Tu jesteś: Strona Główna » Katowicki Lokal na kulturę już po raz XVI!

Katowicki Lokal na kulturę już po raz XVI!

| 2022-10-06
Wystartowała XVI edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Konkurs adresowany jest do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej w przestrzeni Katowic, a jego celem jest ułatwienie startu takim inicjatywom. 

– Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę” są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę. Kultura w mieście to nie tylko wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale również oddolne inicjatywy mieszkańców, które z radością wspieramy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Stąd decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji Lokalu na kulturę. Tym razem proponujemy trzy lokale w ścisłym centrum Katowic – dodaje prezydent.

Trzy lokale, o których wspomina prezydent Marcin Krupa, to przestrzenie do zaadaptowania pod adresami: ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 i ul. 3 Maja 31. Ich lokalizacja oraz możliwości adaptacji na działalność kulturalną, artystyczną, czy twórczą stwarzają duże możliwości dla potencjalnych najemców. Pomieszczenia w pierwszych dwóch lokalizacjach są niewielkie, oba mają ok. 34 m2. Natomiast lokal przy ul. 3 Maja to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą, co daje duże możliwości zagospodarowania.

Nabór do konkursu trwa do 26 października 2022 r. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. informację o rodzaju i zakresie planowanej do uruchomienia działalności kulturalnej, artystycznej lub twórczej wraz ze wstępnym harmonogramem działań (rodzaj, częstotliwość) oraz wstępną koncepcję zagospodarowania lokalu z zakresem planowanych prac remontowo-adaptacyjnych i wskazaniem terminu ich realizacji.

Stawki czynszu dla proponowanych w konkursie lokali to 6,96 zł za m2 w przypadku ul. Kościuszki 35 i 6,71 za m2 za lokal przy ul 3 Maja. Natomiast czynsz w przypadku przestrzeni przy ul. Kochanowskiego 11 wyniesie 4,03 zł za m2. Wszystkie proponowane lokale usytuowane są na parterach od frontu kamienic, w których się znajdują. Co ważne, przy dynamicznie rosnących cenach, potencjalni najemcy mają zagwarantowane, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach katowickiego Lokalu na kulturę zostało wystawionych do konkursu 86 wolnych lokali użytkowych. Miasto podpisało z najemcami 42 umowy, a aktualnie w najmie pozostaje ponad 20 lokali. - Lokal na kulturę umożliwił nam spełnienie marzenia o kawiarnio-księgarni. Dzięki odpowiedniej przestrzeni, chyba jako jedyni w mieście, kierujemy do czytelników tak szeroką ofertę książek anglojęzycznych, z której korzystają zarówno lokalsi, jak i obcokrajowcy mieszkający na Śląsku. Mam nadzieję, że dla wielu osób jesteśmy ważnym miejscem na kulturalnej i kawowej mapie Katowic – mówi Maryla Korczewska-Jaguś, prowadząca Black Woolf coffee & books przy ul. 3 Maja 25. – Żeby przekonać się, że nasz Lokal na kulturę się sprawdza, wszystkich fanów komiksu zapraszamy na spotkanie w ramach Nocy Księgarń, które odbędzie się w najbliższy piątek 7 października, o godz. 18.30. Z naszymi gośćmi porozmawiamy o tłumaczeniu i ilustrowaniu literatury graficznej – zachęca.

Szczegółowe informacje o konkursie „Lokal na kulturę” można znaleźć na stronie internetowej: https://bit.ly/3e1DiHQ

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: lokal na kulture , katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net