Tu jesteś: Strona Główna » W Katowicach rusza Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

W Katowicach rusza Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

| 2018-10-08
Promocja znajduje wyraz we wszystkich formach działalności „Silesii” – promocja młodych artystów, promocja muzyki zwanej powszechnie klasyczną, promocja polskiej kultury muzycznej, promocja Katowic – Miasta Muzyki.

Tę zobowiązującą i zaszczytną misję podejmuje „Silesia” nie tylko poprzez organizację tak szczególnego wydarzenia, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Stanowi on jednak z pewnością spektakularną „kropkę nad i” nad tym wszystkim, co stanowi istotę codziennej aktywności instytucji. Trzeba to dzisiaj zaakcentować szczególnie mocno dlatego, że żyjemy w świecie tzw. eventów, które ze sztuką mają niewiele wspólnego, często o wątpliwej wartości artystycznej, bo przecież nie wyraża się ona odnotowaniem tysięcy odbiorców albo ilością kliknięć na Facebooku. Może się tak zdarzyć, ale to wciąż rzadkość…

Współpraca z młodymi artystami to bycie z nimi na co dzień, towarzyszenie im na drodze artystycznego rozwoju od chwili, gdy zwracają nam uwagę na ich talent ich pedagodzy, od chwili, kiedy jury konkursowe zwraca się do nas z prośbą, aby wskazanym laureatom konkursu stworzyć możliwości koncertowania. W naszej promocyjnej działalności spotykamy wciąż wiele cennych drogowskazów. Ogromną rolę odgrywają tu bezpośrednie kontakty z wybitnymi autorytetami muzycznymi, których na szczęście w świecie muzyki nie brakuje. Promocji młodych artystów służy redagowany przez Marka Brzeźniaka od roku 2003 nasz miesięcznik „Silesia prezentuje”, w którym przedstawiamy ich sylwetki, osiągnięcia artystyczne, gdzie zamieszczane są recenzje z ich występów, pierwsze komentarze estradowych wykonań, które stają się pomocne w poszukiwaniu kolejnych możliwości koncertowania we współpracy z innymi instytucjami.

W dniach 14–28 października zapraszamy Państwa na koncerty XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, nad którym tradycyjnie patronat honorowy objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Katowice. Od początku swego istnienia festiwal związany jest z Katowicami, a jego tegoroczna edycja zbiega się z Jubileuszem 35-lecia „Silesii”. Założona 1 października 1983 roku początkowo jako oddział Krajowego Biura Koncertowego, potem jako instytucja wojewódzka, od 1994 roku rozwija swoją działalność dzięki mecenatowi Miasta Katowice, funkcjonując jako miejska instytucja kultury. Dzięki temu fundamentowi może budować swoją tożsamość i realizować zadania wpisane w jej nazwę – promowanie i upowszechnianie muzyki.

Jubileusz 35-lecia „Silesii” został w sposób naturalny połączony z festiwalem młodych artystów. Obejmował będzie 24 koncerty, które odbędą się w katowickiej Akademii Muzycznej, Sali Kameralnej NOSPR, Studiu Koncertowym Radia Katowice, Muzeum Archidiecezjalnym, Bibliotece Śląskiej, Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza, katowickich domach kultury i kościołach. Ale zgodnie z festiwalową tradycją katowiccy artyści podejmą również koncertowe podróże, m.in. do zakopiańskiej „Atmy”, Słupska, innych miast regionu śląskiego oraz miast partnerskich Katowic – czeskiej Ostrawy i słowackich Koszyc.

W trakcie trwania festiwalu od dnia jego inauguracji, czyli 14 października, zapraszamy do patio Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego na wystawę dokumentującą historię działalności „Silesii”.

Wspólnie z młodymi artystami oczekujemy na spotkania z naszymi drogimi Melomanami na festiwalowych koncertach. Zapraszamy serdecznie!

Dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”

Ewa Kafel


silesia_baner_1160x250_640_02

 Sprawdź TAGI: Katowice , kultura , muzyka , festiwal
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net