Tu jesteś: Strona Główna » W Katowicach powstaje Śląski Szlak Bluesa

W Katowicach powstaje Śląski Szlak Bluesa

| 2016-04-26
26 kwietnia w Pałacu Goldsteinów odbyła się konferencja prasowa dotycząca powstania Szlaku Śląskiego Bluesa. To właśnie przy Placu Wolności znajdował się słynny klub Puls o którym śpiewał Ryszard Riedel z grupy Dżem w piosence Wehikuł czasu.  
 

Klub Puls był jednym z najważniejszych miejsc na mapie Katowic związanych z historią śląskiego bluesa. Mało kto pamięta, że mieścił się przy placu Wolności, w podziemiach obecnego Pałacu Goldsteinów.

img_0070_640

Takich miejsc – ważnych dla historii śląskiego bluesa – jest w Katowicach i na Śląski o wiele więcej. Ciapek, Blues czy Pod Rurą to legendarne kluby, dziś narażone na zapomnienie. A to w nich narodził się Dżem, SBB czy Twarze Dzielnicy Południowej.

Przypominać je będzie Szlak Śląskiego Bluesa. Będzie to pierwszy na świecie dedykowany historii muzyki stały szlak turystyczny obejmujący kluby muzyczne.

Na jego trasie znajdą się miejsca, w których odbywały się bluesowe koncerty i jam sessions, działające w regionie od lat 50. XX wieku po dzień dzisiejszy. Niektóre z tych miejsc istnieją do dzisiaj. Po wielu ślad zaginął.

Poruszanie się po szlaku ułatwiać będzie aplikacja mobilna. Każde miejsce oznaczone zostanie tablicą informacyjną zawierającą opis poszerzony o zdjęcia i cytaty. Umieszczony zostanie na nich także kod QR, po zeskanowaniu za pomocą aplikacji, pozwoli uruchomić dodatkową, multimedialną dokumentację. O klubach opowiadać będą muzycy, m.in. Beno Otręba z Dżemu czy Maciej Radziejewski, gitarzysta m.in. Czesława Niemena.

Wszystkie informacje będą również dostępne na specjalnie stronie internetowej (www.szlak-bluesa.pl). Liczymy, że na stronie znajdą się także archiwalne zdjęcia i nagrania z każdego z tych miejsc.

W 2016 roku Szlak objąłbym 10 najważniejszych miejsc w Katowicach. W kolejnych latach dołączałyby do niego kolejne miejsca, także poza stolicą Górnego Śląską.

Otwarcie szlaku ogłosi wielki koncert Wehikuł czasu w ramach znanego z zeszłego roku wydarzenia Śląska Scena Muzyczna. 2 października w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek na wspólnym jam session spotkamy bohaterów legendarnych miejsc na Szlaku, m.in.: Macieja Radziejewskiego, Leszka Windera, Józefa Skrzeka, Romana „Pazura” Wojciechowskiego i wielu innych. Za całość odpowiedzialny będzie Jan Gałach.

Szlak Śląskiego Bluesa jest częścią programu Miasta Muzyki UNESCO. Od grudnia 2015 roku Katowice należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

 

źródło: UM Katowice
 
 


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net