Tu jesteś: Strona Główna » Rowery miejskie w Katowicach ruszają 6 maja!

Rowery miejskie w Katowicach ruszają 6 maja!

| 2020-05-05
W Katowicach system rowerów miejskich był gotowy do uruchomienia już 1 kwietnia. Z uwagi na decyzje na szczeblu centralnym związane ze stanem epidemii w Polsce, jest to możliwe dopiero teraz. Biorąc pod uwagę obecną sytuację wprowadzone zostaną dodatkowe zalecenia i procedury, a sam system zostanie uruchomiony w środę 6 maja.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie było możliwości, by system rowerów miejskich w tym sezonie uruchomić wcześniej. W ramach Unii Metropolii Polskich postulowaliśmy o zniesienie ograniczenia w funkcjonowaniu rowerów miejskich, bo podobnie jak na Zachodzie traktujemy rower jako alternatywny środek transportu. W związku z aktualizacją rozporządzenia, uruchamiany system już jutro. Rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. Dlatego nie zwlekając dłużej uruchamiamy system, przy czym wprowadzamy dodatkowe zalecenia dla osób korzystających, a operatora zobowiązaliśmy do wprowadzenia dodatkowych procedur, m. in. codziennej dezynfekcji rowerów i urządzeń – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Rowery maja być dezynfekowane minimum dwa razy dziennie. Dezynfekowane będą także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników. – Ponadto rekomendujemy, by użytkownicy przed odjazdem także samodzielnie przetarli osobistym żelem do dezynfekcji rączki lub korzystali z rękawiczek. Przypominamy również, że rower można wypożyczyć za pomocą aplikacji na swoim smartfonie – dodaje rzecznik.

Od 6 maja dostępnych będzie 61 stacji rowerowych ze środków Miasta Katowice oraz 9 stacji partnerskich w lokalizacjach z zeszłego roku. - W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz niezależnym od Miasta opóźnieniem w uruchomieniu systemu „City by bike" planujemy, że system w tym roku będzie funkcjonował do końca listopada przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznym - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach rowery w zeszłym sezonie wypożyczono ponad 260 tys. razy. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym, dlatego przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa postanowiliśmy je jak najszybciej uruchomić – dodaje prezydent.

W nadchodzącym sezonie wraz ze zwiększeniem ilości stacji zwiększa się także ilość rowerów do 666. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będą rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu załadunku do 100 kg lub czworo małych dzieci.


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net