Tu jesteś: Strona Główna » Prezydent Marcin Krupa wręczył nagrody w dziedzinie kultury

Prezydent Marcin Krupa wręczył nagrody w dziedzinie kultury

| 2016-09-12
W związku ze 151. rocznicą nadania Miastu Katowice praw miejskich, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury, która miała miejsce w Willi Goldsteinów przy placu Wolności w Katowicach. Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1984 r. Zgodnie z regulaminem wręczane są za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Katowicach.

Prezydent wręczył je:

Ewie Kokot – wybitnemu pedagogowi z zakresu edukacji kulturalnej za nowatorskie rozwiązania w wieloletniej pracy z dziećmi, dzięki której jej podopieczni poznają i rozumieją sztukę współczesną.

Monice Pacy-Bros – wielkiej pasjonatce sztuki i pomysłodawczyni przedsięwzięć kulturalno – społecznych za wykreowanie w Szybie Wilson jednego z najbardziej kulturotwórczych miejsc Katowic – symbolu symbiozy sztuki i przemysłowej tradycji Górnego Śląska.

Johannowi Brosowi – inicjatorowi licznych działań o charakterze kulturalnym i społecznym, dzięki któremu mieszkańcy Katowic mogą podziwiać dzieła sztuki we wspaniałych przestrzeniach obiektów poprzemysłowych.

Grupie Mażoretek „Akcent" z Miejskiego Domu Kultury „Ligota" za wspaniałe oprawy artystyczne najważniejszych wydarzeń w życiu Katowic, a także za reprezentowanie miasta
i liczne osiągnięcia w najważniejszych konkursach i przeglądach sztuki mażoretek w Polsce
oraz Europie.

 IMG_5099.JPG

Ewa Kokot

Ewa Kokot (ur. 1967 r.) z wykształcenia jest historykiem  sztuki i pedagogiem. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT, Future Artist, Galeria Ściana Sztuki Dziecka w CKK (aktualnie KMO).  Zajmuje się także prowadzeniem warsztatów twórczych dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej, organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni trzech międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje w zakresie edukacji twórczej z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, w którym młodzież
ma szansę poznania i współpracy z najwybitniejszymi artystami z kraju i zagranicy.  Jest członkinią zarządu Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę InSEA oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W sferze jej zainteresowań znajduje się obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.

Autorka książek twórczych dla dzieci: pierwszej w Polsce muzealnej kolorowanki „Portret damy" (2005), a także książek: „Fortepian czyli gra faktury" (2007), „Księgi Pracy Twórczej"(2010), „Nasza Przestrzeń" (2012), „Ścieżka zmysłowa" (2013) oraz filmów o sztuce „Świat-Oswajanie" (2011), „Future Artist" (2011), „Nasza Przestrzeń" (2012), „Ścieżka zmysłowa" (2013). 

W projekcie artystycznym "Future Artist" pomysłu Ewy Kokot, pomagającym w edukacji kulturalnej najmłodszych, w ciągu pięciu lat wzięło udział ponad 1,2 tys. uczestników. Projekt został nagrodzony przez Narodowe Centrum Kultury, które umieściło "Future Artist" w gronie 20 najlepszych polskich projektów w zakresie edukacji kulturalnej.

Od 2015 r. koordynuje projekt „RACIBORSKA oddycha SZTUKĄ", który ma na celu wypracowanie nowych metod i działań w zakresie animacji społecznej dla mieszkańców Katowic. Partner generalnym projektu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

Monika Paca-Bros

Monika Maria Paca-Bros (ur. 1966 w Myszkowie) – polska działaczka społeczna, radczyni prawna, przedsiębiorca, pionierka rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowych oraz rewitalizacji społecznej
na Górnym Śląsku.

Obecnie prowadzi przedsiębiorstwo, zajmujące się zarządem i rewitalizacją starego Browaru Mokrskich w Szopienicach.

Inicjatorka wydarzeń kulturalnych, mecenas sztuki, twórczyni prywatnej galerii sztuki współczesnej „Szyb Wilson".

Utworzyła i prowadzi Fundację EKO-ART SILESIA, która organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „NIKISZ-FOR", a od 2010 „ART NAIF FESTIWAL".

Działaczka społeczna, działa na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego, w latach 2001–2006 inicjatorka szeregu akcji mających na celu wyrównywanie szans dzieci z katowickich dzielnic Janów
i Nikiszowiec, współinicjatorka powołania Stowarzyszenia „Razem dla Nikiszowca" oraz inicjatorka powstania „Stowarzyszenia dla Szopienic" stawiających sobie za cel rewitalizację tych starych, poprzemysłowych dzielnic Górnego Śląska.

Polityk partii Partii Zieloni, organizatorka happeningów i demonstracji. Członek Rady Krajowej i była członkini Zarządu Krajowego Zielonych.

Prywatnie żona Johanna Brosa.

Johann Bros

Johann Bros (ur. w 1950 r. w Wodzisławiu Śląskim).

Znany z przeprowadzenia udanych restauracji i rewitalizacji przede wszystkim Browaru Mokrskich
w katowickich Szopienicach, którego jest od 1991 r. właścicielem. W 2010 r. wyróżniony nagrodą „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków" za odrestaurowanie browaru Mokrskich w Katowicach Szopienicach.

Wspólnie z Monika Pacą odrestaurowali obiekt przy ul. Oswobodzenia 1 w Katowicach, w którym
od 2001 r. prowadzą największą w Polsce prywatną galerię - Galeria Szyb Wilson. W hali Szybu Wilson odbywają się liczne koncerty i inne wydarzenia artystyczne (w Szybie grali m.in. Leszek Możdżer, Wojciech Waglewski, Al Di Meola, Tomasz Stańko, Kayah czy gwiazda techno Jeff Mills. Teledyski kręcili tu Maciej Maleńczuk i grupa Myslovitz).

Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu „ART NAIF FESTIWAL", który również odbywa się w Szybie Wilson.

 

Grupa mażoretek „Akcent" z Miejskiego Domu Kultury „Ligota"

Grupa mażoretek „Akcent" to zespół prezentujący choreograficzne układy taneczno-marszowe
do muzyki orkiestr dętych oraz nowoczesnej. Grupa powstała w 2000 r., w 2015 roku obchodziła piętnastolecie działalności. Od początku działa w ramach MDK „Ligota". Debiut zespołu miał miejsce podczas VI edycji „Święta Kwitnących Głogów".

Aktualnie zespół działa w 6 grupach wiekowych: seniorki, juniorki średnio zaawansowane grupa starsza i młodsza, juniorki początkujące, kadetki średniozaawansowane oraz mini kadetki początkujące i liczy łącznie około 70 dziewcząt.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu to m.in.: GRAND PRIX na V edycji Turnieju Tańca „STEP BY STEP"
w Chorzowie, III miejsce na IV Festiwalu Orkiestr i Mażoretek w miejscowości Csorvas na Węgrzech,
2 v-ce Mistrz Polski w kategorii „POM POM – seniorki" uzyskany na V Mistrzostwach Polski Mażoretek w Ozimku, I miejsce w kategorii „Przemarsz" i Prezentacja sceniczna" na Festiwalu Orkiestr i Mażoretek w Bösel (Niemcy), IV i VI miejsce na XVII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Mażoretek „Złota Lira" w Rybniku, III miejsce w kategorii cheeleaderki na III Festiwalu Mażoretek „Parada 2011"
w Czerwionce-Leszczynach, I miejsce w kategorii przemarsz na VI Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr Dętych „Alte Kameraden 2012" w Gorzowie Wielkopolskim towarzysząc Orkiestrze KWK „Pokój" z Rudy Śląskiej, III miejsce w kategorii pom-pon seniorki na IV Festiwalu Mażoretek „Parada 2012" w Czerwionce- Leszczynach, II miejsce w kategorii inne formy na VI Ogólnopolskim Festiwalu Mażoretek „Parada 2014" w Czerwionce- Leszczynach. Zajęcia prowadzą p. Małgorzata Gębala i p. Julia Szczotok.

 

 Sprawdź TAGI: Katowice , kultura , nagrody ,
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net