Tu jesteś: Strona Główna » Katowice pozyskały unijne dofinansowanie do modernizacji energetycznej budynków

Katowice pozyskały unijne dofinansowanie do modernizacji energetycznej budynków

| 2021-01-16
Katowice pozyskały niemal 4 mln zł unijnego dofinansowania do kompleksowej modernizacji energetycznej sześciu budynków wielorodzinnych. Z unijnym dofinansowaniem remont przejdą budynki mieszkalne przy ul. Gliwickiej 4, Gliwickiej 190, Gliwickiej 194, Słowackiego 11, św. Jana 14 i przy al. W. Korfantego 84.
Projekty do dofinansowania wybrał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach konkursu nr POIS/1.7.1/5/2020 dla Poddziałania 1.7.1 „wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim”, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na liście projektów wybranych do dofinansowania są projekty miasta Katowice, obejmujące łącznie 6 budynków wielorodzinnych w kilku dzielnicach. -  Katowice są liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o realizację projektów, których celem jest poprawienie jakości powietrza. Jako miasto dofinansowujemy wymianę starych systemów grzewczych na nowe i ekologiczne, zwiększyliśmy dopłaty na zakup opału dla osób, które z powodu sytuacji finansowej mają z tym problemy, a także realizujemy liczne projekty związane z termomodernizacją budynków w Katowicach. Z jednej strony inwestujemy w budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, biblioteki, a z drugiej remontujemy budynki mieszkalne. Tylko w ubiegłym roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 66 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace przy ul. Gliwickiej 4,  ul. Słowackiego 11, ul. Św. Jana i przy Al. W. Korfantego 84 rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i potrwają do końca 2021 roku, natomiast inwestycja przy ul. Gliwickiej 190 i ul. Gliwickiej 194 startuje w I kwartale 2021 i potrwa do końca roku. – Katowice ponownie pozyskały środki unijne na realizację projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w mieście. Dzięki temu kolejne budynki mieszkalne poddane zostaną pracom budowlanym mającym na celu ograniczenie strat ciepła i efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów oraz wpłynie pozytywnie na jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji CO2 – mówi  Małgorzata Domagalska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

Prace obejmują m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych oraz tzw. stropodachu, wymianę okien i drzwi wejściowych, rozbiórkę starych pieców, budowę instalacji centralnego ogrzewania (przy ul. Gliwicka 4, 190, 194, Słowackiego 11 i św. Jana 14), ogrzewanie etażowe i instalację gazową (al. Korfantego), budowę mieszkaniowych instalacji grzewczych zasilanych z indywidualnych gazowych kondensacyjnych kotłów dwufunkcyjnych (Gliwicka 4, Słowackiego 11, św. Jana 14). Całkowita wartość projektów to ponad 12,2 mln zł. Unijne dofinansowanie to prawie 3,8 mln zł, a wkład własny miasta to ponad  8,4 mln zł.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku miasto planuje wydać ponad 34 mln na termomodernizacje budynków mieszkalnych. W ubiegłym roku Katowice realizowały inwestycje o wartości blisko 66 mln zł, z czego termomodernizacje w samych budynkach użyteczności publicznej o łącznej wartości ponad 59 mln złotych. - Termomodernizacja budynków w Katowicach to działanie długofalowe. Oprócz działań będących w trakcie realizacji, mamy już także konkretne plany związane w inwestycjami na ten rok. Obejmą one zarówno termomodernizacje budynków mieszkalnych, jak również ich przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, modernizacje w oparciu o program ograniczenia niskiej emisji czy kompleksowe remonty. W sumie jest to ponad 30 inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 34 mln złotych – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.

Prace termomodernizacyjne przekładają się na jakość powietrza w Katowicach, ale mają także walor estetyczny. W ramach inwestycji odnawiane są elewacje budynków, co poprawia jakość wizualną przestrzeni publicznej w mieście.Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net