Tu jesteś: Strona Główna » Katowice szykują się do kolejnego sezonu roweru miejskiego ​

Katowice szykują się do kolejnego sezonu roweru miejskiego ​

| 2023-01-26
Katowice właśnie rozpoczęły poszukiwania firmy, która zajmie się uruchomieniem, zarządzaniem i kompleksową obsługą systemu automatycznych wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach. 
Systemy rowerów miejskich funkcjonujące w dużych miastach na całym świecie cieszą się ogromną popularnością – podobnie jest w Katowicach. Mieszkańcy korzystają z nich do codziennego poruszania się po mieście oraz w celach rekreacyjnych. 

- Stacje wypożyczania systemu roweru miejskiego stały się stałym elementem krajobrazu Katowic. System funkcjonuje w naszym mieście od 2015 roku. Wtedy pilotażowo powstały pierwsze 3 stacje, a zeszły sezon zamknęliśmy liczbą 125 punktów wypożyczania i ponad 1000 rowerów. Ruszamy z przygotowaniami do tegorocznego sezonu, który będzie nietypowy, gdyż czekają nas zmiany w funkcjonowaniu systemu. Zarządzanie nim przejmie Metropolia. Zanim to jednak nastąpi chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego ogłaszamy przetarg na wyłonienie operatora systemu w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ubiegłym roku udało się przekroczyć liczbę 200 tys. wypożyczeń. Do rekordowego 2019 roku trochę zabrakło, ale wzrost tej liczy o ponad 70 tys. w stosunku do sezonu 2021 pokazuje, że mieszkańcy chętnie wracają „na rowery” po przerwie spowodowanej pandemią – dodaje prezydent.

Systemem roweru miejskiego, który w Katowicach nosi nazwę „City by Bike” zarządza Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach i to jego zadaniem jest m.in. wyłonienie firmy obsługującej system. Po rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie przetargu zostanie podpisana umowa z wykonawcą, na okres od 1 kwietnia do 31 sierpnia br. z możliwością przedłużenia. Skrócony, w stosunku do lat poprzednich czas wynika z tego, że w tym roku ma zacząć funkcjonować system roweru metropolitalnego, obejmujący obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ogłoszony przetarg zakłada, że w tym roku pojawi się 113 stacji miejskich, a także dodatkowo stacje firm i instytucji partnerskich programu. Standardowo na stację rowerową składa się terminal pozwalający na wypożyczenie i zwrot roweru, 12 stojaków i 8 rowerów. Wyjątek stanowi stacja „Katowice Rynek”, która podobnie jak w latach ubiegłych, będzie większa – 20 stojaków i 10 rowerów. 

Elementem ułatwiającym korzystanie z systemu jest darmowa aplikacja mobilna, pozwalająca na rejestrację, wypożyczenie i zwrot jednośladu bez konieczności korzystani z terminala. Do dyspozycji wypożyczających będzie także 20 rowerów cargo, czyli mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo).

Aby wypożyczyć rower, wystarczy zarejestrować się w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. W ostatnim sezonie zarejestrowało się ponad 15,5 tys. nowych użytkowników (przy nieco ponad 10 tys. rok wcześniej), co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.
Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 24 lutego.

Statystyki sezonu 2022
W ubiegłym roku miesiącem, w którym wypożyczono najwięcej jednośladów z miejskiego systemu był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. 1 listopada, w ostatnim dniu działania systemu, z rowerów miejskich skorzystano 391 razy. 

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice-Rynek, która zanotowała prawie 9,5 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP-Młyńska – tam odnotowano prawie 6 tys. wypożyczeń. Ponad połowa działających stacji odnotowała po 1 tys. lub więcej wypożyczeń. Trasą, na której najczęściej wypożyczane były rowery miejskie to „Katowice-Rynek” – „KTBS-Krasińskiego”. To połączenie odnotowało 538 kursów w sezonie. Drugim najpopularniejszym kierunkiem była trasa powrotna – z Krasińskiego na Rynek – 468.

Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były słoneczne niedziele 5 i 12 czerwca – w oba te dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczyło rower na czas 1 godziny. Najczęściej rower był wypożyczany na bezpłatny czas do 15 min. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie skorzystał z systemu aż 487 razy. Z kolei najczęściej wypożyczany rower był w użytku 492 razy. 


Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: rower miejski , katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net