Tu jesteś: Strona Główna » Współpraca Katowic z Sopotem

Współpraca Katowic z Sopotem

| 2014-09-04
3 września Katowice i Sopot podpisały list intencyjny o współpracy na płaszczyźnie kulturalnej.

Historia wspólnych działań między miastami sięga czasów starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. – Sopot okazał się bardzo pomocny w promocji naszej kandydatury do tytułu – wspominał podczas konferencji prasowej Prezydent Piotr Uszok.

– Współpraca między Prezydentem Katowic i mną zaczęła się znacznie wcześniej, na forum Związku Miast Polskich. Ponadto przy budowie naszej hali sportowej, w której także odbywają się rozgrywki Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, korzystaliśmy z doświadczeń Spodka – wymieniał kolejne związki Sopotu z górnośląską stolicą Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Ta współpraca odkłamie stereotypy na temat naszych miast – dodał.

„Współpraca obejmuje zarówno realizacje autorskich projektów wyselekcjonowanych artystów, organizację panelu eksperckiego poświęconego sztuce w przestrzeni publicznej, jak również wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami kultury Katowic i Sopotu oraz wymianę świadczeń promocyjnych pomiędzy Festiwalami.” – czytamy w liście.

Miasta będą wymieniały się projektami kulturalnymi. W przyszłym roku na Katowice Street Art Festival trafi artysta zaproponowany przez partnerów z Sopotu. Z kolei Sopot uzupełni program swojego wrześniowego festiwalu sztuk wizualnych i nowych mediów ArtLoop o projekt artysty zaproponowanego przez Katowice.

Już w tym roku Katowice wniosły swój wkład do programu sopockiego festiwalu Open Source Art prezentującego sztukę powstającą na zasadzie Open Source, a więc nie obwarowaną prawami autorskimi. Na tegorocznej edycji zaprezentują się artyści tworzący muzykę eksperymentalną podczas projektu Biuro Dźwięku Katowice. Sopot będzie także miejscem prezentacji sztuki młodych katowickich artystów z pokolenia lat 80.

Odpowiedzialne za realizację postanowień listu będzie Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Porozumienie z Sopotem jest drugim tego typu dokumentem regulującym współpracę kulturalną. 
8 maja w Katowicach podobne porozumienie podpisał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Trwają rozmowy, których efektem powinna być umowa o współpracy z Krakowem.źródło: UM Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net