Tu jesteś: Strona Główna » Nie rób gańby - Skludzej po swoim psie

Nie rób gańby - Skludzej po swoim psie

| 2014-03-22
W Chorzowie rusza kampania promująca sprzątanie po swoim psie "Nie rób gańby - skludzej po swoim psie".
Nadejście wiosny to dobry czas na porządki. Dlatego 20 marca w Chorzowie ruszyła kampania, która ma w końcu skłonić wszystkich właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach. O skali problemu, który dotyka wszystkie miasta, niech świadczą liczby. Jak wyliczono w Urzędzie Miasta, tylko w Chorzowie rocznie na trawniki, skwery czy chodniki trafia ponad 330 ton psich odchodów. Tylko niewielka część jest sprzątana przez właścicieli. Niestety większość z nich problem bagatelizuje. Tymczasem to, co dla niektórych jest tylko problemem estetycznym, dla innych jest sporą niedogodnością. Chodzi tu m.in. o osoby niepełnosprawne, matki z małymi dziećmi czy osoby starsze, poruszające się o lasce.
- Uznaliśmy, że problem, który najbardziej widoczny jest po zimie trzeba wreszcie rozwiązać. Do życia w czystym mieście mają prawo wszyscy mieszkańcy. To jednak wymaga zmiany mentalności przez tych, którzy zapominają, że sprzątanie po swoim psie to obowiązek, który powinien wynikać nie tylko z kultury osobistej. To reguluje prawo – podkreśla Andrzej Kotala prezydent Chorzowa.
Instrukcyjo
Kiej wyłazisz na szpacyr ze psiokiem zebier tyż bojtlik
kiej Twoj psiok nawali nie markyruj co nie widzisz
wyciąg bojtlik ze kapsy
poskludzej po psioku i wyciep do hasioka
niy rób gańby – skludzej po swoim psioku

Kilka tysięcy ulotek, które przypominają o tym obowiązku trafi do mieszkańców. Do akcji włączył się też znany rysownik Marek Raczkowski, którego rysunek namawia do dbania o czystość miasta. Kampanię promuje również spot telewizyjny, który będzie emitowany na antenie Telewizji Katowice i w stacji TVS. Znaki z hasłem pojawią się też na chodnikach. 
Kampania ma przypomnieć też wszystkim, że za nie posprzątanie po swoim pupilu właściciel może zostać ukarany mandatem do 500 złotych. Jednak przez najbliższe 4 tygodnie straż miejska zamiast mandatów będzie wręczać ulotki. Po tym okresie za nie posprzątanie będzie grozil juz wysoki mandat. W Chorzowie ustawiono już ponad 30 dystrybutorów woreczków na psie nieczystości. Można je również odbierać za darmo na parterze Urzędu Miasta w pokoju 28.
- Woreczek z nieczystością należy wrzucić do jakiegokolwiek ulicznego kosza na śmieci. Nie trzeba szukać specjalnych pojemników na psie odchody. Do sprzątania nadaje się każdy foliowy worek czy torba po zakupach – informuje Zuzanna Kurczek naczelnik Wydziału Usług Komunalnych i Ochrony Środowiska chorzowskiego urzędu.  
Z myślą o właścicielach czworonogów Chorzów wybudował też dwa wybiegi dla psów.  Hasło kampanii „Nie rób gańby” jest w gwarze śląskiej. To nawiązanie do przyznanego miastu certyfikatu w ramach akcji „Godomy po Śląsku”. Wcześniej upominano właścicieli psów po polsku – niestety bezskutecznie. Może teraz będzie bardziej zrozumiale.

Spot: https://vimeo.com/89480405

źródło: UM ChorzówReklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net