Tu jesteś: Strona Główna » Katowice z Zielonym Orłem „Rzeczpospolitej”

Katowice z Zielonym Orłem „Rzeczpospolitej”

| 2022-11-30
Katowice zostały laureatem prestiżowej nagrody Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” w kategorii Samorząd. Redakcja Rzeczpospolitej oraz kapituła doceniły systematyczne i różnorodne działania ekologiczne podejmowane przez miasto na rzecz ochrony środowiska – w tym za Zielony Budżet. 

– W Katowicach prowadzimy szereg działań mających na celu poprawę jakości życia naszych mieszkańców, a jednym z kluczowych kierunków w tym zakresie jest walka o czyste powietrze. Sporo zielonych inicjatyw wychodzi od samych mieszkańców poprzez Zielony Budżet. Jako miasto mocno inwestujemy w takie projekty, bo zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, ale też wpływają na cały ekosystem. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne na stawie Starganiec, a za chwilę ruszamy także z inwestycjami w katowickie parki, na co łącznie przeznaczymy około 55 mln zł – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Cieszę się, że nasze działania zostają dostrzeżone, co jest odzwierciedlone w wynikach rankingów. Dla nas to dodatkowa motywacja do ciężkiej pracy – dodaje prezydent.

Katowice zostały laureatem nagrody Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” w kategorii „Samorządy”. Jak wskazano w uzasadnieniu przyznania nagrody, redakcja dziennika oraz kapituła doceniły miasto za systematyczne i różnorodne działania ekologiczne na rzecz ochrony środowiska, zauważając przy tym, że miasto znajduje się w centrum aglomeracji. W latach 2015-2021 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 6273 źródeł ciepła o wartości 53,5 mln zł. Realizowane są też liczne projekty termomodernizacyjne.

Dostrzeżone przez kapitułę zostały także działania podejmowane w ramach Zielonego Budżetu miasta Katowice. Ta inicjatywa jest formą konsultacji społecznych mających na celu zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, a następnie realizację zadań publicznych. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, te są następnie weryfikowane i oceniane przez powołany w tym celu zespół ekspertów. Na podstawie referencji zespołu prezydent wskazuje zadania, które zostaną zrealizowane. Trzecia edycja Zielonego Budżetu była rekordowa – złożono aż 222 wnioski, a do zrealizowania wybrano 96 zadań za kwotę prawie 2,8 mln zł. Wcześniejsze dwie edycja z kolei to 143 zadania wybrane do realizacji, za kwotę ok. 4,8 mln zł.

Na uwagę zasługują także plany na przyszłość. Trwa rewitalizacja stawu Starganiec. Inwestycja o wartości prawie 7 mln zł przewiduje dostosowanie tego miejsca do funkcji kąpieliskowych wraz z zagospodarowaniem plaży oraz wybudowaniem pomostu z częścią pływającą. Miłośnicy uprawiania sportu będą mieli do dyspozycji boiska do siatkówki plażowej, a dla spacerowiczów przygotowany zostanie nowy układ ścieżek dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Na terenie Katowic powstaną także cztery nowe parki i zmodernizowana zostanie część Katowickiego Parku Leśnego – to inwestycje o wartości około 58 mln zł. Mowa o terenie o łącznej powierzchni ponad 20 hektarów. Na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. W każdym z parków pojawi się przestrzeń do aktywnego spędzania czasu – w tym taka infrastruktura jak place zabaw, ścieżki edukacyjne, strefy aktywności czy wybiegu dla psów.

W Kategorii samorządowej, poza Katowicami, nagrodę otrzymało tylko jeszcze jedno miasto – Bielsko-Biała - za konsekwencję w walce o lepszy klimat, propagowanie życia eko i za likwidację kopciuchów.

Zielone Orły „Rzeczpospolitej” zostały przyznane już po raz trzeci. Kategorie, w których przyznawane są wyróżnienia to: Tytan, Tytanka, Firmy, Nowoczesne technologie, Samorządy, Organizacje ekologiczne oraz In memoriam. W poprzednich edycjach nagrody w kategorii Samorząd otrzymały Kraków i Konin, a w innych kategoriach nagrodzonymi byli m.in. Jacek Bożek – założyciel Klubu Gaja, Janusz Steinhoff – wicepremier w rządzie Jerzego Buzka odpowiadający za reformę górnictwa oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju.

W skład kapituły Zielonych Orłów weszli: Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), Daria Kulczycka (Konfederacja Lewiatan), Konrad Nowakowski (prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań), Wiesław Rozłucki (prezes Fundacji Polski Instytut Dyrektorów), Maciej Sadowski (prezes Fundacji Startup Hub Poland) oraz szef kapituły Marcin Piasecki (redaktor „Rzeczpospolitej”).


Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net