Tu jesteś: Strona Główna » Katowice z II miejscem w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

Katowice z II miejscem w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

| 2021-10-26
Katowice znalazły się w gronie laureatów XVII Rankingu Samorządów organizowanego przez Rzeczpospolitą i Życie Regionów. Stolica województwa śląskiego zdobyła II nagrodę w kategorii miast na prawach powiatu. Nagrodę przyznano podczas uroczystej gali Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej, 26 października w Warszawie.

– Katowice stanowią jaskrawy przykład sposobu w jaki Śląsk przechodzi swoją transformację. Dziś Śląsk nie rozbrzmiewa już dźwiękami charakterystycznymi dla ciężkiego przemysłu. Katowice otworzyły się szeroko na światowy biznes i sektor nowoczesnych usług biznesowych nie zapominając o działaniach budujących rozwój zrównoważony, takich jak walka o czyste powietrze, elektromobilność i dbanie o miejską zieleń – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękujemy za docenienie pracy i dotychczasowych działań Katowic w tym zakresie– dodaje prezydent.

Zestawienie Ranking Samorządów jest przygotowywane odrębnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Ostatecznie, Ranking ustala niezależna Kapituła, na czele której stoi były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz dziennikarze Rzeczypospolitej.

Istniejący od 17 lat Ranking Samorządów Rzeczpospolitej to jedna z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych inicjatyw tego typu. Zgodnie z przyjętą metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządu w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Na tej podstawie, redakcja Rzeczpospolitej wyłania i pokazuje samorządy które są najskuteczniejsze na tych polach.

Jak w uzasadnieniu wyników wskazuje redakcja Rzeczpospolitej Katowice wyróżniły się obszarze dbałości o jakość życia mieszkańców, uzyskując najwyższą liczbę punktów. To zasługa m.in. wysokich wydatków na edukację, kulturę czy sport i rekreację, dzięki czemu mieszkańcy zyskują dostęp do lepszej oferty w tym zakresie.

Pierwsza nagroda w kategorii miast na prawach powiatu przypadła Gliwicom, trzecie miejsce zajął Kraków, czwarte Gdańsk, a piątą nagrodę zdobyło Opole. Wyróżnienie, za drugie miejsce odebrał prezydent Katowic, Marcin Krupa podczas uroczystej gali, która odbyła się 26 października br. w Warszawie.


Opracowanie:Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net