TMR przejmuje udziały w Śląskim Wesołym Miasteczku.
Tu jesteś: Strona Główna » TMR przejmuje udziały w Śląskim Wesołym Miasteczku. Zainwestuje blisko 120 mln zł!

TMR przejmuje udziały w Śląskim Wesołym Miasteczku. Zainwestuje blisko 120 mln zł!

| 2015-04-16
Zarządy Tatry Mountain Resorts a.s. i WPKiW S.A. podpisały umowę, której efektem będzie przejęcie przez słowackiego potentata 75 proc. udziałów „Śląskiego Wesołego Miasteczka”, jednego z największych lunaparków w Polsce.

W 2011 roku rozpoczął się proces poszukiwania inwestora dla „Śląskiego Wesołego Miasteczka”. Doradcą strony samorządowej w tym przedsięwzięciu została firma PwC. Efektem podjętych działań było zainteresowanie projektem kilkudziesięciu podmiotów, w tym słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts a.s. (TMR), spółki notowanej na giełdach w Bratysławie, Pradze i Warszawie. W czerwcu 2014 roku podpisano list intencyjny rozpoczynający fazę analiz i negocjacji dotyczących szczegółów zaangażowania słowackiego potentata.

W poniedziałek (tj.13 kwietnia) Zarząd Województwa Śląskiego oficjalnie zgodził się na objęcie przez TMR 75 proc. udziałów spółce, która stanie się właścicielem i zarządcą lunaparku. Pozostałe 25 proc. udziałów pozostanie w gestii Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku S.A. (WPKiW), podmiotu należącego do śląskiego samorządu.

TMR w ciągu 5 lat zainwestuje w modernizację „Śląskiego Wesołego Miasteczka” co najmniej 117 mln zł. Tereny, na których obecnie funkcjonuje ten jeden z największych polskich lunaparków będą przedmiotem dzierżawy. W ciągu pierwszych 5 lat, inwestor będzie płacić czynsz roczny w wysokości 1,4 mln zł, a od szóstego roku 1 mln Euro.

POWIEDZIELI:

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego:
„Po 56 latach jesteśmy świadkami powtórnych narodzin Śląskiego Wesołego Miasteczka dzięki pozyskaniu tak znamienitego inwestora. Cieszymy się z takiej współpracy. Zwłaszcza, że firma TMR posiada też ośrodek narciarski w Szczyrku. Myślę, że będzie to fantastyczne połączenie tych dwóch miejsc i powrót do czasów ich świetności Dziękuję panu prezesowi za dodatkowe dwa tygodnie, które daliśmy sobie na dopięcie szczegółów. Wiele osób było zaangażowanych w to, aby ten proces był przeprowadzony jak najlepiej. Chcę podkreślić z całą mocą, że tych wszystkich dyskusjach, negocjacjach, nie myśleliśmy tyle o milionach złotych, które będą pozyskane, ale myśleliśmy o milionach zadowolonych twarzy dzieci i osób, które będą z tego miasteczka w przyszłości korzystać.”

Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego:
„Chcę przypomnieć, że poszukiwania inwestora dla wesołego miasteczka rozpoczęły się jeszcze za poprzedniego zarządu, gdy prezesem parku był Andrzej Kotala, obecny prezydent Chorzowa. Wtedy też wykupiono urządzenia od prywatnych właściciel i wprowadzono jeden karnet na wszystkie atrakcje. To był pierwszy krok, który pozwolił wykonać kolejne i doprowadzić do szczęśliwego finału. Z nowym partnerem będziemy mogli zmieniać wesołe miasteczko w taki sposób, żeby Dzień Dziecka nie trwał tylko 1 czerwca, ale żebyśmy go świętowali przynajmniej od połowy kwietnia do końca września. Chcę podziękować wszystkim osobom – zarządowi województwa, radzie nadzorczej, pracownikom parku, prawnikom i innym – które były zaangażowane w ten pracochłonny proces. Udało się to dzięki Wam. Mieszkańcy naszego województwa będą dumni z tego, w jaki sposób zmienia się nasz lunapark.”

Bohuš Hlavatý, Prezes Zarządu i Dyrektor generalny TMR
„W największym i najstarszym polskim parku rozrywki z długoletnimi tradycjami wychowało się kilka pokoleń Polaków. Park znajduje się w samym sercu zielonej oazy, która jest trzy razy większa od Central Parku w Nowym Jorku. Powierzchnia Śląskiego Wesołego Miasteczka jest porównywalna z powierzchnią średniej wielkości lunaparków w Europie Zachodniej. Nasza spółka jest wiodącym podmiotem branży turystycznej z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu ośrodkami górskimi i parkiem wodnym, w przebudowie oryginalnych zabytkowych ośrodków w Tatrach oraz we wdrażaniu innowacji i akwizycji, jak w przypadku Aquaparku Tatralandia. Wierzę, że właśnie TMR przywróci Śląskiemu Wesołemu Miasteczku utracony blask i dawną świetność, m. in. dzięki niezawodnemu dostępowi do kapitału, i uczyni z niego nowoczesny ośrodek, który spełni oczekiwania Polaków. Jestem przekonany, że uczestnictwo TMR w tym projekcie przyczyni się do ożywienia ruchu turystycznego w regionie i rozpoczęcia nowego rozdziału w historii parków rozrywki w Europie Środkowej“ – komentuje akwizycję Bohuš Hlavatý, prezes zarządu i CEO TMR.

Jerzy Szafranowicz, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych
„Dla naszego miasta to nie tylko przyjemność, ale również pewne korzyści ekonomiczne. Mam na myśli miejsca pracy oraz przychody z prowadzenia działalności gospodarczej. Dołożę wszystkich starań, aby wszystkie sprawy, które inwestor będzie załatwiać w Urzędzie Miasta były wykonane prosto, łatwo i przyjemnie."

Jacek Socha, wiceprezes PwC, partner w dziale doradztwa biznesowego:
„Eksperci PwC doradzali przy wyborze inwestora w tym prestiżowym i ważnym projekcie. Podczas całego procesu ściśle współpracowaliśmy z Parkiem Śląskim, aby jak najlepiej zabezpieczyć interes województwa w transakcji, a jednocześnie zmaksymalizować korzyści, które wynikają z pozyskania inwestora prywatnego. Prawie sto dwadzieścia milionów złotych, które inwestor zainwestuje w modernizację Śląskiego Wesołego Miasteczka pozwoli wkrótce nie tylko Ślązakom, ale i wszystkim Polakom cieszyć się najnowocześniejszym parkiem rozrywki w tej części Europy".

WESOŁE I JEGO INWESTOR

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark, powstały w 1959 roku. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski. Największą popularnością cieszyły się takie atrakcje jak 40-metrowy Diabelski Młyn czy Duże Samoloty. W 2007 roku rozpoczął się proces modernizacji obiektu.

Obecnie lunaparkiem zarządza Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A., który gospodaruje również Parkiem Śląskim, największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Śląskie Wesołe Miasteczko w 2014 r. odwiedziło 210 tys. osób.

Spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. jest największym podmiotem w dziedzinie turystyki na Słowacji, posiada i prowadzi atrakcyjne ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich. Należą do niej ośrodki Jasna Tatry Niskie oraz hotele Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky oraz Chalets Záhradky De Luxe i hotel Srdiečko. Z kolei w Tatrach Wysokich spółka TMR posiada i prowadzi ośrodki Tatranská Łomnica, Starý Smokovec, oraz hotele Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia i Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR posiada też i wynajmuje hotele Kosodrevina, Liptov oraz Ski&Fun Záhradky i Bungalovy.

Spółka intensywnie współpracuje z ośrodkiem górskim Štrbské PlesoTMR jest również właścicielem największego aquaparku na Słowacji Tatralandia oraz zarządza ośrodkiem wypoczynkowy Holliday Village Tatralandia. Spółka jest współwłaścicielem największego ośrodka narciarskiego w Czechach Špindlerův Mlýn. A od marca 2014 jest nowym właścicielem Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Do końca kwietnia 2014 roku inwestycje w ośrodkach wyniosły ponad 190 mln EUR.


źródło: Park ŚląskiReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net