Tu jesteś: Strona Główna » Trwa odświeżanie akademików dla uchodźców w Katowicach

Trwa odświeżanie akademików dla uchodźców w Katowicach

| 2022-03-15
Malowanie, meblowanie, porządkowanie terenu wokół – trwają prace związane z przystosowaniem byłych domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach do potrzeb uchodźców z Ukrainy. Dzięki temu baza miejsc noclegowych oferowanych przez miasto zwiększy się w ciągu najbliższych dni o ok. 400.

Baza noclegowa przeznaczona dla uchodźców z Ukrainy w Katowicach cały czas się powiększa. W sumie przygotowano już ok. 500 miejsc. Trwają pracę nad tym, by uruchomić kolejne. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach uchodźcy z Ukrainy, przyjeżdżający do Katowic, schronienie znajdą w dawnych akademikach, znajdujących się przy ulicy Franciszkańskiej 8-10.

- Zapewnienie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy, to obecnie jedno z większych wzywań z jakim mierzą się Katowice. Dzięki dużej otwartości władz Uniwersytetu Ekonomicznego, z myślą o uchodźcach, powstanie kolejnych 400 miejsc noclegowych. Staramy się, by warunki które oferujemy, były godne i komfortowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od kilku dni w obiektach znajdujących się przy ulicy Franciszkańskiej w Ligocie pracują praktycznie wszystkie spółki i zakłady miejskie, wspomagane przez wolontariuszy. Ich zadaniem jest doprowadzenie nieużywanych od 3 lat budynków do stanu pozwalającego na zasiedlenie.

– Wykorzystujemy nasze doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. Z każdej z naszych administracji oddelegowaliśmy pracowników, którzy działają na terenie akademików. Musimy przede wszystkim zadbać o dostęp do wody i ogrzewania, ale również przeprowadzamy drobne prace remontowe, jak m.in. odmalowanie ścian – mówi Renata Fortuna z Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Nieużywane przez długi czas instalacje wodociągowe i kanalizacyjne wymagały dokładnego sprawdzenia i doprowadzenia do odpowiedniego stanu, czym zajęli się pracownicy Katowickich Wodociągów. Oprócz przepłukania i wykonania przeglądu sieci przy pomocy kamery, zbadano także jakość wody – zarówno w instalacjach doprowadzających, jak i tych znajdujących się wewnątrz budynku.

Pomieszczenia w budynkach są wyposażane w niezbędne meble i urządzenia. To nie tylko przedmioty należące do akademików, ale również rzeczy przygotowane przez darczyńców.

– Pracownicy KZGM pomagają we wnoszeniu mebli i urządzeń do poszczególnych pokoi czy kuchni. Sprawdzamy też stan tych przedmiotów i reperujemy te, które wymagają naprawy – tłumaczy Renata Fortuna.

O doprowadzenie do odpowiedniego stanu otoczenia budynków dbają pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Ich zadaniem jest przeprowadzenie podstawowych prac naprawczych, związanych z wyrównaniem przejść i chodników czy też uporządkowaniem dróg wewnętrznych. Terenem zajmuje się także Zakład Zieleni Miejskiej.

– Na tym etapie prac nasze zadania polegały przede wszystkim na skoszeniu trawy, przycięciu żywopłotów i drzew, usunięciu samosiejek, ale również wyremontowaniu ławek. Dziś skupiamy się już na pracach porządkowych, a w późniejszym etapie zajmiemy się odświeżeniem drobnych elementów zewnętrznych, jak m.in. balustrady. Ponadto oddelegowaliśmy ludzi do pomocy przy pracach odbywających się w środku akademików – tłumaczy Michał Szafraniec, rzecznik prasowy Zakładu Zieleni Miejskiej.

W byłych akademikach powstanie także potrzebna infrastruktura – salki do nauki dla dzieci czy pomieszczenia sportowe. Pierwszy budynek do przyjęcia uchodźców będzie gotowy w ciągu najbliższych dni. W drugim zakres prac do wykonania jest trochę większy, więc potrwa to dłużej.

Do przyjęcia uchodźców zaadoptowane zostały już między innymi: Camping w Dolinie Trzech Stawów, hala sportowa przy ul. Józefowskiej, Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek" czy siedziby OSP Szopienice oraz OSP Dąbrówka Mała. Trwają rozmowy dotyczące zaadaptowania na ten cel kolejnych obiektów.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: ukraina , pomoc , katowice , akademiki
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net