Sprawdźcie, co Planetarium Śląskie przygotowało na swoje urodziny!
Tu jesteś: Strona Główna » Sprawdźcie, co Planetarium Śląskie przygotowało na swoje urodziny!

Sprawdźcie, co Planetarium Śląskie przygotowało na swoje urodziny!

| 2015-11-30
Od sześciu dekad Planetarium Śląskie pokazuje wszechświat, poszerza horyzonty, czaruje klimatem. Poza tym, jest na krótkiej liście najbardziej charakterystycznych miejsc w regionie. Na swoje urodziny przygotowało kilka interesujących propozycji: Akademię Dojrzałego Astronoma, wystawę o odległościach w kosmosie i… pana Twardowskiego, który na kogucie biega po Księżycu.
Planetarium Śląskie otwarło swoje podwoje po raz pierwszy 4 grudnia 1955 roku. – Jedna sprawa to budynek, druga to urządzenie, od którego pochodzi nazwa placówki, ale najważniejsza jest instytucja, ludzie, którzy tworzyli i dalej tworzą ten planetarny krajobraz – uważa Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. W dzień urodzin odbędzie się część oficjalna, połączona m.in. z seansem i wykładem profesora Andrzeja Sołtana, który jest przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej, organizowanej przez Planetarium.
Z wizytą na Księżycu
Prezentem, który z pewnością spodoba się głównie młodym widzom, jest nowy seans „Z wizytą u pana Twardowskiego”. Język, którego przy tym przedsięwzięciu użyli autorzy, jest skierowany głównie do dzieci, a tematyka, jaką zdecydowali się w nim przybliżyć, dotyczy Księżyca. – Mamy nadzieję, że sposób, w jaki zamierzamy to zrobić, będzie atrakcyjny i wciągający – podkreśla Stefan Janta, wicedyrektor planetarium i współautor scenariusza seansu. Widzowie przeniosą się na Księżyc, gdzie spotkają sławnego alchemika – szlachcica Jana Twardowskiego, który dostał się tam na skonstruowanym przez siebie kogucie. Dzięki przygodom i różnym perypetiom tej dwójki, widzowie poszerzą swoją wiedzę, m.in. na temat faz Księżyca, kraterów i mórz na Księżycu, a także zaćmień Słońca.
Seans przygotował zespół ludzi. Poza Jantą, nad scenariuszem pracował też Jarosław Juszkiewicz. Animacje i sekwencje przygotowali Witold Skrzypek i Krzysztof Dwornik, a fragmenty filmowe, Krzysztof Sacha. Realizacją akustyczną zajął się Rafał Drabek. W roli pana Twardowskiego występuje Grzegorz Przybył, a w rolę jego wiernego towarzysza – koguta, wciela się Ireneusz Załóg. Premiera odbędzie się 6 grudnia, o godzinie 13. Tego dnia seans będzie można zobaczyć jeszcze dwa razy – o godz. 15 i 17. Później stanie się on stałym elementem repertuaru i będzie wyświetlany najczęściej w niedziele.
Obiekty nie tylko bliskie
W dzień urodzin, w pierścieniu planetarium, zostanie otwarta wystawa, która pozwoli zapoznać się z odległościami we wszechświecie, ale nie tylko między obiektami najbliższymi, jak Słońce czy planety, ale również tymi najdalszymi – oddalonymi o miliardy lat świetlnych. Wystawa „Struktura wszechświata – odległości i ich pomiar”, została w całości przygotowana przez pracowników planetarium. Ekspozycja będzie dostępna przez kilka najbliższych miesięcy.
Starsi się nie boją
Już po raz trzeci planetarium przygotowało specjalną ofertę dla najmłodszych – Akademię Młodego Astronoma. Tegoroczną nowością jest natomiast Akademia Dojrzałego Astronoma, skierowana głównie do seniorów. – Odzew jest ogromny. Niestety, nie mamy już wolnych miejsc. Chętnych zapraszamy w przyszłym roku – mówi Janta. W Akademii można posłuchać wykładów m.in. o Słońcu, Gwieździe Betlejemskiej, wyspach wszechświata, zegarach słonecznych, czy zwierzętach w kosmosie. Spotkania składają się zazwyczaj z dwóch części: pierwsza, odbywa się w sali wykładowej, a druga pod gwiazdami.źródło: Park Śląski


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net