Tu jesteś: Strona Główna » Wielkanoc w Skansenie

Wielkanoc w Skansenie

| 2023-03-30
Jeśli nie możecie doczekać się Świąt Wielkanocnych, to koniecznie 2 kwietnia odwiedźcie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Podczas imprezy plenerowej „Wielkanoc na Śląsku” organizatorzy przybliżą Wam tradycje i zwyczaje Wielkiego Tygodnia oraz Niedzieli Palmowej.
Podczas wydarzenia chorzowski skansen gościł będzie mieszkańców Skoczowa, którzy zaprezentują obrzęd wodzenia Judosza oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia Fil Wilamowice z wilamowskimi śmiergustnikami.

W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po Skoczowie w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. W chorzowskim skansenie obrzęd ten zostanie odtworzony – słomiana kukła w towarzystwie dwóch halabardników, przy dźwięku klekotek będzie oprowadzana pomiędzy ludźmi.

Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki. Ta uznawana za jedną z najbardziej kolorowych tradycji wielkanocnych w naszym regionie także zostanie zaprezentowana naszym gościom.

Goście po raz pierwszy będą mogli obejrzeć mini inscenizację, dziś zapomnianego zwyczaju, chodzenia z kurem oraz wziąć udział w procesji z Jezuskiem Palmowym – chętne osoby mogą pozostać na mszy świętej z poświęceniem palm.

Podczas imprezy nie zabraknie warsztatów zdobienia jajek metodą batiku oraz wykonywania ozdób świątecznych. Odbędą się dwa konkursy: szukania zajączka wielkanocnego oraz na najpiękniejszą palmę wielkanocną, którą goście będą wykonywać podczas imprezy.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy jeszcze jedną niespodziankę. Za bramą Muzeum, mijając budynek kas czekać będą nasi nowi podopieczni - Hugo, Kobi, Gwintuś i Oscar – sympatyczne króliki, które w ten dzień będzie można pogłaskać i nakarmić. Jako że symbolem świąt Wielkiejnocy są również baranki podczas imprezy będzie można odwiedzić i nakarmić skansenowe owieczki.

Na spragnionych świątecznych smakołyków czekają Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, wytwórców produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne – wszystko to by poczuć klimat wielkanocnych świąt.
Zapraszamy
 
Link do strony wydarzenia http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/wielkanoc-w-skansenie-2/
 
Wielkanoc na Śląsku – pełny program wydarzenia
SCENA
12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek – ogłoszenie konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną” oraz „Szukanie zajączka wielkanocnego”
12.15 – Judosz ze Skoczowa
13.00 – Wielki Tydzień – tradycje i zwyczaje – Anna Kulczyk
13.15 – Wilamowskie Śmiergusty
14.15 – obrzęd chodzenia z kurem
14.35 – wyniki konkursów ogłoszonych podczas imprezy: najpiękniejsza palma, szukanie zajączka wielkanocnego oraz konkursu „na najpiękniejszą pisankę”
14.50 – niedziela palmowa czyli niedziela Kwietna lub Wierzbna – Anna Kulczyk
15.10 – Procesja z Jezuskiem Palmowym
15.30 – msza Święta w Niedzielę Palmową z poświęceniem palm
 
ZA KASĄ MUZEUM
Karmienie skansenowskich królików w godzinach:
12.00 – 12.20, 14.00 – 14.20
ZAGRODA OWIEC (za chałupą groniową z Brennej)
Karmienie skansenowskich owiec w godzinach:
13.00 – 13.20, 15.00 - 15.20
 
TEREN
12.15 - szukanie zajączka wielkanocnego o godzinie
wykonywanie konkursowych palm wielkanocnych – namiot na łące przy chałupie Sołtysa
Chałupa ze Strzemieszyc – Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy
Chałupa z Katowic – Koło Gospodyń Wiejskich z Przyszowic
Chałupa z Panewnik – Gospodynie ze Stolarzowic
 
Spichlerz z Wojkowic
- warsztaty malowania jajek metodą batiku
- warsztaty wykonywania ozdób wielkanocnych
 
Wielkanoc na Śląsku, 2 kwietnia, godziny 12.00 do 16.00

Bilety w cenie: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 1 zł specjalny.

Opracowanie: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net