Tu jesteś: Strona Główna » Kto powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej Miasta Katowice w 2021 roku?

Kto powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej Miasta Katowice w 2021 roku?

| 2021-03-01
Galeria Artystyczna Miasta Katowice istnieje na placu Grunwaldzkim od 2003 roku. Od początku jej celem jest upamiętnianie osób, które poprzez swoją twórczość wpisały się w historię Katowic i całego Śląska. Od dziś mieszkańcy miasta mogą wybierać, kogo uhonorować w Galerii w tym roku.
- Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego zachęcam katowiczan do głosowania w plebiscycie i wybór osoby, którą, jako miasto powinniśmy upamiętnić w naszej Galerii Artystycznej. Swoje głosy można oddawać na jedną z 11 osób zgłoszonych przez organizacje działające w obszarze kultury naszego miasta.– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ludzie kultury – muzycy, malarze, aktorzy, reżyserzy, których twórczość nas porusza i którzy związani byli z naszym miastem i regionem – honorowani są w sposób szczególny. To ich popiersia co roku pojawiają się w Galerii Artystycznej. Nominacje do plebiscytu nadsyłają środowiska twórcze, a spośród kandydatów z największą liczbą głosów prezydent Katowic wskazuje osobę, której posąg pojawi się w Galerii.

Głosować można do końca marca za pośrednictwem strony internetowej urzędu miasta tutaj. Można też wypełnić kupon zamieszczony w gazecie miejskiej „Nasze Katowice” i najpóźniej do 31 marca przesłać go na adres: Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice z dopiskiem „Galeria Artystyczna 2021” lub dostarczyć osobiście do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13. Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu, a uroczyste odsłonięcie pomnika przy pl. Grunwaldzkim odbędzie się w połowie września podczas kolejnej rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

Lista kandydatów do uhonorowania w Galerii Artystycznej Miasta Katowice w 2021 r.:
1. Grzegorz Fitelberg - dyrygent, kompozytor, skrzypek
2. Tadeusz Grabowski - artysta plastyk, plakacista, inicjator i organizator Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach
3. Jan Krenz - kompozytor i dyrygent
4. Kazimierz Kutz - reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, publicysta, pisarz
5. Stanisława Marciniak-Gowarzewska - primadonna, znakomita sopranistka
6. Tadeusz Michejda - architekt, współtwórca katowickiego modernizmu
7. Jerzy Moskal - artysta plastyk, inicjator powstania i pierwszy dyrektor Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach
8. Andrzej Szewczyk -artysta plastyk, malarz, rysownik, rzeźbiarz
9. Piotr Szmitke - wybitny malarz, rysownik i pedagog
10. Bolesław Szabelski - kompozytor, organista i pedagog, współtwórca śląskiej szkoły kompozytorów
11. Józef Świder - polski kompozytor i pedagog muzycznyOpracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net