Tu jesteś: Strona Główna » Klasyka na Cropp Kultowe

Klasyka na Cropp Kultowe

| 2015-04-28
18. Festiwal Filmowy Cropp Kultowe już za kilka tygodni. Święto klasyki kina odbędzie się w Katowicach między 15 a 24 maja.
 
croppkultoweplakat2015_640

FF Cropp Kultowe to największa w Polsce impreza poświęcona kinu gatunków. To zarazem jedyne krajowe przedsięwzięcie koncentrujące się na popularyzacji szeroko rozumianej klasyki filmowej. Od lat Cropp Kultowe promuje dzieła, które ukształtowały historię kinematografii i wpłynęły na dzisiejszy filmowy język. 
Także w tym roku trzon programu FF Cropp Kultowe stanowić będzie filmowa klasyka, którą widzowie będą mogli zobaczyć - niejednokrotnie po raz pierwszy - na dużym ekranie. Czeka nas seans arcydzieła Sergio Leone „Dawno temu w Ameryce”. Słynna gangsterska saga, o której realizacji reżyser marzył przez lata, zostanie w czasie Festiwalu pokazana z taśmy 35 mm. Ważnym punktem programu będzie projekcja filmu, który rozpoczął karierę Akiry Kurosawy – „Rashomon”. Produkcja dotychczas niezwykle rzadko pojawiała się w polskich kinach, a stanowi jeden z najwybitniejszych tytułów w historii, który zrewolucjonizował późniejszy język filmowy. Wymowne dzieło Kurosawy mimo lat nie starzeje się i dalej zachwyca dbałością o szczegół, malarskimi ujęciami i kompozycją.
Cropp Kultowe przypomną też „Kolekcjonera” Williama Wylera. Ekranizacja debiutanckiej powieści Johna Fowlesa to kameralny thriller łączący sensacyjną intrygę z analizą psychologiczną. „Kolekcjoner” jest ostatnim wielkim filmem Wylera - twórcy kina, który w czasie swojego życia zrealizował niemal każdą gatunkową odmianę filmu. Za sprawą mrocznej opowieści o wolności i niewoli, manii posiadania i władzy - reżyser otrzymał swoją rekordową, dwunastą, nominację do Oscara. 
W programie Festiwalu znajdzie się też „Ptasznik z Alcatraz” w reżyserii Johna Frankenheimera, oparty na faktach film opowiadający historię życia więźnia Roberta Strouda. Stroud odsiadując wyrok dożywotniego więzienia, zaczął studiować książki na temat ptaków. Przez lata odosobnienia pogłębiał swoją wiedzę, hodował ptaki, publikował i opracował także lekarstwa na choroby ptaków. Kiedy powstawał film, pierwowzór głównego bohatera nadal odsiadywał wyrok, jednak nigdy nie przyszło mu zobaczyć gotowej filmowej produkcji. 
Wraz z FF Cropp Kultowe będziemy też mogli świętować 20-lecie „Gorączki” Michaela Manna. W tym hipnotyzującym kryminale będziemy mogli zobaczyć Roberta de Niro i Ala Pacino, którzy na planie „Gorączki” po raz pierwszy w historii pojawili się we wspólnej scenie. Program Festiwalu wzbogacą też, pokazywane ze zrekonstruowanych kopii, klasyki: „Mechaniczna pomarańcza”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz” czy „Buntownik bez powodu”.
Kultowe choć już wiekowe tytuły pojawiają się na Festiwalu od lat. Po co w kinach pokazywać filmy, które każdy może zobaczyć we własnym domu? Jak mówi Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny Cropp Kultowe: Trzeba pamiętać, że naturalnym środowiskiem dla tych filmów jest kino. Kubrick przez długi czas opierał się dystrybucji swoich filmów na innych nośnikach niż taśma 35 mm, gdyż uważał, ze jedynie przestrzeń kinowa może w pełni ukazać bogactwo nakręconego materiału. I miał rację. Nie można też zapomnieć atmosferze, jaką ma filmowy seans. Kino to emocje, a Cropp Kultowe jest po to, aby je w widzach wywoływać.
Karnety na 18. Festiwal Filmowy Cropp Kultowe są już dostępne w sprzedaży poprzez ticketportal.pl. 
Więcej informacji można znaleźć na:croppkultowe.pl oraz na: 
facebook.com/croppkultowe  
twitter.com/croppkultowe  
instagram.com/croppkultowe  
ask.fm/croppkultowe
 


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net