Tu jesteś: Strona Główna » Prezydent Chorzowa z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent Chorzowa z wotum zaufania i absolutorium

| 2020-06-18
Wotum zaufania dla Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, absolutorium i prezentacja raportu o stanie miasta. Tak wyglądała ostatnia sesja rady miasta, która odbyła się 18 czerwca. Z powodu pandemii koronawirusa sesja została przeprowadzona częściowo zdalnie. Część radnych obradowała on-line.

Na początku obrad Prezydent Miast zaprezentował główne wnioski płynące z „Raportu o stanie miasta za 2019 rok”. To dokument, który już drugi rok z rzędu został przygotowany przez pracowników Urzędu Miasta, aby skutecznie śledzić rozwój Chorzowa. Raport ma ponad 250 stron i każdy może się z nim zapoznać tutaj

Radni nie mieli żadnych zastrzeżeń do raportu i informacji z niego płynących. Następnie pozytywnie odnieśli się do wykonania budżetu miasta w 2019 roku, ponieważ udzielili Prezydentowi Miasta absolutorium oraz wotum zaufania. 

– Można podsumować rok 2019 jako dobry. Był dobry budżet i nadwyżka operacyjna. Niepokojące jest jednak to, że rząd zaczął wpływać na wysokość naszego budżetu. Coraz więcej wydajemy, a coraz mniej środków otrzymujemy. Chociażby rządowa subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Mimo to robimy wszystko, by nasz budżet był dobrze skonstruowany. Bardzo dziękuję radnym za udzielone mi absolutorium i wotum zaufania - Andrzej Kotala

Warto podkreślić, że pozytywnie zeszłoroczną sytuację Chorzowa oceniano także poza miastem. W 2019 roku dwukrotnie zbadano wiarygodność kredytową oraz zdolność Miasta Chorzów do wywiązywania się ze  zobowiązań finansowych i  dokonano oceny ratingowej Miasta. Agencja Fitch, jedna z  najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, potwierdziła długoterminowy rating międzynarodowy Chorzowa na poziomie BBB-, co oznacza dobrą wiarygodność finansową i wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w dłuższym terminie. Krajowy rating długoterminowy został oceniony na poziomie A, oznaczającym niski poziom ryzyka kredytowego i wysoką wiarygodność finansową oraz zdolność do obsługi zobowiązań.

- Przez cały rok czyniliśmy starania, aby zmniejszyć planowany deficyt. Ostatecznie, poprzez zmiany w budżecie, udało nam się zmniejszyć go aż o 17 mln zł. Niestety przez rządowe zmiany miasto ma coraz mniejszy procent udziału w podatkach. Coraz mniej niezależne są budżety miast - ocenia Małgorzata Kern, skarbnik miasta.

Warto podkreślić, że w Chorzowie konsekwentnie prowadzona jest inwestycyjna polityka rozwoju, m.in. poprzez pozyskiwanie środków pochodzących z Unii Europejskiej, przy jednoczesnej rozsądnej polityce kredytowej.


źródło: UM ChorzówReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net