Tu jesteś: Strona Główna » Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Numer PESEL dla uchodźców z Ukrainy

| 2022-03-15
Od środy 16 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli wystąpić o nadanie numeru PESEL. W związku z tym Urząd Miasta Katowice przygotował stanowiska w dwóch zlokalizowanych w centrum miasta punktach przeznaczonych dla obywateli Ukrainy, w których będą oni mogli złożyć wniosek. 

Możliwość wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy daje specustawa. W związku z tym spodziewamy się zdecydowanie większego zainteresowania niż dotychczas. Dlatego od 16 marca obywatele Ukrainy wniosek będą mogli złożyć w dwóch lokalizacjach: Biurze Obsługi Mieszkańców, Rynek 1 i specjalnie przystosowanym do tego celu Punkcie przy ul. Pocztowej 5. Punkty będą działały w standardowych godzinach pracy Urzędu. W razie konieczności godziny funkcjonowania punktów zostaną wydłużone. Dodatkowo Biuro Obsługi Mieszkańców będzie działało w sobotę i w niedzielę (19-20.03), w godzinach 9.00-13.00.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada. Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.
By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem trzeba przynieść osobiście do jednego z wyżej wymienionych punktów. Urzędnik na miejscu pobierze odciski palców. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

Mieszkańcu Katowic – jeśli możesz, załatw sprawę przez Internet

W związku z tą nadzwyczajną sytuacją w ciągu najbliższych kilku dni w Biurze Obsługi Mieszkańców mogą tworzyć się kolejki. Przypominamy, że szereg czynności, takich jak chociażby: uzyskanie dowodu osobistego dla dziecka lub podopiecznego - do 12 roku życia, wymeldowanie się z pobytu stałego bądź tymczasowego, zameldowanie się na pobyt stały, czasowy lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące, zgłoszenie wyjazdu za granicę czy powrotu z zagranicy można załatwić przez Internet – bez wychodzenia z domu.

Od 24 lutego, czyli od dnia kiedy na Ukrainie zaczęła się wojna, do 14 marca Urząd Miasta Katowice przyjął 675 wniosków o nadanie numeru PESEL. W całym roku 2021 takich wniosków zostało złożonych 2450.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: ukraina , pomoc , katowice , pesel
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net