Tu jesteś: Strona Główna » W Katowicach trwa przyjmowanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego

W Katowicach trwa przyjmowanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego

| 2015-04-28
Do 15 maja w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Katowice można zgłosić projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Katowice 2016. Za nami lokalne spotkania informacyjne w dzielnicach. Obecnie w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej w katowickich szkołach ponadgimnazjalnych prowadzone są „Lekcje obywatelskie”.
 

                

Od 9 do 23 kwietnia 2015r. odbyły się 22 spotkania z mieszkańcami poszczególnych jednostek pomocniczych Katowic, które były okazją do zapoznania się z zasadami drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Spotkania współprowadzone były przez przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice (Biura Prasowego oraz komórek organizacyjnych lub jednostek miejskich odpowiedzialnych za weryfikację zgłoszonych projektów), organizacji pozarządowych oraz wnioskodawców, których projekty uzyskały największą liczbę głosów w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w danych jednostkach pomocniczych. Celem spotkań było wprowadzenie w procedurę Budżetu Obywatelskiego, odpowiedź na pytania związane z analizą wniosków przez odpowiednie komórki Urzędu, przedstawienie idei partycypacji obywatelskiej przez przedstawiciela organizacji pozarządowej oraz wystąpienie wnioskodawcy zachęcające do zgłaszania projektów. Była to także okazja do zainicjowania debaty na temat lokalnych potrzeb mieszkańców. Najwięcej osób, ponad 50, uczestniczyło w spotkaniu na Koszutce, natomiast w Podlesiu nie pojawił się nikt.    Dwa spotkania obejmowały część warsztatową, przygotowaną na Załężu przez Fundację Napraw Sobie Miasto, Stowarzyszenie Bona Fides oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów, a w Szopienicach – Burowcu oprócz pierwszych dwóch wymienionych, grupę „Burowiec-Inicjatywa Mieszkańców”. Mieszkańcy nanosili swoje pomysły na mapy i dyskutowali o potrzebie ich realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób udało się wyłonić kilkanaście konkretnych propozycji dla dzielnicy. Wszystkie spotkania rozpoczynały się o godz. 17 i trwały ok. 2 godzin.

 

                Elementem akcji informacyjno-edukacyjnej są również odbywające się obecnie w katowickich szkołach ponadgimnazjalnych „Lekcje obywatelskie”. 30 marca 2015r. grupa 17 nauczycieli Wiedzy o Społeczeństwie uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „Most” oraz Urząd Miasta Katowice. Szkolenie to miało na celu przekazanie materiałów promocyjno-edukacyjnych oraz informacji umożliwiających przeprowadzenie przez  uczestników podobnych zajęć w ich szkołach. Łącznie we wszystkich placówkach odbędzie się ok. 30 „Lekcji obywatelskich”, w których udział weźmie ponad 800 uczniów. Ich celem jest włączenie najmłodszych adresatów procesu do działań w ramach Budżetu Obywatelskiego, edukowanie o mechanizmach funkcjonowania samorządu lokalnego oraz kształcenie wśród młodzieży postawy aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Informacji na temat lekcji udziela Biuro Prasowe UMK oraz SWOP „Most” (tel. 32 2539420). W załączeniu przekazujemy wykaz terminów najbliższych zajęć.

 

                Wnioski do Budżetu Obywatelskiego przyjmowane będą do 15 maja 2015r. Swój projekt można zgłosić na wypełnionym, aktualnym formularzu dostarczając go osobiście do Biura Prasowego Urzędu Miasta Katowice (pok. 107, Rynek 13), przesyłając pocztą na powyższy adres z adnotacją na kopercie: Budżet Obywatelski lub przesłać w wersji elektronicznej za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Pomoc przy przygotowaniu wniosku można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym pod tym samym adresem. Aby ułatwić wnioskodawcom przygotowanie kosztorysu Zakład Zieleni Miejskiej oraz Miejski Zarząd Ulic i Mostów opracowały specjalny „Cennik miejski”, zawierający najczęściej zgłaszane propozycje zadań. Możliwość zgłoszenia projektu na określonym terenie można sprawdzić na internetowej mapie Systemu Informacji Przestrzennej Katowic w zakładce Budżet Obywatelski (http://mapserver.um.katowice.pl/kjarc/open.jsf). Wszystkie aktualne informacje dotyczące procesu oraz pliki do pobrania znajdują się na nowej stronie internetowej poświęconej Budżetowi Obywatelskiemu w Katowicach bo.katowice.eu. W ostatnim tygodniu przyjmowania wniosków Punkt Konsultacyjny będzie czynny do godz. 18:00 od 11 do 14 maja, a 15 maja do godz. 20:00.

 

 

źródło: Biuro Prasowe Urząd Miasta KatowiceReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net