Tu jesteś: Strona Główna » Podsumowanie gospodarki odpadami w Katowicach i nowe plany na 2021 rok

Podsumowanie gospodarki odpadami w Katowicach i nowe plany na 2021 rok

| 2021-02-03
Ponad 110 000 ton odebranych odpadów, nowa strona internetowa i powiększenie taboru samochodowego – to kilka najważniejszych aktywności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach w 2020 roku. Jakie zmiany i nowości w gospodarce odpadami czekają mieszkańców Katowic w 2021?
Zgodnie z wstępnymianalizami Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, miniony rok nie różnił się znacząco od wcześniejszych, pod względem ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców miasta. Niewielki spadek w tym zakresie można było zaobserwować jedynie w pierwszej połowie roku. W całym roku 2020 roku MPGK odebrało od mieszkańców Katowic i przekazało do dalszego przetworzenia ponad 110 tys. ton odpadów. Wydano ponad 1,6 miliona worków do selektywnej zbiórki surowców i odpadów biodegradowalnych, a w mieście rozstawionych jest już około 35 tys. sztuk pojemników na odpady.

Analizy pokazują też, że stopniowo rosną liczby związane z segregacją odpadów, choć w tym względzie miasto ma jeszcze sporo do nadrobienia.

Budujący jest fakt, że z roku na rok rośnie ilość odpadów odbieranych w sposób selektywny (m.in. szkło, makulatura, tworzywa sztuczne, gabaryty, odpady bio). Stanowią one już nieco ponad 40% całego strumienia odpadów – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK. – Mamy nadzieję, że dzięki dobrej woli mieszkańców, wspólnemu ekologicznemu podejściu do sprawy i zmianom legislacyjnym promującym m.in. wytwarzanie opakowań z surowców pochodzących z recyklingu, uda się osiągnąć poziomy wyznaczone w Unii Europejskiej na rok 2025 i później jeszcze bardziej rygorystyczne na lata 2030 i 2035 – dodaje.
Warto pamiętać, że system przetwarzania odpadów w Katowicach jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Katowice przodują w aglomeracji m.in. pod względem częstotliwości odbioru odpadów: ulegających biodegradacji, wielkogabarytowych i budowlanych.

Więcej pojazdów – rozwój elektromobilności

W 2020 roku flotę Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zasiliły m.in. nowe śmieciarki. To kolejny krok w podnoszeniu poziomu elektromobilności, nowe pojazdy są bowiem napędzane gazem ziemnym. Aktualnie przedsiębiorstwo posiada już 11 ekologicznych jednostek o napędzie gazowym. Wcześniej zakupiono też zamiatarkę, która z kolei zasilana jest elektrycznie (znalazła ona swoje zastosowanie również podczas dezynfekcji przestrzeni miejskich). W 2021 roku MPGK zamierza powiększyć tabor o co najmniej 6 kolejnych ekologicznych pojazdów. Do końca 2022 roku mają one stanowić 10 procent całej floty MPGK, a do 2025 – 30 procent. Atuty tego rozwiązania są także ekonomiczne – to potencjalna oszczędność na kosztach paliwa.

Nowa strona – szybki dostęp do informacji i mniej formalności

Rok 2020 przyniósł w MPGK także kilka znaczących udogodnień w zakresie obsługi klientów. Wszystko to za sprawą nowej strony internetowej, która umożliwia szybkie zgłoszenie odpadów do odbioru i prosty dostęp do przydatnych informacji. Mieszkańcy mogą np. zgłosić za pomocą strony odbiór worka BIG-BAG lub kontenera. Służący do tego formularz znajduje się na stronie www.mpgk.com.pl. Po jego wypełnieniu wystarczy użyć przycisku „wyślij”, a gotowy formularz trafi do pracownika MPGK, który obsłuży zamówienie.

Ciekawostką w zakresie nowych funkcjonalności, po którą warto sięgnąć szczególnie teraz, gdy harmonogram 2021 jest dostępny – jest też opcja dodania dat odbioru odpadów do osobistego kalendarza na komputerze, smartfonie czy tablecie. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę firmy, kliknąć na głównej stronie „sprawdź harmonogram”, a następnie wybrać adres własnej posesji. Po wyświetleniu dat wywozowych trzeba kliknąć „dodaj terminy do kalendarza”. Wygeneruje to plik *.ics, w którym zawarte są daty wywozu dla wszystkich frakcji znajdujących się pod danym adresem. Jest to plik zapisany w uniwersalnym formacie, używanym m.in. przez Microsoft Outlook, Kalendarz Google i Kalendarz Apple. Po dodaniu takiego pliku do kalendarza, będzie on automatycznie przypominać o datach odbioru odpadów.

Dodatkowe wyzwania – gospodarka odpadami w dobie koronawirusa

2020 był ciężkim rokiem dla wielu branż z uwagi na zagrożenie epidemiczne – również branża komunalna musiała się pod tym względem zmagać z dodatkowymi trudnościami. Na szczęście ewentualne zmiany wprowadzane pod tym względem przez MPGK nie były dotkliwe dla mieszkańców. Zachowana została ciągłość odbioru odpadów, czasowo ograniczona była jedynie praca Biura Obsługi Klienta i niektórych Gminnych Punków Zbiórki Odpadów.

Ponieważ wszystko wskazuje na to, że również 2021 rok będzie stał pod znakiem koronawirusa, warto nadal pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym każdy z mieszkańców może ograniczyć liczbę swoich odpadów, wspierając tym samym sektor komunalny w jego pracy. Wśród takich dobrych praktyk znaleźć mogą się na pewno przemyślane zakupy, zmniejszanie objętości odpadów (np. poprzez zgniatanie plastikowych butelek, targanie kartonów), ograniczenie remontów i wymiany mebli oraz kompostowanie odpadów zielonych.

Nowość na 2021 – pilotażowy program odbioru dużych elektrośmieci

MPGK nie zamierza zwalniać tempa pod względem kolejnych innowacji również w 2021 roku. Jedną z nowości będzie wprowadzenie pilotażowego programu zbiórki starego, gabarytowego sprzętu RTV/AGD (m.in. telewizory, lodówki, pralki, piecyki gazowe) bezpośrednio z nieruchomości. Będzie to możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu drogą telefoniczną. Dla mieszkańców Katowic usługa będzie darmowa, tzn. zawierająca się w opłacie śmieciowej. Uzupełni inne dostępne metody pozbywania się elektrośmieci – m.in. pozostawianie ich w sklepie przy zakupie nowego sprzętu lub samodzielne dostarczanie do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów funkcjonujących na terenie miasta.


Sprawdź TAGI: mpgk , smieci , odpady , katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net