W Katowicach wypożycz rower. Automatycznie!
Tu jesteś: Strona Główna » W Katowicach wypożycz rower. Automatycznie!

W Katowicach wypożycz rower. Automatycznie!

| 2015-05-05
Na 150-lecie Miasta Katowice sieć wypożyczalni rowerów City by Bike Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów stała się automatyczna.
 

​Miejskie rowery pojawiły się w Katowicach w 2010 roku. Mieszkańcy szybko polubili te łatwo dostępne jednoślady z charakterystycznym „serduszkiem” na kierownicy, logo kandydatury miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wypożyczali je, żeby szybko przemieścić się z jednego końca Katowic na drugi, albo wybierali się na nich na dalsze wycieczki po mieści i regionie organizowane przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Do końca zeszłego sezonu rowerowego wypożyczalnie działały w specjalnych kontenerach będących punktami wypożyczeń. Najbardziej popularnymi lokalizacjami była wypożyczalnia w Dolinie Trzech Stawów oraz na placu Szewczyka, przed wejściem do Dworca PKP.

Z okazji 150-lecia Katowic czas na zmianę.

Dwa automatyczne punkty wypożyczeni – w Parku Leśnym Dolinie Trzech Stawów (w rogu parkingu) oraz na placu Szewczyka (nieopodal wejścia do Dworca PKP) ruszyły od 1 maja. Na wszystkich chętnych czeka 30 nowiutkich jednośladów.

Za wdrożenie i obsługę wypożyczalni odpowiedzialna jest firma Nextbike, zarządzająca w Polsce sieciami wypożyczalni w ośmiu miastach (m.in. Lublin, Wrocław czy Poznań), w których jest ponad 400 stacji i ponad 5 000 rowerów.

Wielu mieszkańców aglomeracji śląskiej miało już do czynienia z rowerami publicznymi, obsługiwanymi przez Nextbike. Jak podaje firma, do systemów w innych miastach zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców Śląska, w tym ponad tysiąc z Katowic.


fot. Radosław Kaźmierczak

 

Jak zostać rowerzystą miejskim City by bike?

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem serwisu internetowego www.citybybike.pl. Po wypełnieniu formularza i akceptacji regulaminu, wystarczy już tylko dokonać opłaty inicjalnej, by zostać posiadaczem aktywnego konta użytkownika. Po zakończeniu procesu rejestracji, otrzymuje się wiadomość e-mail oraz sms z potwierdzeniem oraz nadanym numerem PIN.

 

Jaki jest koszt korzystania z rowerów?

Żeby konto użytkownika było aktywne, czyli umożliwiało korzystanie z rowerów, należy uiścić opłatę inicjalną i utrzymywać jego stan na poziomi minimum 10 zł. Ważne - cała ta kwota jest do wykorzystania na przejazdy.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

 

Jak wypożyczać rowery?

Wystarczy podejść do terminala i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”. Następnie zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji i podać numer roweru, który chcemy wynająć. Wybrany rower zostanie zwolniony automatycznie.

Jeśli rower jest zabezpieczony linką – należy go odblokować za pomocą kodu, który zostaje wyświetlony na ekranie podczas wypożyczenia.

Jak oddać rower?

 

Wystarczy wstawić rower do elektrozamka. Prawidłowy zwrot zostanie potwierdzony sygnałem dźwiękowym. W takim przypadku, żadne inne czynności przy stacji nie są już wymagane.

Jeśli na stacji nie ma wolnego miejsca, przypinamy rower zamkiem szyfrowym do innego roweru lub ucha stojaka, przetasowujemy cyfry, podchodzimy do terminala, przyciskamy „Zwrot” i postępujemy zgodnie ze wskazówkami podanymi na wyświetlaczu.

 

Gdzie uzyskać odpowiedzi na pytania?

Szczegółowa instrukcja obsługi znajduje się na frontach obu stacji - „Dworzec PKP/Galeria Katowicka” oraz „Katowicki Park Leśny – Dolina Trzech Stawów” oraz na stronie internetowej www.citybybike.pl

W razie wątpliwości bądź pytań, pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer infolinii: 32 630 61 61, która jest czynna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net