Tu jesteś: Strona Główna » Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017 - PROGRAM!

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017 - PROGRAM!

| 2017-08-18
Najbardziej muzyczne urodziny miasta w najbardziej muzycznym mieście w Polsce rozpoczną się w czwartek 8 września i będą brzmieć aż do poniedziałku 11 września. To właśnie wtedy przypadnie 152. rocznica nadania Katowicom praw miejskich.

Najważniejszy muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOEMX. Dlatego artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury to mocni reprezentanci sceny world music: estoński Trad.Attack (występowali na WOMEX 2016) oraz znakomity fiński akordeonista Kimmo Pohjonen współtworzący zespół KTU. To wybuchowe trio spodoba się także miłośnikom dobrego rocka, bo jego partnerzy to znani z legendarnego King Crimson Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). Mocne, rockowe brzmienie i melodyjność akordeonu Pohjonena tworzą porywającą mieszankę.

KTU, któremu ton nadaje muzyk z Finlandii, oraz Trad.Attack z Estonii łączy też historia. Oba kraje świętują wkrótce 100-lecie niepodległości!

Okrągłe rocznice stoją też za dwoma innymi, urodzinowymi projektami. 85. rocznica urodzin Wojciecha Kilara jest okazją do otwarcia jego muzyki na nową publiczność. Spróbuje tego dokonać Szymon Padoł, czyli muzyka znany jako 5cet, który wraz z  Wiesławem Świderskim oraz Orkiestrą Aukso podjął się przygotowania nowych aranżacji takich arcydzieł, jak „Orawa" czy fragmenty muzyki do „Draculi" w rez. F.F Coppoli. Ten koncert zabrzmi 11 września w sali Miasta Ogrodów.

Wcześniej, 9 września, swoje 40-lecie twórczości będzie fetować autor niezapomnianych piosenek Jacek Cygan. Z tej okazji orkiestra NOSPR i wspaniali goście wykonają nowe aranżacje autorstwa Krzysztofa Herdzina. Na jednej scenie spotkają się m.in. Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski i… Daniel Olbrychski.

A to jeszcze nie wszystko, bo w programie jazzowe wersje przebojów The Police na koncercie Marty Król i Paweł Tomaszewski Band - Tribute To The Police oraz recital Józefa Skrzeka w kościele w Boguciach, a także młoda scena elektroniczna partnerskiego miasta Saint-Etienne we Francji.

– Po wakacyjnych koncertach muzyki popularnej, na które zapraszaliśmy w czerwcu i lipcu – myślę tu o Nocy Świętojańskiej oraz koncercie Lata z Radiem – Urodziny Miasta Kocham Katowice przyniosą nam muzykę bardziej rockową i folkową. Jak zwykle nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli kameralnych koncertów. Szczególnie cieszę się, że w specjalny sposób uczczona zostanie pamięć naszego wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic i Metropolii licznie wezmą udział w święcie naszego miasta – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.  

 

8 września

Koncert Józefa Skrzeka „Viator - znak Pokoju"

Kościół Św. Szczepana (Katowice – Bogucice)

godz. 19, wstęp wolny

Legendarny multiinstrumentalista, założyciel zespołu SBB, w projekcie, który ma być muzycznym apelem o zgodę i jedność.

Józef Skrzek zasiądzie za swoim el-instrumentarium, na czele z syntezatorem mooga, żeby za sprawą swojej twórczości stać się, jak sam mówi, „muzycznym mediatorem".

Józef Skrzek – karierę sceniczną rozpoczął w latach 70. współpracą z zespołem Breakout, w którym występował jako pianista i basista. W 1971 roku założył Silesian Blues Band (od 1974 – SBB), istniejący do dziś, kultowy zespół grający muzykę z pogranicza jazzu, bluesa i rocka progresywnego.

Z powodzeniem komponuje muzykę teatralną oraz filmową. Współpracował m.in. z Piotrem Szulkinem, Jerzym Skolimowskim i Mieczysławem Waśkowskim. Współautor utworów muzycznych do filmów Lecha Majewskiego: „Młyn i krzyż", „Angelus", „Ogród rozkoszy ziemskich".

W 2008 roku otrzymał złotego Fryderyka za całokształt osiągnieć artystycznych.

 

9 września

Koncert „Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką"

Sala NOSPR

godz. 18, bilety: 30 zł

Piosenki autorstwa Jacka Cygana to przeboje śpiewane przez plejadę polskich artystów.

Kto nie zna „Łatwopalnych" w hołdzie Agnieszce Osieckiej, nie nucił „Darów losu" Ryszarda Rynkowskiego czy nie jest w stanie powtórzyć choć „Dumki na dwa serca" z „Ogniem i mieczem" w reż. Jerzego Hoffmana?

Właśnie te i inne przeboje autorstwa Jacka Cygana zabrzmią w nowych aranżacjach muzyka i aranżera Krzysztofa Herdzina, stworzonych specjalnie na katowicki koncert z okazji Urodzin Miasta, ale i 40-lecia twórczości Jacka Cygana. Krzysztof Herdzin zaprosił do współpracy Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Sielsia pod kierunkiem Anny Szostak, kwintet jazzowy oraz wspaniałych solistów. Będą wśród nich piosenkarze mający w repertuarze piosenki napisane przez Cygana: Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka czy Edyta Geppert. Specjalną rolę recytatora będzie miał znakomity aktor Daniel Olbrychski.

Koncert towarzyszy także obchodom 90-lecia Polskiego Radia Katowice.

Bilety: 30 zł (do nabycia w kasach NOSPR od 22 sierpnia)

 

Scena plenerowa: Trad.Attack! oraz KTU

Strefa Kultury, wstęp wolny

Scena dedykowana world music w związku z organizowanymi w październiku targami WOMEX.

godz. 19.00 – Trad.Attack!

Wielokrotnie nagradzane estońskie trio grające współczesną odmianę folku tej części Europy.

Mówi się o nich, że postawili tradycyjną estońską scenę muzyczną „do góry nogami". Choć istnieją dopiero od 2014 roku zdążyli wydać trzy albumy, zdobyć kilka prestiżowych nagród i odbyć międzynarodową trasę koncertową biegnącą przez 29 krajów – od Chile do Korei Południowej.

Czerpiąc z archiwalnych nagrań tradycyjnych pieśniarzy, nie pozostają obojętni na to, co w muzyce nowe i prekursorskie. W ich żywej, energetycznej i wręcz porywającej do tańca muzyce, często przeplatają się tony wzruszająco nostalgiczne, a szybki rytm ustępuje stonowanym, marzycielskim, melodycznym brzmieniom.

Sandra Vabarna – dudy estońskie, drumla, cytra, piszczałki, śpiew

Jalmar Vabarna – 12-strunowa gitara akustyczna, śpiew

Tõnu Tubli – perkusja, cytra, dzwonki orkiestrowe, śpiew

 

godz. 20.30 - KTU - Trey Gunn, Kimmo Pohjonen, Pat Mastelotto

Mistrz akordeonu i dwaj muzycy znani z King Crimson w wybuchowym trio!

KTU to projekt stworzony przez wybitnego akordeonistę z Finlandii Kimo Pohjonena, któremu towarzyszą dwaj muzycy związani z legendarną rockową grupą The King Crimson: Trey Gunn (gitara Warra) i Pat Mastelotto (perkusjonalia).

Historia KTU sięga dwóch duetów: Kluster, w skład którego wchodzą wybitni fińscy muzycy Kimmo Pohjonen i Samuli Kosminen (jako UNIKO zrealizowali wspólny projekt z Kronos Quartet) oraz TU – Pat Mastelotto i Trey Gunn, obaj związani z King Crimson (Mastelotto wciąż jest w składzie zespołu).

Debiutancki krążek „8 Armed Monkey" trio nagrało w 2005 roku, a cztery lata później w studiach nagraniowych w Texasie i Helsinkach powstał ich drugi album „Quiver". To najbardziej wybuchowe, progresywno-eksperymentalne i psychodeliczne trio, jakie można sobie wyobrazić. Nieposkromiona wyobraźnia muzyczna. Energia i humor. Fenomenalne opanowanie instrumentów i sztuki improwizacji. Po prostu gra na krawędzi.

 

10 września

Marta Król & Paweł Tomaszewski Band - Tribute To The Police

Sala koncertowa KMO

godz. 18.00, bilety: 20 zł

Nowe aranżacje największych przebojów zespołu The Police w aranżacji Pawła Tomaszewskiego, 
w wykonaniu znakomitych, młodych katowickich muzyków, w tym wokalistki jazzowej Marty Król.

Roxanne, Every Little Thing He Does Is Magic, Message In A Bottle – m.in. te przeboje śpiewane przez Stinga w The Police znalazły się na wydanej w styczniu płycie "Tribute To The Police". Za ich nową aranżację  idącą w kierunku jazzu i soulu, wzmocnionego często przez niemal filmową orkiestrację sekcji dętej, odpowiada Paweł Tomaszewski – pianista, aranżer, lider Paweł Tomaszewski Band, znany także ze współpracy z wokalistą Wojciechem Myrczkiem.

Głosem projektu jest Marta Król – wokalistka jazzowa, która współpracowała z Michałem Urbaniakiem i Kubą Badachem. Jej debiutancki album był nominowany do nagrody Fryderyka 2012. 
W tym samym roku wystąpiła na koncercie Debiuty Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

– Odważyć się na słuchanie Stinga? Dobrze, że to zrobiła, bo album jest świetny. Sama radość słuchania! – zachwycał się głosem Marty Król i jej płytą Marek Niedźwiecki na antenie radiowej Trójki.

Bilety: 20 zł (wkrótce na ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem)

 

 

 

Scena St-Etienne: 1000 Chevaux-Vapeur i Woodwire

Kinoteatr Rialto

godz. 21, bilety 10 zł

Scena elektroniczna francuskiego miasta Saint-Etienne na scenie kinoteatru Rialto.

Dwa solowe, młode projekty, które zdążyły już jednak namieszać we francuskim środowisku. 1000 Chevaux-Vapeur (czyli 1000 Koni Parowych – dawna nazwa jednostki mocy Koń Mechaniczny) tworzy muzykę o wielkim potencjale tanecznym i transową. Inspiracji szuka wszędzie: techno, drum and bass, trip hop, ambiant. Komponuje, ale i śpiewa.

Woodwire oferuje spokojniejsze klimaty, bliższe nurtowi downtempo. Jego muzyka jest bardziej oniryczna, a w jego dźwiękach można się zanurzyć jak w ciepłym morzu. „Prawdziwe zaproszenie do sennych marzeń" – pisał jeden z krytyków.

Bilety: 10 zł (kasa Rialta, ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl)

 

11 września

ElectroKilar

Sala koncertowa KMO

godz. 19, bilety 20 zł

Najwybitniejsze utwory Wojciecha Kilara w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Szymona Padoła, znanego jako 5cet oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Z okazji 85. urodzin Wojciecha Kilara jego niezapomniana muzyka odżyje na nowo. Najwspanialsze utwory skomponowane do filmów (m.in. Draculi w reż. Francisa Forda Coppoli) czy arcydzieła muzyki kameralnej, takie jak Orawa, zabrzmią w nowych, zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Wiesława Świderskiego oraz Szymona Padoła, znanego jako 5cet. Ten katowicki DJ, kompozytor (m.in. muzyka do filmu „Jesteś Bogiem") i producent podjął się ryzykownego, ale zakończonego sukcesem zadania włączenia muzyki elektronicznej do twórczości mistrza Kilara. Ich wspólne aranżacje, które na scenie Miasta Ogrodów wykonają wraz z Orkiestrą Kameralną AUKSO pod batutą Marka Mosia, otworzą muzykę Wojciecha Kilara na nowych odbiorców.

Partner projektu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Bilety: 20 zł (wkrótce na ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem)

Wydarzenie towarzyszące

9 – 10 września

Warsztaty muzyczne dla dzieci z Anią Brodą oraz koncert (9-10 września)

Sala 211 Miasta Ogrodów

godz. 11 – 15

Ania Broda mówi o sobie, że ma muzyczne ADHD. Przez lata związana z rodzinną Kapelą Brodów, gdzie dała się poznać jako śpiewaczka i cymbalistka (jest mistrzynią gry na cymbałach wileńskich). Od 6 lat działa solo, koncertując, nagrywając i komponując, w tym także piosenki dla dzieci.

Z dziećmi w mig znajduje wspólny język, porywając je w muzyczną przygodę z rytmem, melodią, układaniem piosenek i zabawą instrumentami (w tym swoimi cymbałami). Równocześnie zaraża je swoją miłością do folkloru, bawiąc się wspólnie tradycyjnymi pieśniami.

Na finał warsztatów (10 września, godz. 17) Ania Broda zaprasza na swój koncert. Wraz ze znakomitymi muzykami: Jackiem Mielcarkiem (saksofon, klarnet, birbina) i  Jarkiem Korzonkiem (perkusja) wykona swoje piosenki: proste, melodyjne, ale zawsze mądre i pełne uroku.

Koncert: 10 września, godz. 17, sala 211 Miasta Ogrodów

Wstęp wolnyReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net