Tu jesteś: Strona Główna » Nowa wystawa w galerii "MM"

Nowa wystawa w galerii "MM"

| 2014-03-03
Od 3 do 24 marca w galerii "MM" w Chorzowie oglądać można wystawę grafik Mariana Maliny.
MALINA Marian (1922 - 1985); artysta malarz, grafik. Urodził się 28 lipca 1922 r. w Sosnowcu, w rodzinie Waleriana i Marii z Chwisteckich. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w latach 1936-39 uczył się w prywatnym Gimnazjum Przemysłu Artystycznego w Sosnowcu. W okresie okupacji hitlerowskiej kontynuował naukę na tajnych kompletach u Państwa Porębskich, pod artystyczną opieką Józefa Szyllera. Po wojnie przyjęty został na drugi rok Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie. Studiował u prof. Jerzego Fedkowicza, Konrada Srzednickiego, Andrzeja Jurkiewicza. W międzyczasie zdał maturę. Po ukończeniu studiów, w 1948 roku zajął się pracą pedagogiczną w krakowskiej ASP. Od 1960 r., po powrocie do Sosnowca, poświęcił się wyłącznie pracy twórczej. Należał do współzałożycieli Grupy „Zagłębie”. Był m.in. członkiem Głównej Komisji Artystycznej przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w Warszawie, Międzynarodowego Komitetu Artystów Plastyków (AIAP), Societe Internationale Graveurs sur Bois w Zurichu (XYLON). 
Pierwszą indywidualną wystawę Marian Malina miał w 1955 roku w Katowicach. Drugą w tym samym miejscu, w roku 1960. Wystawy indywidualne za granicą odbyły się w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie, Sofii, Wiedniu. Wystawiał na wszystkich edycjach Krajowego, a od 1966 Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (1960-1976), podobnie – w kolejnych edycjach Sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze (1965-1979) oraz na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zdobył nagrody i wyróżnienia w konkursach olimpijskich 1948, 1952, 1956, nagrodę i medal na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów, Bańska Bystrzyca 1972.
Był wielokrotnie nagradzany w konkursach plastycznych organizowanych w Polsce i zagranicą, otrzymał także nagrody państwowe (m.in. Ministra Kultury i Sztuki w 1977). Prace M. Maliny znajdują się w zbiorach wielu muzeów polskich (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie) i zagranicznych (Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Narodowe w Sztokholmie, Lipsku, Reykyaviku i in.).
Jego prace są reprezentowane w wielu liczących się kolekcjach muzealnych i gabinetach grafiki w kraju i za granicą.
Pozostawił ok. 3 tys. prac z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku. Specjalizował się w grafice – wynalazł nową technikę graficzną tzw. cellografię. W centrum zainteresowań twórczych M. Maliny znajdował się człowiek, ukazywany zrazu realistycznie, z upływem czasu z tendencją do deformacji, stylizacji i abstrakcji. Znaczną część jego prac (obrazy olejne, rysunki, grafika) stanowią autoportrety i portrety rodzinne. Ważne miejsce w twórczości Maliny zajmują martwe natury i pejzaże. 
Zmarł 28 lipca 1985 r., pochowany został na cmentarzu w Sosnowcu.

źródło: galeria MMSprawdź TAGI: kultura , galeria MM , chorzów , chck
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net