Tu jesteś: Strona Główna » Śląskie stawia na seniorów!

Śląskie stawia na seniorów!

| 2015-10-20
Rusza pakiet rozwiązań przeznaczonych dla osób starszych z naszego regionu.
Dostrzec, wysłuchać i zrozumieć – tak w trzech słowach można streścić ideę polityki senioralnej zapoczątkowanej na szczeblu województwa śląskiego. Pakiet trzech rozwiązań, przygotowanych na gruncie spotkań z przedstawicielami środowisk senioralnych, ma być pierwszym etapem wdrożenia tej idei w życie.
 
„Kończymy pewien etap współpracy z państwem i wkraczamy w następny, chcemy te pomysły, które zrodziły się w tracie dyskusji zacząć wcielać w życie. Żyjemy dłużej, w coraz lepszym zdrowiu i to naturalne, że chcemy mieć większy niż dotychczas wpływ na każdą dziedzinę życia. Wasz głos jest dla nas ważny, a zręby polityki senioralnej, którą wspólnie budujemy, mają się opierać na waszych doświadczeniach i spostrzeżeniach” – przekonywał marszałek Wojciech Saługa w trakcie spotkania z seniorami w ramach Wojewódzkiego Dnia Seniora.
 
Marszałek przedstawił założenia pakietu rozwiązań dla seniorów. Jego ważnym elementem jest Śląska Karta Seniora, czyli projekt mający zapewnić osobom starszym wsparcie przez zaoferowanie specjalnych usług, ulg i uprawnień oferowanych przez instytucje kultury, rekreacji lub edukacji. Dokumentem, który umożliwi skorzystanie z oferty będzie wyłącznie dowód osobisty. To rozwiązanie zaproponowane przez samych seniorów, które ogranicza formalności i koszty. Póki co specjalne ulgi i oferty przygotowały jednostki wojewódzkie, ale z czasem powinni dołączyć partnerzy z sektora prywatnego np. firmy z branży medycznej, telekomunikacyjnej, czy banki.
 
Drugim elementem programu senioralnego jest podpisane przez marszałka zarządzenie, które pozwala rozpocząć procedurę związaną z powołaniem Śląskiej Rady ds. Seniorów.
„Chciałbym, żeby członkowie rady doradzali mi w kwestiach związanych z polityką senioralną. To seniorzy najlepiej wiedzą, z jakimi problemami na co dzień się borykają” - wyjaśniał marszałek Wojciech Saługa.
Rada liczyć będzie 20 osób i powoływana będzie na trzy lata. Ma pełnić rolę organu opiniodawczo-doradczego przy marszałku, a jej zadaniem będzie tworzenie i wzmacnianie rozwoju polityki senioralnej na szczeblu regionu, ale też integrowanie środowisk osób starszych, tworzenie płaszczyzny wymiany dobrych praktyk, informowanie i budowanie przestrzeni społecznej im przyjaznej i włączenie zagadnienia starzenia się do regionalnych dokumentów strategicznych. W ostatnich dniach zakończyły się konsultacje ze środowiskami senioralnymi dotyczące kształtu regulaminu Śląskiej Rady ds. Seniorów.
 
Ostatnim ogniwem tego etapu tworzenia polityki senioralnej jest przygotowana specjalnie dla seniorów strona internetowa, która zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące Śląskiej Karty Seniora i Rady ds. Seniorów. W założeniu strona - seniorzy.slaskie.pl ma być miejscem wymiany informacji między seniorami. Znajdzie się na niej też lista instytucji i partnerów oferujących ulgi w ramach Śląskiej Karty Seniora. 
 
Prezentacja działań związanych z polityką senioralną odbywało się w trakcie Wojewódzkiego Dnia Seniora. Spotkanie rozpoczęło się w Parku Śląskim, gdzie w trakcie sesji porannej seniorzy uczestniczyli w sesji treningowej z mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce Władysławem Kozakiewiczem, wysłuchali występu chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i obejrzeli symulację dachowania samochodu. Po zajęciach na świeżym powietrzu udali się do nowej siedziby Muzeum Śląskiego, gdzie odbyła się dyskusja panelowa pt. „Co zrobić, żebyśmy się lepiej przygotowali na srebrną falę?”. W jej trakcie poruszone zostały problemy osób starszych związane z utrudnieniami w korzystaniu z usług służby zdrowia, kwestie wyzwań stojących przed społeczeństwem, instytucjami i samorządami w związku z rosnącą liczbą seniorów.
 
W panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in. marszałek Wojciech Saługa i sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Beata Małecka-Libera.
 
„Żyjemy rzeczywiście dłużej, ale to jak będziemy żyć zależy od nas samych, od tego czy wykorzystamy nasz potencjał. Starzenie tak naprawdę zaczyna się od urodzenia i powinniśmy świadomie decydować o naszym zdrowiu i życiu, ale i o zdrowiu i życiu naszych dzieci i wnuków. Tu widzę w was sprzymierzeńców, dbajmy o to aby nasze wnuki się zdrowo odżywiały, aby nie przesiadywały przed komputerem, aby aktywnie spędzały czas. Dzięki temu zyskamy wszyscy” – apelowała do uczestników debaty sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Beata Małecka-Libera.
 
Po konferencji, współorganizowanej przez redakcję Gazety Wyborczej w ramach akcji społecznej „DługoWIECZNI”, jej uczestnicy mieli szansę zapoznać się ze zbiorami Muzeum Śląskiego i bezpłatnie zwiedzić nowoczesny gmach placówki.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net