Tu jesteś: Strona Główna » Świateczny Jarmark na Nikiszu

Świateczny Jarmark na Nikiszu

| 2014-11-19
Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych organizuje w dniach 6-7 grudnia 2014r. w katowickim Nikiszowcu JARMARK NA NIKISZU. Tegoroczny Jarmark organizowany jest już po raz siódmy. Choć jego charakter wciąż ewaluuje, to nadal jest to okazja do integracji społeczności Nikiszowca, innych katowickich dzielnic i miast naszego regionu. 
jarmark_na_nikiszu_640Jarmark Na Nikiszu to „święto dobrej zmiany” - pamiątką zmiany jaka dokonała się w tym osiedlu w dużej mierze dzięki współpracy mieszkańców, instytucji, organziacji i Miasta Katowice.

 Jarmark na stałe wpisał się w krajobraz nie tylko Miasta Katowice i Nikiszowca ale i całego regionu. To największe i najważniejsze wydarzenie w Nikiszowcu, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej ocenianych imprez świątecznych w regionie. Jest też okazją do zaprezentowania śląskiej kultury i tradycji, a także umiejętności i dorobku artystów, rzemieślników, rękodzielników i społeczników. W tym roku ponad 100 wystawców zgłosiło do udziału w Jarmarku. Tradycyjnie już będzie malarstwo, rzeźba, ceramika artystyczna, koronki, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, florystyka,krawiectwo artystyczne, biżuteria, gadżety związane z Nikiszowcem i Górnym Śląskiem – wszystko wykonane ręcznie. A do tego swojskie kołocze, makówki, pierniki i specjały śląskiej kuchni – ciapkapusta, karminadle, wędliny, żur... I oczywiście pachnące świętami grzańce.

Tegoroczny Jarmark to dwa pełne dni handlowe i wydarzenia kulturalne. 6 grudnia od godziny 12:00 na gości czekać będzie ponad 115 wystawców i liczne punkty gastronomiczne. Najmłodszych bawić będzie zasiadający na lodowym tronie Święty Mikołaj ze swoim orszakiem elfów i śnieżynek. Mikołaj przyjedzie wprost z lodowiska Jantor oczywiście na Pociągu św. Mikołaja i zasiądzie na lodowym tronie. Od południa bawić będzie także słynna karuzela wiedeńska. Po południu w Centrum Zimbardo zapraszamy na projekcję filmu „Czeski geniusz, aneb Jara Cimrman w Katowicach”. Po filmie zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu - Dariuszem Zalegą i Piotrem Fuglewiczem. Także w Centrum zobaczyć będzie można wystawę zdjęć Macieja Mutwila, których bohaterką jest Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”.

Drugi dzień rozpocznie się o 10:00. Będą stragany jarmarczne w pełnej okazałości, śląskie smaki, maszkety, grzane wino... Od 13:30 zapraszamy na koncerty plenerowe na scenie. Wśród wykonawców m.in. Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek, hip-hopowy duet z Nikiszowca – MatGun i PaPa, widowisko Wolne Wybory Mikołajowe Teatru Gry i Ludzie oraz koncert Soul Hunters Gospel Choir i inne atrakcje. Na finał Jarmarku w niedzielny wieczór zapraszamy na pokaz fajerwerków.

Jarmark to różne wydarzenia towarzyszące. Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych prowadzić będzie w oba dni Jarmarku zbiórkę publiczną, której celem jest utrzymanie i prowadzenie Centrum Zimbardo w Nikiszowcu, jedynego miejsca na świecie sygnowanego nazwiskiem Prof. Philipa Zimbardo. Dla spragnionych uroków Nikiszowca proponujemy wycieczki z przewodnikiem i świeżo wydany numer lokalnej gazety Magiel. Niecodziennik Nikiszowiecki. W niedzielę odbędzie się zbiórka krwi i rejestracja dawców szpiku kostnego, realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Sprawdź TAGI: Katowice , jarmark , Nikiszowiec
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net