„PEREGRINUS” to opowieść o Górnym Śląsku tkana z historycznych wątków. Nie będzie ona jednak klasyczną narracją historyczną, ani upamiętnieniem wielkich postaci. Monumentalny obraz zostanie zbudowany z drobin wspomnień. Centralną postacią megawidowiska będzie Dobry Jacek - postać, w której zobaczymy odbicie losów Śląska. Jest pełen wspomnień z młodości i opowieści przodków, związany z rodziną i czerpiący z niej siłę do tworzenia nowej rzeczywistości. Na Śląsk będzie patrzył jak na Arkadię, w której, prócz fabryk i industrialnej potęgi, budować będzie dobre relacje i szczęście.
W „Peregrinusie” znajdziemy odniesienia do Tragedii Górnośląskiej, bez której opowieść o wzrastaniu regionu pozbawiona byłaby istotnych kontekstów. Nie zabraknie wspomnień o śmierci górników pod Kopalnią Wujek, o dwóch bramkach strzelonych „ruskim“ przez Gerarda Cieślika czy o spotkaniu Jana Pawła II ze Ślązakami na lotnisku Muchowiec. Wydarzenia, zarówno te tragiczne, jak
i szczęśliwe, podniosłe jak i przyziemne budują klisze pamięci naszego życia.
Przedstawienie będzie wyjątkowe pod względem inscenizacyjnym. Zaskoczą obrazy malowane światłem w formie video mappingu, wykorzystujące m.in. archiwalne zdjęcia Górnego Śląska oraz prace malarzy grupy janowskiej. Niezwykłym elementem widowiska będzie wykonanie pieśni Josepha von Eichendorffa, wielkiego górnośląskiego poety epoki romantyzmu. Choreografię przygotowaną przez Henryka Konwińskiego- międzynarodowej sławy choreografa od lat związanego ze sceną Opery Bytomskiej, wykonają: Akademicki Zespół Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk“ i tancerze z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.
Na scenie łącznie wystąpi ponad 160 wykonawców stanowiących zespół Teatru A, w roli von Winklera wystąpi aktor Teatru im. St. Wyspiańskiego Wiesław Sławik, Dobrego Jacka zagra Piotr Warszawski, pieśni wykona Zespół Integracyjno-Folklorystyczny „Folkowianie“, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie“, o oprawę muzyczną zadba kwartet smyczkowy „Altra Volta“, tenorzy Opery Śląskiej w Bytomiu, a także młodzież i studenci śląskich szkół i uczelni. Warto zaznaczyć, że kiludziesięcio osobowa grupa młodzieży na stałe towarzyszy megawidowiskom doskonaląc swój teatralny warsztat. W widowisku biorą udział konie ze słynnej stadniny w Ochabach.
Czas trwania widowiska: ok. 100 min. bez przerw
PEREGRINUS to kolejne megawidowisko po zrealizowanych produkcjach: „Franciszek- wezwanie z Asyżu“ (październik 2013), „Exodus“ (październik 2014) oraz „Jonasz“ (luty 2015), które w katowickim Spodku łącznie obejrzało prawie dwadzieścia pięć tysięcy widzów.
Każdy, kto 16 października odwiedzi katowicki Spodek dołączy do wędrówki przez minione czasy i da się ponieść tej fascynującej opowieści.
Megawidowisku towarzyszyć będzie zbiórka publiczna na zakup wyposażenia medycznego dla ratowników maltańskich.
www.facebook.com/megawidowiskoperegrinus
www.twitter.com/Peregrinus_2015
www.instagram.com/peregrinus_2015
Reżyseria: Leszek Styś
Scenariusz: Piotr Czakański, Leszek Styś
Rola główna Dobry Jacek: Piotr Warszawski
Von Winkler: Wiesław Sławik (aktor Teatru Wyspiańskiego)
Choreografia: Henryk Konwiński
Muzyka: śląskie kompozycje ludowe, aranżacja: Jacek i Marcin Dzwonowscy
Scenografia i kostiumy: Alicja Patyniak
Producent: Piotr Czakański