Tu jesteś: Strona Główna » Nowy sprzęt z funduszy WOŚP

Nowy sprzęt z funduszy WOŚP

| 2015-04-12
Tomograf komputerowy, urządzenie USG, aparat do znieczuleń i kilka innych urządzeń przekazała Fundacja Jurka Owsiaka Chorzowskiemu Centrum Pediatrii i Onkologii. Urzadzenia z charakterystycznym czerwonym serduszkiem od dziś służą małym pacjentom.W oficjalnym wręczeniu uczestniczyli m.in. Jurek Owsiak, prezydent Chorzowa Andrzej Koatala, dyrektor szpitala Grzegorz Szpyrka oraz personel placówki.
Prezydent Andrzej Kotala, dziękując Fundacji za urządzenia, podkreślał że miasta nie byłoby stać na wyposażenie szpitala w taką ilość nowoczesnego sprzętu.

- Ten tomograf warty 2 miliony złotych to cenny dar i  namacalny dowód, jak skutecznie działa Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Te wszystkie urządzenia z serduszkiem pokazują, że warto grać dla Orkiestry. To się po prostu opłaca, bo dzięki finałom, zaangażowaniu tysięcy wolontariuszy, dzięki wszystkim wrzucającym do puszek, dzieci i mlodzież mogą leczyć się byc diagnozowani urządzeniami na światowym poziomie - mówił prezydent. 

Nowy tomograf komputerowy – spiralny, 80-rzędowy tomograf Aquilion Prime -  zastąpił poprzednie, mocno wyeksploatowane urządzenie. Pozwoli to na skrócenie czasu oraz poprawienie jakości badania oraz zwiększy możliwości jego interpretacji, co umożliwiają stacje opisu, w które aparat jest wyposażony. Ponadto tomograf ten posiada także funkcję fluoroskopii umożliwiającą wykonywanie zabiegów inwazyjnych (np. biopsji czy drenażu).

- Jesteśmy bardzo dumni, że dzięki wsparciu naszych darczyńców mogliśmy tak bardzo podnieść możliwości diagnostyczne Szpitalnego Oddziału Ratunkowego chorzowskiego szpitala – podkreśla Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Ale nie jest to jedyny sprzęt, który tutaj trafił, Fundacja przekazała także aparat USG oraz aparat do znieczulania dzieci, a ostatnią decyzją Zarządu Fundacji było dodatkowo przekazanie dwóch jeszcze aparatów, które przyjechały do Chorzowa w ostatnich dniach. Chodzi o monitor do szybkiego pomiaru parametrów życiowych oraz drugi w Polsce unit laryngologiczny z otoskopem. 

Urządzenia przekazane przez WOŚP uzupełnią bazę sprzętową największego dziecięcego SOR-u w województwie śląskim. Oddział ten w 2014 roku przyjął - czyli zdiagnozował i zaopatrzył – 20 101 pacjentów, z czego pacjentów urazowych było 10 944.   

- Tomograf jaki otrzymaliśmy w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest niezwykle cenny – mówi dr n. med. Grzegorz Szpyrka, dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii - po pierwsze ze względu na swą wartość, ale większe znaczenie przykładamy do funkcji jakie on posiada. Jest niezwykle szybki, co radykalnie skraca czas badania. To niezwykle ważne, gdy trzeba zdiagnozować pacjenta z urazem wielonarządowym czy przebadać ofiary wypadków i zdarzeń zbiorowych. Dzięki temu możemy uniknąć znieczulenia, a więc ułatwić diagnozę w innych badaniach, np. neurologicznych i skierować pacjenta do dalszego leczenia. Także funkcja fluoroskopii jaką posiada nasz nowy sprzęt, jest niezwykle przydatna dla urządzenia zainstalowanego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, umożliwia ona bowiem wykonanie biopsji podczas badania czy dokonania drenażu – podkreśla dr G. Szpyrka.

Tomograf ten znacząco podnosi jakość i zakres udzielanych przez nas porad i wykonywanych zabiegów, a także podnosi poziom diagnostyki obrazowej na wyższy poziom. Gdyby Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii chciało zakupić tej klasy urządzenie musiałoby liczyć się z wydatkiem co najmniej 4 mln zł – dodaje dyrektor ChCPiO.Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net