Tu jesteś: Strona Główna » Urodziny Miasta Kocham Katowice 2016

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2016

| 2016-08-22
Katowice po raz pierwszy będą obchodzić rocznicę nadania praw miejskich jako Miasto Muzyki UNESCO. Dlatego program tegorocznych Urodzin Miasta obfituje w gości z krajów, w których leżą miasta należące do Sieci Miast Kreatywnych. 10 września na scenie plenerowej w Strefie Kultury wystąpią artyści z Konga (Les Tambours de Brazza) i Kolumbii (La Chiva Gantiva), a 11 września w sali koncertowej Miasta Ogrodów mistrzowie reggae prosto z Jamajki. 

urodziny_miasta_2_hot_640


– Jako Miasto Muzyki, Katowice mają teraz otwarte drzwi do współpracy z innymi ważnymi ośrodkami życia muzycznego na całym świecie. Dlatego zapraszam katowiczan i wszystkich gości do świętowania tegorocznych Urodzin Miasta pod hasłem Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. 

Punktem kulminacyjnym Urodzin Miasta będzie koncert zespołu KROKE i Anny Marii Jopek. Dwie gwiazdy na jednej scenie w projekcie balansującym na granicy muzyki klezmerskiej, jazzu, klasyki, a nawet elektroniki. Muzyka, jak popłynie ze sceny plenerowej, będzie zachęcała do tańca. Dlatego też pod sceną powstanie specjalna strefa tańca. Ćwiczyć można zacząć już teraz. Do końca sierpnia zapraszamy co piątek od godz. 18 na potańcówki na katowickim Rynku. 

– Jestem przekonany, że Urodziny Miasta w odświeżonej formule przypadną do gustu jeszcze większej grupie mieszkańców Katowic. Szczególnie koncerty plenerowe mają szansę zgromadzić w jednym miejscu kilka pokoleń katowiczan – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek. 

W programie nie zabraknie też propozycji bardziej kameralnych. 9 września Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach wykona IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. 11 września w Nikiszowcu posłuchamy muzyki dawnej w wykonaniu młodych artystek tworzących Ensemble Les Sauvages.

Z kolei W trzech katowickich dzielnicach: Ligocie, Szopienicach i os. Witosa wystąpią zwycięzcy konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze. 

 

  • 9 września

Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40

Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia „Tansman Epizody” op. 85

Sala koncertowa NOSPR

godz. 20

​Ostatnia, niedokończona przez artystę symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmi w wykonaniu artystów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. IV Symfonia „Tansman Epizody” powstała za namową Andrzeja Wendlanda, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Henryk Mikołaj Górecki ją ukończył, jednak śmierć kompozytora przerwała pracę nad instrumentacją. Dopiero po kilku latach zakończył ją jego syn, Mikołaj Górecki. Prawykonanie odbyło się w Londynie w 2014 roku. W Polsce usłyszeliśmy ją po raz pierwszy rok później w Łodzi, a chwilę potem w Katowicach. 

Wcześniej zabrzmi Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40. Solistą będzie Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’. NOSPR poprowadzi  Alexander Liebreich. 

„IV Symfonia to praca ambitna, hipnotyczna i dość poruszająca, przypomina medytację Góreckiego nad mnogością stylów, które przyjmował i rozwijał w ciągu swojej długiej i udanej kariery” pisał po prawykonaniu Ben Lawrence w The Telegraph.

Bilety do nabycia w kasie NOSPR (od 1 września) i na nospr.org.pl (od 16 sierpnia). 

 

  • 10 września

Scena Miasta Muzyki UNESCO

Strefa Kultury

Od godz. 16

Wstęp wolny

Les Tambours de Brazza (Kongo)

To będą pierwsze Urodziny Miasta świętowane po otrzymaniu tytułu Miasta Muzyki UNESCO. Dlatego też na scenie plenerowej zobaczymy m.in. artystów reprezentujących muzykę państw, których miasta należą do Sieci Miast Kreatywnych.

Les Tambours de Brazza to zespół bębniarzy grających na tradycyjnych kongijskich instrumentach. Czerpią z tradycji, ale przenoszą ją w nasze czasy, odważnie sięgając po rap czy reggae. Muzyce bębnów towarzyszą też gitary i głosy. 11 muzyków na scenie to muzyczna potęga. Nieprzypadkowo zostali okrzyknięci najlepszym zespołem na targach muzyki świata Womex w 2013 roku. 

 

La Chiva Gantiva (Kolumbia)

Bogota, stolica Kolumbii, to jeden z najstarszych członków Sieci Miast Kreatywnych. Zespół La Chiva Gantiva, poprzez swoich założycieli, sięga korzeniami do tego kraju w Ameryce Południowej. ​Ich muzyka to „jeden z najlepszych leków antydepresyjnych”, a na estradę wprowadzają zaraźliwy nastrój karnawału. Zespół stworzyła trójka kolumbijskich studentów w Belgii. Wkrótce dołączyli do nich muzycy z innych krajów, a instrumentarium wzbogaciło się m.in. o gitary, klarnet i saksofon. Z tego zderzenia różnych kultur powstał unikalny styl muzyczny będący mieszanką rytmów afrokolumbijskich z rockiem, afrobeatem i funky. Ta egzotyczna mieszanka stylów, swoją wybuchową energią otwarła La Chiva Gantiva drogę do wielu największych festiwali w Europie.

 

Yemen Blues (Izrael)

Uwielbiany przez polską publiczność zespół z Izraela. Wiele razy gościli w naszym kraju na najlepszych festiwalach, wszędzie zachwycając swoją energetyczną fuzją muzyki Bliskiego Wschodu z muzyką funky, bluesem i rockiem. Najbliżej ich zainteresowań są jednak dźwięki z Jemenu, gdzie spotykają się ze sobą kultura muzułmańska, chrześcijańska i żydowska. „Mówiąc wprost, to teraz jeden z najbardziej ekscytujących zespołów world music” pisał 

o nich Time Out Chicago. Także najlepszy zespół na targach Womex w 2010 roku. 

 

KROKE i Anna Maria Jopek

Najjaśniejsza gwiazda tegorocznych Urodzin Miasta, Anna Maria Jopek, we współpracy z krakowskim zespołem KROKE.

Anna Maria Jopek nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Branford Marsalis czy Nigel Kennedy). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak Carnegie Hall, Hollywood Bowl czy Royal Festival Hall. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Styl KROKE jest trudny do jednoznacznej oceny stylistycznej. Autorska muzyka artystów przywołuje wpływy wielu kultur, głosy przeszłości - odwołując się do tradycyjnej muzyki i przeszłości - posługując się nowatorskimi środkami w kształtowaniu formy i kolorystyki. Ich wspólny projekt muzyczny to niepowtarzalna fuzja muzyki klezmerskiej, jazzu, muzyki klasycznej, a nawet elektronicznej. 

 

 

  • ​11 września 

Kingston VibeS in Katowice

Sala koncertowa Katowice Miasto Ogrodów

godz. 19.30

Jamajskie wibracje dla Katowic prosto z Kingston. Dzięki współpracy Katowic i Jamajki w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, na Urodziny Miasta odwiedzi nas grupa jamajskich muzyków na czele z Peterem Ashbournem, prawdziwym człowiekiem renesansu jamajskiej muzyki. Kompozytor, autor piosenek, dyrygent, aranżer, ale przede wszystkim niezrównany pianista. Za wkład w rozwój muzyki swojego kraju został nawet wyróżniony państwowym odznaczeniem. W Katowicach wystąpi ze swoim zespołem Ashes. 

Wiodącym głosem projektu będzie Duane Stephenson. Ten znany na scenie reggae od ponad 10 lat wokalista zaliczany jest do nurtu muzyki korzeni, a jego płyty trafiają regularnie na szczyty list przebojów magazynu Billboard. Muzyczny skład reprezentacji 

z karaibskiej wyspy zamyka jamajsko-włoski duet The King Stones, tworzony przez wokalistkę Gabriellę Rehnovatię oraz gitarzystę Samuele Viviana. Zapowiada się reggae w najlepszym wykonaniu z samej kolebki tego rozbujanego gatunku.

Bilety w cenie: 15, 10 i 5 zł do nabycia w sieci ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w siedzibie Miasta Ogrodów), ticketpro.pl (m.in. salony Empik i sklepy Media Markt oraz Saturn) i kupbilecik.pl

 

Ensemble Les Sauvages

Kościół Św. Anny (Katowice Nikiszowiec)

godz. 18

Zespół Ensemble Les Sauvages tworzą trzy utalentowane, młode artystki – studentki oraz absolwentki prestiżowych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Sopranistkę Paulinę Horajską, lutnistkę Magdalenę Stefanowicz oraz klawesynistkę Magdalenę Bąk łączy przyjaźń  oraz wspólne zamiłowanie do muzyki dawnej. Każdy ich koncert to muzyczny spektakl, dający publiczności możliwość poznania kulturowej spuścizny dawnej Europy, podczas którego muzyka jest przeplatana opowieściami o instrumentach, kompozytorach i ich dziełach. 

 

 

Wybrane wydarzenia towarzyszące:

 

  • 10, 17, 24 sierpnia

Letnie koncerty na placu Kwiatowym

godz. 15.30

Muzyczny wstęp do Urodzin Miasta. Co środę o godz. 15.30 minikoncerty na placu Kwiatowym w rytmie reggae, bluesa i jazzu. Na scenie pojawią się” Konopians, 100nka oraz Kinga Głyk.

 

  • 2 września

Koncert „Requiem Mariacki”

Kościół Mariacki

godz. 21

Prawykonanie kompozycji Józefa Skrzeka dedykowanej najstarszej katolickiej świątyni w Katowicach – Kościołowi Mariackiemu. Artyście, grającemu na elektronicznych instrumentach klawiszowych – towarzyszyć będą m.in. Elżbieta Skrzek, Henryk Botor i Mirosław Muzykant oraz Chór Katedralny pod kierunkiem Krzysztofa Kagańca. Uzupełnieniem koncertu będzie mapping 3D wyświetlany na fasadzie kościoła, czyniący koncert prawdziwym spektaklem muzyczno-wizualnym. 

Wstęp wolny.

 

Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

Park Kościuszki (scena pod pomnikiem) 

od godz. 12

Wraz z całą Polską będziemy czytać „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Pomogą nam 

w tym aktorzy śląskich teatrów i znani katowiczanie, w tym muzycy. 

 

  • 4 września

Święto Giszowca 

Park wokół Miejskiego Domu Kultury

Rodzinny festyn z okazji 110-lecia powstania dzielnicy Giszowiec. Na scenie w parku okalającym MDK wystąpią liczne zespoły muzyczne. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus (godz. 18). Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net