Tu jesteś: Strona Główna » Skateplaza przy Pomniku Trudu Górniczego przejdzie metamorfozę

Skateplaza przy Pomniku Trudu Górniczego przejdzie metamorfozę

| 2022-10-06
Pomnik Trudu Górniczego to jedno z miejsc w Katowicach cieszących się szczególną popularnością wśród młodych mieszkańców miasta. W pogodne dni znajdująca się tu skateplaza przyciąga wielu miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach i wyczynowych rowerach. Organizowane są tu także zawody i wydarzenia związane z kulturą skaterską. Teraz miejsce to ma przejść metamorfozę. 

- Pomnik Trudu Górniczego dla grup na rolkach i deskorolkach stał się już kultowy. Chcemy, by użytkownicy tej przestrzeni mogli z niej korzystać w sposób bezpieczny, dlatego konieczny jest remont. Poprawi on także estetykę tego miejsca - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Skateplaza to rodzaj skateparku, który ma przypominać naturalną przestrzeń miejską, a za przeszkody służą tu murki, pochylnie, schody czy poręcze. To powoduje, że dane miejsce może pełnić jednocześnie dwie funkcje. Nadal pozostanie możliwość organizowania na płycie przed Pomnikiem Trudu Górniczego uroczystości związanych z jego tematyką, a planowana modernizacja będzie realizowana z myślą o uatrakcyjnieniu placu pod kątem jazdy na desce, rolkach czy bmx’ach oraz poprawie bezpieczeństwa jego użytkowników.

Dwóch wykonawców złożyło swoje oferty
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który opiekuje się tym terenem otworzył właśnie oferty złożone w przetargu na przeprowadzenie modernizacji terenu wokół pomnika. Na ten cel planuje przeznaczyć 287,4 tys. zł. Swoje oferty złożyło dwóch wykonawców. Firma OS-BUD Beata Osmęda z Katowic zaproponowała kwotę 287 tys. zł, natomiast zlokalizowana w Rzeszowie firma GEMESTONE Sp. z o.o. złożyła ofertę na ponad 447 tys. zł. Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert.

- Wybór wykonawcy tej modernizacji to niestety trudny proces gdyż dopiero w czwartym przetargu pojawiła się oferta spełniająca nasze kryteria finansowe. Mam nadzieję, że z sukcesem zakończymy postępowanie przetargowe i już niebawem rozpoczniemy remont tego miejsca – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Modernizacja nawierzchni oraz nowe oświetlenie
Zakładane w projekcie prace obejmują m.in. odłuszczenie, oczyszczenie i pomalowanie schodów, ponowne osadzenie lub wymianę płyt i kostek granitowych, jak również naprawę dotychczasowych i montaż nowych elementów skateplazy oraz małej architektury. Co ważne, szczegóły tych prac były konsultowane z przedstawicielami środowiska skateów, skupionych wokół PTG.

Modernizacja obejmuje również oświetlenie. Dotychczasowe metalohalogenkowe oprawy zostaną wymienione na LED-owe. W efekcie teren będzie lepiej oświetlony, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Natomiast w godzinach nocnych podświetlone będą jedynie pomnik, drzewa oraz dwa punkty oświetlenia technicznego.

Teraz Zakład Zieleni Miejskiej będzie analizował złożone oferty. Jeśli nic nie będzie budziło wątpliwości, zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą, a realizacja inwestycji ma potrać do 21 tygodni.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net