Rycerze ponownie przyjadą do Chorzowa!
Tu jesteś: Strona Główna » Rycerze ponownie przyjadą do Chorzowa

Rycerze ponownie przyjadą do Chorzowa

| 2016-05-31
Ponad 700 wojowników weźmie udział w przemarszu ulicą Wolności, a następnie założy wioski w chorzowskim skansenie. 4 i 5 czerwca odbędzie się VII Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego im. Gotfryda de Bouillon. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpocznie uroczysta msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej z muzyczna oprawą Scholi Żeńskiej Nativitatis.

zjazd

O godz. 11.00 ponad 30 grup rekonstrukcyjnych odtwarzających oddziały wojskowe od wczesnego średniowiecza  do XVII wieku, przejdzie głównym miejskim deptakiem (ul. Wolności). Pochód zakończy symboliczne przekazanie władzy w Chorzowie – klucze od Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali odbiorą przedstawiciele Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego. Od godziny 11.30 do 13.00 na ul. Jagiellońskiej odbędą się prezentacje grup rekonstrukcyjnych, w tym tańców dawnych oraz kuchni średniowiecznej. Od godziny 15.00 wojowników spotkać będzie można w skansenie, gdzie odbędą się eliminacje do turniejów rycerskich.

W niedzielę na Dużej Polanie (skansen) zobaczyć będzie można pokazy, m.in. włoskich tańców z flagami, a także rycerzy konnych, sokolników i husarii. Nie zabraknie takze warsztatów, chetni będą mogli nauczyć się np. strzelać z łuku i pisać gęsim piórem. Punktualnie o 16.20 rozpocznie się największe widowisko tegorocznej imprezy, czyli inscenizacja bitwy bractw rycerskich. 7. Zjazd Rycerstwa Chrześcijanskiego zakończy spektakl plenerowy „Gral” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.

4 czerwca
        
10. 30 - 10.50 - nabożeństwo w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie (ul. Wolności 51), oprawa muzyczna  Schola Żeńska Nativitatis
11.00 - 11.30 - przemarsz ulicą Wolności grup rekonstrukcyjnych. Krótka scenka historyczna ukazująca nadanie bożogrobcom wsi Chorzów oraz przekazanie kluczy do bram miasta przez prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotalę - Chorzowskiemu Bractwu Rycerskiemu Bożogrobców. Koncerty Zespołu Muzyki Dawnej Roderyk z Wrocławia.
11.30 - 13.00 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych (ul. Jagiellońska) z różnych okresów historycznych, w tym tańców dawnych oraz kuchni średniowiecznej m.in.: kuchni rycerskiej i św. Hildegardy z Bingen 

Ciąg dalszy ciąg Zjazdu Rycerstwa w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny (Skansen)           
15.00 - 17.00 - Konkurs rodzinny, gra terenowa - „Szukamy świętego Grala” – zapraszamy rodziny do wspólnej zabawy.
Eliminacje do turniejów „miecza i tarczy” - walki punktowe - dla bractw rekonstrukcyjnych w kategoriach XIII i XIV/ XV w. oraz do turnieju łuczniczego.

Wykłady w kościele św. Józefa Robotnika w skansenie:
16.00 - 16.30 - dr Adam Lisek - „Hrabia Gotfryd de Bouillon - założyciel zakonu bożogrobców" /Chorzowskie Bractwo Bożogrobców/,                                                                                         
16.30 - 17.00 - dr Agata Bryłka - „Pismo w średniowieczu” /Uniwersytet Śląski/,                                        
17.00 - 17.30 - dr Beata Piecha - von Schagen – „Sztuka bożogrobców” /Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu/,

20.00 - 22.00 Uroczyste powitanie grup rekonstrukcyjnych przez gospodarzy VII Zjazdu - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Prezentacje zespołów muzycznych.

 

5 czerwca


Muzeum "Górnosląski Park Etnograficzny" (Skansen)
        
Duża polana
9.30 - Msza św. w kościółku św. Józefa Robotnika z udziałem grup rekonstrukcyjnych,                                                                                                  
11.00 - uroczyste otwarcie VII Zjazdu Rycerstwa Chrześcijańskiego
11.20 - 12.00 - pokaz tańca z flagami, pokaz artylerii,
12.00 - 12.50 - finały VII Turnieju walk na miecze jednoręczne o złoty krzyż hr. Gotfryda de Bouillon w kategorii XIII wiek,
13.00 - 13.40 - pokazy sokolników z udziałem publiczności,
14.00 - 14.30 - pokazy sprawności rycerzy konnych  z Ogrodzieńca (XV w.),                                          
14.30 - 14.50 - pokazy włoskich tańców z flagami, 
15.00 - 15.50 - Msza św. w Kościele św. Józefa Robotnika,
15.00 - 15.30 - pokazy jazdy polskiej z XVII wieku /sarmatów i tatarów/ ,
15.40 - 16.10 - finały VII Turnieju walk na miecze jednoręczne o srebrny krzyż hr. Gotfryda de Bouillon w kategorii XIV/XV wiek,
16.20 - 17.00 - inscenizacja wielkiej bitwy bractw rycerskich na dużej polanie,                           
17.10 - 17.30 - „bieg dam” – zabawy plebejskie z udziałem publiczności,                                                                                                
17.40 - 18.00 - pokazy husarii (XVII w.) ,                                                                                
18.00 - 18.20 - uhonorowanie zwycięzców turniejów i mianowanie nowych członków Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców                                                                                                          
18.25 -18.50 - pokaz musztry muszkieterskiej z oprawą muzyczną węgierskiego zespołu Szelindek (XVII w.),
19.00 - Dobranocka dla maluchów i dorosłych - Plenerowy spektakl familijny „Gral” – w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.

Polana koło wiatraka
12.30 - 13.00 -  Silkfencing Team (Kraków) –  szkoła szermierki dla publiczności ,
13.10 - 14.40 - Turniej renesansowy: "Fechtschule- turniej opierający się na zasadach renesansowych turniejów rozgrywanych m.in. na Śląsku,                                                     
14.50 - 15.30 - Inscenizacja bitwy oddziałów szwedzkich i polskich (XVII w.) ,                        
15.40  -16.50 - Silkfencing Team (Kraków) –  szkoła szermierki dla publiczności,
17.00 - 17.40 -  Prezentacja Korpus Artylerii Najemnej /Kuźnia/ i   Pocztu Krakowskiego chorągwi im św. Jadwigi i hetmana Jana III Sobieskiego,                                                                                                                                                                                                                     
12 .00 - 15.00 - pokazy strzelania machiną średniowieczną - typu onager.                                                              

Mała polana - strefa gier planszowych i warsztatów
12.00 - 17.00 - konkurs i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych - m.in.: - szachy średniowieczne klasyczne - finały konkursu
-  historyczne gry planszowe /w tym turnieje/,
-  iluminacja,                                                                                                                                        
-  malowanie ikon,
-  malowanie dam dworu i rycerzy węglem drzewnym /konkurs na najlepszy obrazek/,                                                                                                      
-  Polskie Gry Planszowe wielkoformatowe i stołowe,                                                                     
16.10 -17.00 - występy Scholi św. Franciszka.

Warsztaty
- nauka pisania piórem gęsim,                                                                                                              
- nauka strzelania z łuku,                                                                                                                      
- warsztaty iluminatorskie,
- warsztaty z malowania ikon dla dzieci i dorosłych,
- warsztaty z zielarstwa,
- warsztaty garncarskie,                                                                                            
- godz.15.00 - 15.30 - teatrzyk dla dzieci z udziałem widowni  pt. ”Jasiek Wędrowniczek- Teatrzyk Ławeczka Dziadeczka 
  
                         
Występy na scenie:
12.00 - 12.30 - Zespół Muzyki Dawnej „Alta” cz.1 ,                                                          
12.30 - 13.50 - pokazy mody mieszczańskiej z XIV/XV w. i ubiorów kanoników regularnych oraz rycerzy Grobu Bożego,
14.00 - 14.30 - pokazy tańców z epok średniowiecza oraz  z XVI i XVII wieku,        
15.10 - 15.30 - występy Scholi Muzyki Dawnej Nativitatis - Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców, 
15.40 - 15.50 - rozdanie nagród dla dzieci biorących udział w IV Turnieju szachów średniowiecznych – rozegranym na małej polanie oraz konkursu plastycznego,                                                               
16.00 - 16.30 - występy Zespół Muzyki Dawnej „Alta” cz.2 /Lublin/ ,                                  
16.40 – 17.20 - występy Zespołu Muzycznego Dawnej „Szelindek”  / Węgry/,                                                                                                                                              
17.30 - 18.20 - występy Zespołu Muzyki Dawnej Roderyk  /Wrocław/.

W trakcie trwania zjazdu będą także prezentowane obozy wojskowe z różnych okresów historycznych. Przy obozach wojskowych i na małej polanie przewidziano także m.in. prelekcje, pokazy fechtunku, uzbrojenia i taktyki walki o wyznaczonym czasie



Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Fotoreportaż |Redakcja |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net