Prezydent wręczył je:
Ewie Kokot – wybitnemu pedagogowi z zakresu edukacji kulturalnej za nowatorskie rozwiązania w wieloletniej pracy z dziećmi, dzięki której jej podopieczni poznają i rozumieją sztukę współczesną.
Monice Pacy-Bros – wielkiej pasjonatce sztuki i pomysłodawczyni przedsięwzięć kulturalno – społecznych za wykreowanie w Szybie Wilson jednego z najbardziej kulturotwórczych miejsc Katowic – symbolu symbiozy sztuki i przemysłowej tradycji Górnego Śląska.
Johannowi Brosowi – inicjatorowi licznych działań o charakterze kulturalnym i społecznym, dzięki któremu mieszkańcy Katowic mogą podziwiać dzieła sztuki we wspaniałych przestrzeniach obiektów poprzemysłowych.
Grupie Mażoretek „Akcent" z Miejskiego Domu Kultury „Ligota" za wspaniałe oprawy artystyczne najważniejszych wydarzeń w życiu Katowic, a także za reprezentowanie miasta
i liczne osiągnięcia w najważniejszych konkursach i przeglądach sztuki mażoretek w Polsce
oraz Europie.
Ewa Kokot
Ewa Kokot (ur. 1967 r.) z wykształcenia jest historykiem sztuki i pedagogiem. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT, Future Artist, Galeria Ściana Sztuki Dziecka w CKK (aktualnie KMO). Zajmuje się także prowadzeniem warsztatów twórczych dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej, organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni trzech międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje w zakresie edukacji twórczej z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, w którym młodzież
ma szansę poznania i współpracy z najwybitniejszymi artystami z kraju i zagranicy. Jest członkinią zarządu Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę InSEA oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W sferze jej zainteresowań znajduje się obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.
Autorka książek twórczych dla dzieci: pierwszej w Polsce muzealnej kolorowanki „Portret damy" (2005), a także książek: „Fortepian czyli gra faktury" (2007), „Księgi Pracy Twórczej"(2010), „Nasza Przestrzeń" (2012), „Ścieżka zmysłowa" (2013) oraz filmów o sztuce „Świat-Oswajanie" (2011), „Future Artist" (2011), „Nasza Przestrzeń" (2012), „Ścieżka zmysłowa" (2013).
W projekcie artystycznym "Future Artist" pomysłu Ewy Kokot, pomagającym w edukacji kulturalnej najmłodszych, w ciągu pięciu lat wzięło udział ponad 1,2 tys. uczestników. Projekt został nagrodzony przez Narodowe Centrum Kultury, które umieściło "Future Artist" w gronie 20 najlepszych polskich projektów w zakresie edukacji kulturalnej.
Od 2015 r. koordynuje projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ", który ma na celu wypracowanie nowych metod i działań w zakresie animacji społecznej dla mieszkańców Katowic. Partner generalnym projektu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Monika Paca-Bros
Monika Maria Paca-Bros (ur. 1966 w Myszkowie) – polska działaczka społeczna, radczyni prawna, przedsiębiorca, pionierka rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowych oraz rewitalizacji społecznej
na Górnym Śląsku.
Obecnie prowadzi przedsiębiorstwo, zajmujące się zarządem i rewitalizacją starego Browaru Mokrskich w Szopienicach.
Inicjatorka wydarzeń kulturalnych, mecenas sztuki, twórczyni prywatnej galerii sztuki współczesnej „Szyb Wilson".
Utworzyła i prowadzi Fundację EKO-ART SILESIA, która organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „NIKISZ-FOR", a od 2010 „ART NAIF FESTIWAL".
Działaczka społeczna, działa na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, w latach 2001–2006 inicjatorka szeregu akcji mających na celu wyrównywanie szans dzieci z katowickich dzielnic Janów
i Nikiszowiec, współinicjatorka powołania Stowarzyszenia „Razem dla Nikiszowca" oraz inicjatorka powstania „Stowarzyszenia dla Szopienic" stawiających sobie za cel rewitalizację tych starych, poprzemysłowych dzielnic Górnego Śląska.
Polityk partii Partii Zieloni, organizatorka happeningów i demonstracji. Członek Rady Krajowej i była członkini Zarządu Krajowego Zielonych.
Prywatnie żona Johanna Brosa.
Johann Bros
Johann Bros (ur. w 1950 r. w Wodzisławiu Śląskim).
Znany z przeprowadzenia udanych restauracji i rewitalizacji przede wszystkim Browaru Mokrskich
w katowickich Szopienicach, którego jest od 1991 r. właścicielem. W 2010 r. wyróżniony nagrodą „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków" za odrestaurowanie browaru Mokrskich w Katowicach Szopienicach.
Wspólnie z Monika Pacą odrestaurowali obiekt przy ul. Oswobodzenia 1 w Katowicach, w którym
od 2001 r. prowadzą największą w Polsce prywatną galerię - Galeria Szyb Wilson. W hali Szybu Wilson odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia artystyczne (w Szybie grali m.in. Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Al Di Meola, Tomasz Stańko, Kayah czy gwiazda techno Jeff Mills. Teledyski kręcili tu Maciej Maleńczuk i grupa Myslovitz).
Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu „ART NAIF FESTIWAL", który również odbywa się w Szybie Wilson.
Grupa mażoretek „Akcent" z Miejskiego Domu Kultury „Ligota"
Grupa mażoretek „Akcent" to zespół prezentujący choreograficzne układy taneczno-marszowe
do muzyki orkiestr dętych oraz nowoczesnej. Grupa powstała w 2000 r., w 2015 roku obchodziła piętnastolecie działalności. Od początku działa w ramach MDK „Ligota". Debiut zespołu miał miejsce podczas VI edycji „Święta Kwitnących Głogów".
Aktualnie zespół działa w 6 grupach wiekowych: seniorki, juniorki średnio zaawansowane grupa starsza i młodsza, juniorki początkujące, kadetki średniozaawansowane oraz mini kadetki początkujące i liczy łącznie około 70 dziewcząt.
Najważniejsze osiągnięcia zespołu to m.in.: GRAND PRIX na V edycji Turnieju Tańca „STEP BY STEP"
w Chorzowie, III miejsce na IV Festiwalu Orkiestr i Mażoretek w miejscowości Csorvas na Węgrzech,
2 v-ce Mistrz Polski w kategorii „POM POM – seniorki" uzyskany na V Mistrzostwach Polski Mażoretek w Ozimku, I miejsce w kategorii „Przemarsz" i Prezentacja sceniczna" na Festiwalu Orkiestr i Mażoretek w Bösel (Niemcy), IV i VI miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Mażoretek „Złota Lira" w Rybniku, III miejsce w kategorii cheeleaderki na III Festiwalu Mażoretek „Parada 2011"
w Czerwionce-Leszczynach, I miejsce w kategorii przemarsz na VI Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr Dętych „Alte Kameraden 2012" w Gorzowie Wielkopolskim towarzysząc Orkiestrze KWK „Pokój" z Rudy Śląskiej, III miejsce w kategorii pom-pon seniorki na IV Festiwalu Mażoretek „Parada 2012" w Czerwionce- Leszczynach, II miejsce w kategorii inne formy na VI Ogólnopolskim Festiwalu Mażoretek „Parada 2014" w Czerwionce- Leszczynach. Zajęcia prowadzą p. Małgorzata Gębala i p. Julia Szczotok.