Tu jesteś: Strona Główna » Skansen zaprasza na „Wielkanoc na Śląsku”

Skansen zaprasza na „Wielkanoc na Śląsku”

| 2022-04-04
Serdecznie zapraszamy 10 kwietnia w godzinach 12.00 – 16.00 na pierwszą w sezonie imprezę plenerową „Wielkanoc na Śląsku”.
W trakcie imprezy odbędzie się konkurs na „Najpiękniejszą marzannę”, którą nasi goście przygotują na miejscu z dostępnych materiałów oraz konkurs dla najmłodszych „szukanie zajączka wielkanocnego”.

- Podczas wydarzenia opowiemy o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zaprosimy na warsztaty palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek metodą batiku. Nie zabraknie też Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują świąteczne potrawy – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”.

W tym roku gościć będziemy Skoczów, który przyjedzie do nas z obrzędem Judosza oraz Wilamowickie Śmirgusty. W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po mieście Skoczów na Śląsku Cieszyńskim w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. Podczas wodzenia Judosza w otoczeniu kukły znajduje się dwóch halabardników za którymi podąża tłum dzieci z klekotami. Klekoty symbolizują trzęsienie ziemi, jakie wystąpiło na Golgocie, gdy Chrystus umierał na krzyżu. Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki.
 
Na zakończenie imprezy wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, który po występie wraz z gości Muzeum przejdzie barwnym, marzankowym korowodem nad staw, w którym będziemy topić wykonane marzanny.

W trakcie wydarzenia odbędzie się kwesta prowadzona przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na rzecz pomocy Ukrainie. Wolontariusze – wyposażeni w identyfikatory, w koszulkach Caritasu - zbierać będą pieniądze do puszek oznaczonych numerem zbiórki. Chętnych wesprzeć mieszkańców Ukrainy prosimy o składanie ofiar do puszek wolontariuszy.

Bilety: 15 zł, 10 zł

Opracowanie: Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net