Tu jesteś: Strona Główna » Mimo upałów na Nikiszu zamrozili 4000 litrów wody

Mimo upałów na Nikiszu zamrozili 4000 litrów wody

| 2020-08-18
Dwa tygodnie temu (3.08) pierwsi łyżwiarze wyjechali na taflę lodowiska JANTOR 1. Dzisiaj to samo stało się na lodowisku JANTOR 2. Uruchomianie lodowisk w takim okresie to nie wyjątek, a kilkuletnia reguła. Pomimo, że pogoda na zewnątrz w oczywisty sposób nie kojarzy się z jazdą na łyżwach, to jednak w przypadku sportów seniorskich, ale i młodzieżowych właśnie wtedy zaczynają się przygotowania do sezonu zimowego.
– Miasto kilka lat temu zdecydowało położyć większy akcent na infrastrukturę lodowisk. Stąd m.in. inwestycje w kompleks lodowisk JANTOR oraz wsparcie finansowe dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się sportami związanymi z łyżwiarstwem. Elementem tej strategii jest także udostępnianie lodowisk już w okresie letnim – mówi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta miasta Katowice odpowiedzialny za sport. Procedura mrożenia lodu jest czteroetapowa i najczęściej trwa 12-14 dni. Ten okres może się wydłużyć, jeśli lato jest naprawdę upalne. W pierwszej kolejności sprawdzana jest szczelność całej instalacji znajdującej się pod płytą lodowiska, dokonywane są drobne naprawy. Następnie mrożony jest… beton i dopiero gdy osiągnie ujemną temperaturę można rozpocząć zalewanie. Gdy pierwsza warstwa lodu ma ok 1 cm rozpoczyna się wyklejania linii hokejowych, reklam widocznych m.in. w trakcie transmisji telewizyjnych. Następnie powoli, aby nie rozmyć nałożonych grafik wlewane są kolejne litry wody. W sumie jedna tafla osiąga 5 cm i pochłania około 2000 litrów wody.

- Już od pierwszego dnia funkcjonowania lodowiska harmonogram treningów napięty jest do granic możliwości. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się godz. 6.30 a kończą o 22.00. Zdarza się iż kluby rezygnują z 15 minutowej przerwy na konserwacje lodu pomiędzy zajęciami, aby wykorzystać maksymalnie czas dostępności obiektu. W ubiegłym roku w sierpniu z lodowiska skorzystało 3332 zawodników. W tym roku powinno być podobnie – mówi Michał Wojaczek, odpowiedzialny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji za wykorzystanie obiektu.

Z kompleksu JANTOR korzystają m.in. łyżwiarze figurowi z UKŁ Spin oraz Edge Skating Academy oraz juniorskie drużyny hokejowe Naprzodu Janów Katowice, Fundacji Sportowe Katowice i seniorskie GKS Katowice. Tafla Jantor II jest główną bazą treningową młodzieży z Szkoła Mistrzostwa Sportowego PZHL w Katowicach. W godzinach wieczornych a czasami nocnych na nikiszowiecką taflę wyjeżdżają old boy’e zrzeszeni w kilkunastu klubach.

Do końca roku, jeśli sytuacja epidemiczna nie wpłynie zasadniczo na organizację sportu, z kompleksu JANTOR może skorzystać nawet 50 tys. użytkowników.Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net