznego spotkania Sieci. To dla naszego miasta wielkie wyróżnienie. Traktuję je również jako dowód uznania dla nowatorskiego i ambitnego programu rozwoju muzycznych przemysłów kreatywnych, realizowanego w Katowicach. Cieszę się, że naszym partnerem będzie Kraków, który od wielu lat wspiera nas na naszej drodze od miasta poprzemysłowego do miasta przemysłów kreatywnych – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Z wielką dumą i radością przyjąłem wiadomość o zakończeniu sukcesem kilkuletnich starań Krakowa i Katowic o zaszczyt organizacji Zjazdu Miast Kreatywnych UNESCO - mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Obecność w obu naszych miastach delegatów z tak wielu krajów to nie tylko szansa na lepsze poznanie się i wymianę najlepszych praktyk, ale szansa na podkreślenie znaczenia wiedzy i kreatywności jako siły napędowej rozwoju współczesnych miast.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) to program UNESCO utworzony w 2004 roku celem promowania praktyk współpracy pomiędzy miastami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej. UNESCO przyznaje tytuły Miasta Kreatywnego w 7 dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Uczestnictwo w programie wiąże się nie tylko z prestiżem i szansą na budowanie wizerunku miast w oparciu o wybrane dziedziny, ale również z możliwością stworzenia własnego programu wzmacniania lokalnych środowisk twórczych i wymiany wiedzy między miastami z całego świata.

Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce jest Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie.

Katowice, od grudnia 2015 roku członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej.

Położone w ścisłym sąsiedztwie Kraków i Katowice od wielu lat tworzą jedyny podobny w skali kraju organizm gospodarczy, kulturalny i naukowy oraz wzajemnie zasilający się rynek pracy. Kraków, dawną stolicę Polski i jeden z pierwszych dziesięciu obiektów na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, czołowy akademicki i kulturalny ośrodek kraju oraz Katowice - młode, dynamiczne miasto o przemysłowej przeszłości, przechodzące intensywną transformację, różni od siebie historia, ale łączy odważne spojrzenie w przyszłość oraz plany konsekwentnego rozwijania gospodarki opartej na wiedzy i kreatywności. Oba miasta wspólnie przyznają od 2014 roku prestiżową Nagrodę im. Wojciecha Kilara w dziedzinie muzyki filmowej oraz wymieniają się wiedzą i innowacjami w ramach Sieci Miast Kreatywnych. Z roku na rok „Krakowice” – plan kreatywnej megalopolis na południu Polski - przestają być śmiałą wizją części urbanistów, stopniowo przeobrażając się w pełną nowych wyzwań rzeczywistość.Sprawdź TAGI: Katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net