Tu jesteś: Strona Główna » Wystartowało głosowanie na zadania z katowickiego budżetu obywatelskiego

Wystartowało głosowanie na zadania z katowickiego budżetu obywatelskiego

| 2022-09-12
230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich – katowiczanie decydują, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji. Tegoroczne głosowanie trwa do 23 września. Głosowanie, podobnie jak w ostatnich latach, odbywa się tylko drogą elektroniczną, a swój głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

– W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – W dotychczasowych ośmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie prawie 1000 projektów, z których miejskie służby zrealizowały już ponad 850. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców – dodaje prezydent.

W dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski, spośród, których pozytywnie weryfikację przeszło prawie 78%. Po uwzględnieniu odwołań pozytywnie zweryfikowanych wniosków 29 to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym. Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy: Ligota-Panewniki (17), Bogucice (16) i osiedle Tysiąclecia (15). Z kolei w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

- To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach, co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decydowało o projektach poprawiających ich jakość życia. Widzimy, że mieszkańcy czekają na to głosowanie, w tym roku pierwsze głosy zostały oddane już 3 minuty po północy, a przez weekend zagłosowało ponad 5,3 tys. katowiczan. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy naszego miasta ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W projektach ogólnomiejskich pojawiło się m.in. kilka propozycji remontów i modernizacji boisk szkolnych (Szopienice-Burowiec, Załęska Hałda-Brynów część zachodnia), zadania o charakterze kulturalnym jak np. koncerty (Ligota-Panewniki) oraz projekty związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną mieszkańców - warsztaty prozdrowotne i psychologiczne, zajęcia ruchowe dla seniorów, spotkania z fizjoterapeutą (Ligota-Panewniki, Bogucice), a także instalacja urządzeń ratujących życie (Giszowiec). Jak co roku mieszkańcy zgłaszają projekty związane z rekreacją oraz atrakcjami dla najmłodszych - oprócz rewitalizacji istniejących placów zabaw (Brynów część wschodnia-os. Zgrzebnioka, os. Paderewskiego-Muchowiec), zagłosować można także na nową wiatę piknikową (os. Tysiąclecia) lub tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach (os. Paderewskiego-Muchowiec).

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania nieinwestycyjne, zakładające realizację warsztatów kreatywnych, plastycznych, festiwali, jarmarków, festynów rodzinnych czy zakupu książek, audiobooków i gier planszowych dla bibliotek miejskich. Ciekawe wydaje się również uatrakcyjnienie miejskiej przestrzeni poprzez tworzenie murali (Ligota-Panewniki, Załęże). Pojawiło się także wiele zadań o charakterze edukacyjnym, tworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży. Zaproponowano m.in. budowę naukowego placu zabaw (os. Paderewskiego-Muchowiec), cykl zajęć naukowo-badawczo-ekologicznych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym otaczającego świata poprzez eksperymenty (Załęska Hałda-Brynów cz. zachodnia) czy warsztaty z robotyki dla najmłodszych (os. Witosa).

Podobnie jak w poprzednich edycjach katowickiego budżetu obywatelskiego, pojawiło się wiele projektów dotyczących modernizacji i stworzenia nowej infrastruktury drogowej, zakładających remont istniejących chodników (m.in. Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, os. Paderewskiego-Muchowiec, Brynów część wschodnia-Os. Zgrzebnioka) czy budowę nowych parkingów (m.in. Osiedle Tysiąclecia, Ligota-Panewniki, Bogucice). Wśród zgłoszonych zadań znalazły się również projekty dotyczące infrastruktury rowerowej, mające na celu utworzenie nowych przejazdów rowerowych (Dąb) oraz ścieżek (Os. Witosa) lub modernizację tych istniejących (m.in. Koszutka, Dąb). Niektóre z projektów mają także na celu zwiększenie bezpieczeństwa w dzielnicach poprzez instalację kamer monitoringu miejskiego (Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), montaż radarów prewencyjnych ostrzegających kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (Koszutka, Podlesie) czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych (os. Witosa).

Ponadto, pomimo kolejnej edycji zapoczątkowanego dwa lata temu Zielonego Budżetu miasta Katowice, również i w puli Budżetu Obywatelskiego Katowic znalazły się projekty mające na celu pielęgnacje obszarów zielonych. W dużej mierze są to pomysły rewitalizacji placów i skwerów czy stworzenia ogrodów sensorycznych (m.in. Giszowiec, Burowiec i Załęże).

- Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje naczelnik.

Podobnie jak w zeszłym roku pracownicy urzędu odwiedzą każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu. Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania będą działały od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu.

Informacje dotyczące głosowania, harmonogram pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – bo.katowice.eu.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: bo , budzet obywatelski , katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net