Tu jesteś: Strona Główna » Tak będzie wyglądał chorzowski Rynek

Tak będzie wyglądał chorzowski Rynek

| 2014-10-15
Wyniki konkursu urbanistyczno – architektonicznego na opracowanie „Koncepcji kształtowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie”
Werdykt Sądu Konkursowego:

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000,00 zł uzyskała praca nr 6 wykonana przez zespół w składzie: Patryk Pniewski (Gdynia),l Grzegorz Ziętek (Gdynia), Ewa Greczkowska (Gdynia)

Praca przedstawia atrakcyjną wizję przestrzeni publicznej. Ukształtowaną przestrzeń charakteryzuje wewnętrzna logika i walory estetyczne (m.in. wprowadzenie zespołów zieleni i atrakcyjnego elementu wodnego), które podkreślają publiczny charakter tej przestrzeni poprzez nadane formalne znaczenie budynkowi będącemu siedzibą władz miejskich. Na uwagę zasługuje częściowa adaptacja istniejącej estakady. Przedstawiona wizja wydaje się być możliwa do zrealizowania jedynie w odległej i bliżej nieokreślonej przyszłości. Trudne lub wręcz niemożliwe byłoby zrealizowanie przedstawionej wizji przed wyburzeniem estakady i to bez utraty podstawowych walorów pracy.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000,00 zł uzyskała praca nr 4 wykonana przez zespół w składzie: Karol Sabalczyk (Chorzów), Grzegorz Ostrowski (Zabrze)

Praca przedstawia koncepcję kształtowania przestrzeni publicznej opartą na wykorzystaniu konstrukcji istniejącej estakady. Szczególną uwagę zwraca ukształtowanie zadaszonego pasażu miejskiego, wykorzystujące konstrukcję estakady. Zaproponowane rozwiązanie pozwala uzyskać atrakcyjną przestrzeń publiczną oszczędnymi środkami i to możliwie szybko. Ta propozycja zasadniczo traci na swej atrakcyjności po wyburzeniu estakady.

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 35 000,00 zł uzyskała praca nr 3 wykonana przez zespół w składzie: Tomasz Kozłowski (Puławy), Janusz Gąsiorowski (Puławy), Janusz Korzeń (Karpniki), Maksymilian Kozłowski (Puławy), Sebastian Rozemberg (Poznań), Marcin Majer (Ostrów Wielkopolski)

Nagrodę przyznano za projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej w rejonie Rynku w Chorzowie najlepiej spełniający oczekiwania Organizatora konkursu zarówno w I etapie opracowania do roku 2020, jak i w II etapie po przewidywanej likwidacji estakady. W ocenie Sądu, praca trafnie odpowiedziała na zawarte w temacie konkursu problemy. 
Praca przedstawia koncepcję kształtowania przestrzeni publicznej opartą na wyraźnie określonym etapowaniu realizacji.  W pierwszym etapie istnieje możliwość wykorzystania konstrukcji estakady. Docelowo kształtowany jest rozległy plac miejski, którego program użytkowy można realizować modułowo, w określonych „kwadratach”, w sposób wyjaśniony na schematach podanych w pracy. Kształtowanie centralnej przestrzeni publicznej miasta uwzględnia szerszy kontekst powiązań funkcjonalnych i przestrzennych oraz wnosi wkład do dyskusji o kierunkach odnowy urbanistycznej centrum miasta. Położony w pracy nacisk na kwestie systemowe sprawia, że w przedstawionej propozycji wiele rozwiązań jest dość ogólnych i będzie wymagać doprecyzowania pod kątem ukształtowania atrakcyjnej dla mieszkańców miasta przestrzeni publicznej. W tym względzie powinien zostać wykorzystany dorobek konkursowy, w tym szczególnie walory prac nr 4 i nr 6, w szczególności: należy uzupełnić projektowana w Rynku zieleń niską o drzewa (rozważyć zachowanie części istniejącej zieleni wysokiej) oraz w nawierzchni placu projektowanego przed budynkiem ratusza należy wprowadzić element wody w postaci fontanny lub lustra wody.źródło: UM ChorzówZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Pliki powiązane z wydarzeniem:
» 1030_miejsce_3691_plansza_1.jpg
» 1030_miejsce_3691_plansza_2.jpg
» 1030_miejsce_3691_plansza_3.jpg

Sprawdź TAGI: Chorzów , . rynek
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net