Katowice rozpoczynają współpracę z Lublinem
Tu jesteś: Strona Główna » Katowice rozpoczynają współpracę z Lublinem

Katowice rozpoczynają współpracę z Lublinem

| 2014-05-09
8 maja prezydenci Katowic i Lublina podpisali list intencyjny w sprawie współpracy kulturalnej między miastami.– Między naszymi miastami zaiskrzyło już po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poczuliśmy się przyszłymi zwycięzcami w obszarze działań kulturalnych – wspomina Prezydent Piotr Uszok. – W naszych działaniach kierujemy się wspólną wizją na wiele lat. 
Przypomnijmy, że Katowice i Lublin konkurowały z sobą w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Teraz obydwa miasta łączą siły przed ważnymi dla nich rocznicami: 150-leciem uzyskania praw miejskiej przez Katowice i 700-leciem Lublina. 
„Katowice i Lublin to miasta traktujące kulturę jako jeden z najważniejszych czynników rozwoju.” – czytamy w liście podpisanym przez prezydentów. Obydwa miasta wierzą w siłę kultury, która przyczynia się do podniesienia poziomu życia mieszkańców. „Właśnie w ten sposób możemy wrócić do pierwszego szeregu centów europejskich i przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania, jakie dotknęły naszą część kontynentu.” – Ten list ma wymiar symboliczny – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina. – Nasze miasta mają nieco inne korzenie, ale poszukiwanie własnego miejsca w Europie czyni nas do siebie podobnymi – dodał. Dlatego właśnie władze Katowic i Lublina wyraziły wolę współpracy na rzecz rozwoju kultury naszego kraju walczącego dziś o swoje miejsce na kulturalnej mapie Europy. 
– Gratuluję osiągnięć Katowicom. Dostrzegamy aktywność waszego miasta i liczymy na bliską współpracę – mówił Prezydent Lublina. Pierwszym wspólnym projektem – realizowanym przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i lubelską instytucję Warsztaty Kultury, które wzięły na siebie zadanie rozwijania współpracy między miastami – będzie MiastoLab: Katowice – Lublin. Będzie to seria warsztatów, wydarzeń wizualnych-dźwiękowych i otwartych dyskusji przeznaczonych dla twórców i pasjonatów tzw. nowych mediów oraz przedstawicieli nowych przemysłów kultury. Uczestnicy zajmą się m.in. przetwarzaniem i obrazowaniem danych dotyczących historii miasta oraz badaniem miejskiej typografii, czyli krojem liter charakterystycznych neonów czy napisów na budynkach. 

źródło: UM Katowice


Sprawdź TAGI: katowice , lublin ,
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net