Sprawdzą potencjał rozwojowy wesołego miasteczka
Tu jesteś: Strona Główna » Właściciel Tatralandii i ośrodka JASNA Chopok sprawdzi potencjał rozwojowy wesołego miasteczka

Właściciel Tatralandii i ośrodka JASNA Chopok sprawdzi potencjał rozwojowy wesołego miasteczka

| 2014-06-30
Tatry Mountain Resorts a.s. oraz zarząd WPKiW S.A., właściciel Śląskiego Wesołego Miasteczka, podpisali list intencyjny w sprawie ogólnego porozumienia o współpracy, rozpoczynający równocześnie proces przygotowania szczególnych warunków i umów. Efekty negocjacji będą znane za kilka miesięcy, a ewentualną zgodę na zaangażowanie słowackiego potentata w modernizację śląskiego lunaparku wyda samorząd wojewódzki.


wm_nowe_filianki_640

– W ostatnim czasie nasz obiekt się zmienia. Rośnie liczba atrakcji, a w ślad za tym statystyki odwiedzin. Jednak nie oszukujmy się, Śląskie Wesołe Miasteczko potrzebuje sporego przyśpieszenia, które spowoduje, że z lat osiemdziesiątych szybko przeniesiemy się w drugą dekadę dwudziestego pierwszego wieku
 – mówi Paweł Cebula, dyrektor Śląskiego Wesołego Miasteczka.

We wrześniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na wybór doradcy w procesie poszukiwania inwestora dla Śląskiego Wesołego Miasteczka. Postępowanie wygrało PwC, jedna z największych firm konsultingowych na świecie. Efektem podjętych działań było zainteresowanie śląską inwestycją słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts a.s., właściciela m.in. aquaparku Tatralandia, największego w tej części Europy ośrodka narciarskiego – JASNA pod Chopokiem, a od niedawna również Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. W ubiegłym tygodniu podpisano list intencyjny pomiędzy WPKiW S.A., właścicielem wesołego miasteczka oraz zarządem słowackiego potentata.

– Nasi południowi sąsiedzi mają koncepcję zarządzania tego typu obiektami. Ich pomysły sprawdziły się w kilku miejscach. Działania, które podejmiemy po podpisaniu listu intencyjnego pozwolą zweryfikować, czy preferowany przez nich model biznesowy sprawdzić się również na Śląsku  – mówi Paweł Cebula, dyrektor Śląskiego Wesołego Miasteczka.

W ramach analizy warunków potencjalnej współpracy prowadzona będzie dyskusja na temat szczegółowego planu inwestycyjnego, sposobu finansowania i struktury formalnej przedsięwzięcia.  Punktem wyjścia do dyskusji nad szczegółami współpracy będzie przede wszystkim ogólna wizja funkcjonowania, w tym m.in. decyzja, czy śląski obiekt będzie miał charakter lunaparku tematycznego.

- TMR jest firmą z profesjonalnym know-how, mamy pewne i zasobne zaplecze finansowe, jesteśmy dobrze przygotowani do zapewnienia rozwoju i doinwestowania takich projektów, jak Śląskie Wesołe Miasteczko. Posiadając już obiekty na Słowacji, w Czechach i w Polsce, wiemy, jak zapewnić synergię w zarządzaniu obiektami z korzyścią dla klienta w Polsce. Wspólnie przygotujemy najlepsze rozwiązania, które spowodują, że to miejsce kultowe dla wielu Polaków na nowo stanie się magnetyczne i przyciągające. Chcemy, aby nasze zaangażowanie przyniosło takie korzyści rozwijającej się aglomeracji śląskiej i jej mieszkańcom, jakie dostarczają nasze projekty park wodny Tatralandia czy ośrodek zimowy JASNA pod Chopokiem, będące w czołówce w tej części Europy w swoich kategoriach – powiedział Bohus Hlavaty, prezes Tatry Mountain Resorts  a.s.

Sformułowanie założeń współpracy potrwa kilka miesięcy. Następnie szczegóły umowy zostaną przedłożone m.in. radzie nadzorczej WPKiW S.A., zarządowi województwa oraz Wydziałowi Pomocy Prawnej i Nadzoru Właścicielskiego. Kwestia ewentualnej współpracy z Tatry Mountain Resorts będzie także przedmiotem dyskusji z radnymi sejmiku wojewódzkiego.

– Śląskie Wesołe Miasteczko to w sferze symbolicznej i formalnej własność wszystkich mieszkańców regionu, dlatego jest bardzo ważne, aby ewentualny proces angażowania podmiotu prywatnego na każdym etapie zabezpieczał interes strony publicznej oraz był maksymalnie transparentny – mówi Bartłomiej Zientek, manager w Zespole Fuzji i Przejęć PwC.

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark, powstały w 1959 roku. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski. Największą popularnością cieszyły się takie atrakcje jak 
40-metrowy Diabelski Młyn czy Duże Samoloty. 
W 2007 roku rozpoczął się proces modernizacji obiektu. Do Śląskiego  Wesołego Miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą. Od maja br. rozpoczął się także montaż  26 nowych atrakcji zakupionych od duńskiego lunaparku Sommerland Syd.  
Obecnie lunaparkiem zarządza Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A., który gospodaruje również Parkiem Śląskim, największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Śląskie Wesołe Miasteczko rocznie odwiedza około 170 tys. osób.

Spółka  Tatry mountain resorts, a.s. jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki na Słowacji, posiada 
i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. Należą do niej ośrodki Jasna Tatry Niskie oraz hotele Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky oraz Chalets Záhradky De Luxe i hotel Srdiečko.  Z kolei w Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i prowadzi ośrodki  Tatranská Łomnica, Starý Smokovec, oraz hotele Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia i Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR posiada też i wynajmuje hotele Kosodrevina, Liptov oraz Ski&Fun Záhradky i Bungalovy.

Spółka intensywnie współpracuje z ośrodkiem górskim Štrbské PlesoTMR jest również właścicielem największego aquaparku na Słowacji Tatralandia oraz zarządza ośrodkiem wypoczynkowy Holliday Village Tatralandia.  Spółka jest współwłaścicielem największego ośrodka narciarskiego w Czechach Špindlerův Mlýn. A od marca 2014 jest nowym właścicielem Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego.   Do końca kwietnia 2014 roku inwestycje w ośrodkach wyniosły ponad 190 mlnEUR.źródło: Park ŚląskiReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net