Tu jesteś: Strona Główna » Straż Miejska w Katowicach działa już od 30 lat

Straż Miejska w Katowicach działa już od 30 lat

| 2022-09-06
30-lecie istnienia obchodzi w tym roku katowicka straż miejska. Od początku tego roku strażnicy podjęli prawie 20,5 tysiąca interwencji, w tym ponad 13,5 tysiąca związanych z łamaniem przepisów ruchu drogowego.

Kilka dni temu, dokładnie 29 sierpnia w Polsce obchodzona była rocznica uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej. Natomiast pierwszym dokumentem, który prawnie usankcjonował funkcjonowanie katowickiej Straży Miejskiej było Zarządzenie z dnia 25 lutego 1992 r. Uroczystości związane z rocznicą założenia straży miejskiej w Katowicach odbyły się dzisiaj w MDK Bogucice-Zawodzie.

- Zaczynaliśmy w Katowicach od 30-osobowej formacji, dzisiaj to ponad 150 etatów. Codziennie realizujecie setki zgłoszeń, czuwając nad bezpieczeństwem i porządkiem w Katowicach. Reagujecie na łamanie przepisów o ruchu drogowym, weryfikujecie czym mieszkańcy palą w piecach. To niezwykle ważne działania wpływające na bezpieczeństwo i zdrowie katowiczan – mówił w trakcie uroczystości Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Serdecznie dziękuję za trzy dekady służby dla Katowic. Jednocześnie życzę Wam, aby sprawne wykonywanie powierzonych zadań spotykało się z ludzką życzliwością i przychylnością. Niech Wasze postawy w służbie nadal budują autorytet i sławią dobre imię Straży Miejskiej. W tym szczególnym dniu życzę Wam również samych sukcesów w dalszej pracy, satysfakcji oraz pomyślności w życiu zawodowym i osobistym – dodał prezydent.

Katowiccy strażnicy miejscy konsekwentnie realizują zadania w trzech najważniejszych obszarach: dbając o porządek publiczny i w ruchu drogowym, zapewniając bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży oraz działając na rzecz ochrony środowiska. Na realizacji tych zadań skupiają się w trakcie pracy w terenie, którą realizują pracownicy zatrudnieni na 82 etatach. W sumie w katowickiej straży miejskiej jest 151 etatów. Część funkcjonariuszy pracuje w terenie, inni np. obsługują tzw. KISMię, czyli Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz. To system składający się z ok. 300 kamer uzupełniony o sztuczną inteligencję, która wspiera pracę operatorów. Zastosowana technologia informatyczna wspomaga wykrywanie szeregu zdarzeń, takich jak np. kolizja pojazdów czy zbiegowisko ludzi; wówczas po zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery, system za pomocą alertów powiadamia o nim dyspozytorów monitoringu, a ten ocenia sytuację i w miarę konieczności wzywa na miejsce odpowiednie służby.

- Decyzja prezydenta o wdrożeniu w Katowicach w 2016 roku systemu KISMiA podniosła poziom bezpieczeństwa publicznego – zarówno tego wyrażanego statystykami, jak i bezpieczeństwa subiektywnie odczuwanego przez katowiczan. KISMiA pozwala reagować strażnikom i policjantom w czasie rzeczywistym i dostarcza materiał dowodowy dla organów ściągania, co wpływa z kolei na wzrost wykrywalność sprawców przestępstw. W 2021 roku operatorzy na podstawie zarejestrowanego obszaru z kamer zainicjowali łącznie 3517 zdarzeń. 339 sprawców zostało ukaranych mandatem po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających, a 69 osób zostało ukaranych mandatem karnym w czasie i miejscu ujawnienia wykroczenia. Strażników Miejskich spotkamy w Katowicach na patrolach pieszych, rowerowych czy też z wykorzystaniem wsparcia psów. Pomagają oni także likwidować dzikie wysypiska śmieci czy też prowadzą kontrole smogowe – troszcząc się tym samym o jakość powietrza i porządek w terenach zielonych – podkreśla Maciej Stachura, sekretarz miasta odpowiedzialny za funkcjonowanie straży miejskiej.

Katowicka straż miejska jest jedną z nowocześniejszych. Strażnicy miejscy mają do swojej dyspozycji 13 samochodów – w tym 1 pojazd elektryczny oraz 1 pojazd specjalny będący do dyspozycji zespołu zajmującego się ochroną środowiska. Ponadto na stanie katowickiej straży miejskiej znajdują się 4 skutery, 3 rowery elektryczne i 2 rowery zwykłe.

Praca funkcjonariuszy wymaga także wykorzystania urządzeń audio-wizualnych. Katowiccy funkcjonariusze mogą korzystać z 31 kamer do służby, rejestrujących przebieg interwencji. Dodatkowo do dyspozycji katowickich strażników miejskich jest 40 aparatów fotograficznych i 13 fotopułapek.

W wykonywaniu zadań służbowych funkcjonariuszom straży miejskiej pomagają czworonożni przyjaciele – to cztery psy o imionach: Demo, Wader, Dragon i Ares. Każdy z nich ma swojego przewodnika-opiekuna, z którym na co dzień pracuje. Ci czworonożni funkcjonariusze są pomocni przy pilnowaniu porządku na ulicach miasta, zabezpieczaniu dużych imprez tzn. pilnowania czy wszystkie osoby zachowują się zgodnie z prawem, a także do obrony przewodnika. 

- Oprócz realizowania bieżących zgłoszeń mieszkańców, dbania o ich bezpieczeństwo, interwencji niejednokrotnie wymagających podjęcia pilnych działań ratujących ludzkie życie i zdrowie, funkcjonariusze straży miejskiej zaangażowani są w szereg działań związanych z wydarzeniami odbywającymi się na terenie Katowic. Prowadzimy działania profilaktyczne – np. angażując się w akcję pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, gdzie uczulamy dzieci na to by korzystały z basenów i legalnych miejsc kąpieli. Wkładamy wiele serca i energii w to, by mieszkańcy Katowic mogli czuć się bezpiecznie w mieście – mówi Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach.

Uroczyste obchody 30-lcia istnienia katowickiej straży miejskiej były okazją do podziękowań i wyróżnienia najbardziej zasłużonych strażników miejskich.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: straz miejska , katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net