Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP)
Tu jesteś: Strona Główna » Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP)

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP)

| 2014-09-01

Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) to wspólny projekt dwudziestu jeden gmin aglomeracji oraz KZK GOP. Do czego będzie służyć?

Śląska Karta Usług Publicznych - nowy produkt, na który warto zwrócić uwagę.
Śląska Karta Usług Publicznych to karta najnowszej generacji, wyposażona w wielowarstwowy system zabezpieczeń, dzięki któremu nasze dane osobowe są w pełni bezpieczne. Dane osobowe użytkowników są kodowane tylko na kartach, natomiast do systemu trafiają wyłącznie informacje związane z unikatowymi danymi kart nadawanymi w procesie ich generowania. Takie rozwiązanie- jeden z najważniejszych priorytetów jakie KZK postawiło wykonawcom projektu - uniemożliwia łączenie danych osobowych z danymi dotyczącymi tzw. ścieżek transportowych. Ponadto karta została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić integrację z dotychczas wykorzystywanym systemem biletów kartonowych oraz okresowych. Z kolei nowatorskie rozwiązanie polegające na zbliżaniu karty przy wsiadaniu i wysiadaniu jest właściwie tym samym co otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych - wszak gdy wychodzimy z domu też „przekręcamy klucz” aby „wylogować” się z mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu system nalicza opłatę należną jedynie za pokonany odcinek trasy lub czas przejazdu, a my możemy sporo zaoszczędzić.

Nowoczesne technologie
To co do niedawna wydawało się wręcz niemożliwe staje się naszą codziennością. Dzisiaj mało kto funkcjonuje bez konta osobistego, karty płatniczej i innych, podobnych instrumentów finansowych. Jednym z tego typu rozwiązań jest właśnie nowa Śląska Karta Usług Publicznych. Wzorem funkcjonujących w światowych metropoliach elektronicznych systemów miejskich, karta ta ma łączyć w sobie wiele funkcji ułatwiających życie mieszkańców.

Zwykły bilet?
W początkowej fazie projektu Śląska Karta Usług Publicznych będzie pełnić tylko rolę nośnika biletu elektronicznego, jednak w kolejnych miesiącach możliwości karty będą rozszerzane o nowe funkcje. Na czym polega różnica pomiędzy dotychczas stosowanym biletem okresowym, a ową kartą? W przypadku tradycyjnych biletów okresowych fakt, że były wydawane imiennie ograniczał się wyłącznie do wskazania właściciela nośnika. W przypadku spersonalizowanych kart miejskich najważniejsza różnica polega na tym, że - w oparciu o unikatowe dane (nie skorelowane z danymi osobowymi, które powstają w procesie generowania kart) – tworzone są statystyki, które umożliwiają planowanie nowych tras, korygowanie liczby organizowanych przystanków czy też zarządzanie flotą. I wszystko to będzie uwzględniać preferencje pasażerów. Po wprowadzeniu tych kart (w skrócie – ŚKUP) KZK GOP chce wykorzystać zebrane statystki m.in. do ulepszeń w systemie komunikacji w okręgu.
Czy to ważne gdzie jest przystanek?
Oprócz opinii pojedyńczych mieszkańców ważne są również dane statystyczne. Ilu pasażerów codziennie korzysta z konkretnych linii autobusowych i tramwajowych? Które przystanki są najbardziej oblegane? Na których z nich pasażerowie najczęściej wsiadają i wysiadają? Wszystkie te informacje mogą ułatwić zarządzanie komunikacją publiczną w regionie i pomóc w tworzeniu optymalnego rozkładu jazdy.
 
E – portmonetka
Elektroniczne portmonetki nie są zwykłymi kartami płatniczymi. W odróżnieniu od kart płatniczych są namacalnym, zabezpieczonym kryptograficznie „elektronicznym” pieniądzem, a zasada ich działania bardziej przypomina tradycyjne regulowanie rachunków. E- portmonetki to tzw. „karty przedpłacone” (prepaid card), które posiadają realną siłę nabywczą. Właściciel elektronicznej portmonetki uzupełnia ją określoną kwotą z swego rachunku bankowego lub też za pomocą gotówki przekazuje na nią określona sumę . Każdorazowa transakcja z użyciem e-portmonetki redukuje te środki. Posiadacz elektronicznej portmonetki ma możliwość wielokrotnego „doładowywania” karty - może tego dokonać zarówno w Punkcie Obsługi Klienta, jak i za pośrednictwem specjalnie przystosowanych urządzeń stacjonarnych, Internetu czy telefonu.

Zakres i dostępność usług z kartą
W przyszłości zgromadzone na karcie środki będzie można wykorzystać również na wiele innych sposobów. Oprócz zakupu biletów komunikacji miejskiej mieszkańcy będą mogli przy pomocy karty uregulować należność za parking, zapłacić za bilet wstępu na basen, do teatru czy muzeum a także opłacić inne usługi gminne. Szczegółowe ustalenia związane z działaniem elektronicznej portmonetki oraz przepływem środków zostaną uzgodnione z KZK GOP już na etapie samego wdrażania systemu. Docelowo ŚKUP ma w przyszłości też ułatwiać mieszkańcom załatwianie wielu spraw w urzędach. Zgodnie z Ustawą o Podpisie Elektronicznym administracja i samorządy lokalne są zobligowane zarówno do przyjmowania od obywateli dokumentów elektronicznych, jak i do odpowiadania im w tym samym trybie. Z tego względu na urzędach administracji publicznej już teraz spoczywa obowiązek wprowadzania bezpiecznej technologii wymiany dokumentów elektronicznych opartych na podpisie elektronicznym.

Z kartą można więcej?
Karta ŚKUP została wyposażona w funkcje kryptograficzne niezbędne do generowania podpisu elektronicznego. Dzięki temu użytkownik karty będzie mógł w formacie cyfrowym zarówno wymieniać korespondencję z jednostkami administracji publicznej, jak i otrzymywać tą drogą decyzje urzędów. Wymogiem umożliwającym posługiwanie się podpisem elektronicznym jest uzyskanie odpowiedniego certyfikatu elektronicznego, pozwalającego na identyfikację klienta. Status regionalnego podpisu elektronicznego (bezpłatny dla użytkownika karty) pozwoli na skrócenie czasu obsługi obywateli a użycie karty w Internecie umożliwi załatwienie sprawy zdalnie, bez konieczności osobistego stawiennictwa. Użytkownicy będą mogli wykorzystywać do tego celu zarówno własny komputer jak i terminale zainstalowane w urzędach i instytucjach publicznych. Specjalnie stworzony na te potrzeby portal, dzieki sieci przekierowań i dodatkowych instrukcji, umożliwi szybkie i intuicyjne poruszanie się po sieci urzędu. Spersonalizowane karty będą mogły służyć w wielu urzędach i instytucjach jako karty identyfikacyjne użytkownika. Przyspieszy to obsługę, umożliwi szybkie wprowadzanie danych personalnych, a także zredukuje liczbę błędów spowodowanych ręcznym wprowadzaniem.
 
Jaką kartę wybrać?
Mieszkańcy regionu będą mogli wybierać między kartą spersonalizowaną a kartą niespersonalizowaną. Przy wyborze karty należy kierować się pożądanym zakresem funkcjonalności. Karta niespersonalizowana gwarantuje użytkownikowi dostęp do wszystkich podstawowych funkcji systemu, jednak ze względu na brak danych osobowych uniemożliwiających identyfikację użytkownika nie będzie mogła być wykorzystywana w środowisku internetowym. Karta ta może być przekazywana innym osobom, a jej identyfikacja odbywa się „na okaziciela”. Karta spersonalizowana będzie wydawana bezpłatnie na podstawie złożonego wniosku i będzie mógł z niej korzystać jedynie posiadacz karty. Karta ta pozwoli na zapisywanie okresowych blietów imiennych oraz kodowanie przysługujących ulg za przejazdy. Co ważne, osoby które zdecydują się na zakodowanie ulgi nie będą musiały w trakcie kontroli okazywać żadnych dodatkowych dokumentów. Natomiast pasażerowie, którym przysługuje ulga lecz nie zakodowali tego na karcie, będą mogli kupić i zapisać na karcie bilet zniżkowy, jednak w trakcie kontroli - tak jak dotychczas – będą zobowiązani do okazania kontrolerowi odpowiednich dokumentów.

Moja pierwsza Karta
Wydanie pierwszej karty spersonalizowanej będzie bezpłatne. Przy składaniu wniosku o kartę spersonalizowaną użytkownik będzie musiał okazać dokument tożsamości i dołączyć fotografię. Fotografię będzie można wykonać nieodpłatnie na miejscu, Punkt Obsługi wyposażony będzie w kamerę, dzięki której zrobione na miejscu zdjęcie zostanie wprowadzone bezpośrednio do systemu. Wnioski o wydanie karty będzie można składać wyznaczonych przez KZK GOP Punktach Obsługi , a także przez Portal Klienta. W przypadku składania wniosku w Punkcie Obsługi trzeba będzie wypełnić formularz na miejscu, a po złożeniu wniosku użytkownik otrzyma potwierdzenie jego złożenia wraz z datą i wskazanym przez siebie miejscem odbioru. Wnioski składane za pośrednictwem Portalu Klienta nie będą wymagały logowania (formularz będzie dostępny w ogólnej części portalu), a po uzupełnieniu danych system poprosi o dokonanie inicjalnej płatności na konto karty. Kwota ta automatycznie trafi na konto karty ŚKUP i umożliwi korzystanie z karty. W trakcie składania wniosku elektronicznego użytkownik będzie miał możliwość wskazania punktu odbioru karty. Po zakończeniu procedury system wygeneruje potwierdzenie złożenia wniosku o kartę. Podczas odbioru klient powinien mieć przy sobie dowód tożsamości.

Będzie taniej ?
Uruchomienie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych w założeniu ma pomóc w ustabilizowaniu cen biletów i usprawnieniu usług komunikacyjnych. KZK GOP planuje również nową ofertę - tańsze bilety, których cena będzie zależała od zakresu oferowanych usług.

 Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net