Tu jesteś: Strona Główna » Wystartował projekt edukacyjny „Katowice, biznes i moja przyszłość”

Wystartował projekt edukacyjny „Katowice, biznes i moja przyszłość”

| 2022-11-28
„Katowice, biznes i moja przyszłość” to kolejny projekt realizowany przez miasto przygotowujący uczniów katowickich szkół do późniejszego funkcjonowania na rynku pracy. Podczas 6 spotkań w 6 szkołach średnich uczniowie będą mieli możliwość zapoznać się m.in. z zasadami procesu rekrutacji do działających w Katowicach firm.

- Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał na zapotrzebowanie i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu, młodzieży która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę. Realizacja projektu „Katowice, biznes i moja przyszłość” jest przykładem współpracy na linii Biznes – Nauka – Samorząd, gdzie zyskują wszyscy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy przede wszystkim na rynku pracy poszukują specjalistów. Wspieranie uczniów na etapie edukacji w szkole średniej pozwala ukierunkować rozwój młodych ludzi w sposób oczekiwany przez rynek pracy – dodaje prezydent.

Dzisiaj, tj. 28 listopada, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej zainaugurowany został wspólny projekt miasta i biznesu – „Katowice, biznes i moja przyszłość”. Projekt obejmuje sześć spotkań, w 6 szkołach średnich – 3 liceach ogólnokształcących i 3 zespołach szkół technicznych. Każde spotkanie zaplanowane jest na 90 minut i ma na celu zapoznanie młodych ludzi – przedstawicieli uczniów klas III i IV w LO oraz III i IV w Technikach z ofertą biznesową – IT (technologiami informatycznymi) i ICT (technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi) oraz z procesem rekrutacji do pracy (HR).

- Bezpośrednio w spotkaniach weźmie udział ok. 600 uczniów, jednak zgodnie z założeniem przedstawiciele poszczególnych klas będą dzielić się zdobyta wiedzą ze swoimi koleżankami i kolegami na lekcjach wychowawczych – mówi Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu. – Dzięki temu zasięg oddziaływania projektu będzie jeszcze większy – dodaje.

Każde spotkanie zakłada omówienie dwóch obszarów tematycznych przez specjalistów z tych dziedzin. Obszar procesów rekrutacyjnych to przede wszystkim: kompetencje przyszłości, gdzie szukać pracy marzeń, jak kreować siebie w profesjonalnych social mediach, najlepsze CV oraz dlaczego warto pracować w trakcie studiów. W tym zakresie porad udzielą przedstawiciele takich firm jak: Arche Consulting, Randstad, Hays Poland oraz Manpower.
Natomiast w obszarze biznesowym uczniowie będą mieli okazję zapoznać się m.in. z przykładowymi ścieżkami kariery zawodowej oraz tym jak pracodawcy widzą zmieniający się rynek pracy. Jednak kluczowym elementem projektu będzie stworzenie przestrzeni do zadawania pytań i dyskusji. W tym zakresie, uczniowie będą mieli możliwość spotkania z przedstawicielami takich firm jak: Honywell, Ammega, Accenture, TDJ-FAMUR, Kyndryl oraz SII.

Spotkania odbędą się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza, VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2, Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych oraz Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego. Zakończenie projektu nastąpi w połowie grudnia br.

„Katowice, biznes i moja przyszłość” to nie jedyny realizowany przez miasto projekt na styku edukacji i biznesu. Aktualnie realizowana jest czwarta edycja programu „Katowice Miastem Fachowców”, w którego trzech pierwszych odsłonach wzięło udział prawie 3 tys. uczniów szkół podstawowych. Dodatkowo ZSTiO nr 2 uczestniczy w międzynarodowym programie rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH, który został uruchomiony w Polsce w 2019 roku z inicjatywy IBM.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net