Tu jesteś: Strona Główna » Katowice najlepsze w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

Katowice najlepsze w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego

| 2022-11-30
Katowice zwyciężyły w kategorii miasto na prawach powiatu tegorocznego Rankingu Gmin Województwa Śląskiego organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Nagrody wręczono we wtorek 29 listopada w Muzeum Śląskim.

- Cieszymy się z tego wyróżnienia, gdyż pod uwagę brane są bardzo konkretne kryteria, które świadczą o tym jak rozwija się dane miasto czy gmina. W przypadku Katowic podejmujemy szereg działań, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Wydatki na oświatę i kształcenie młodzieży stanowią prawie 30% wszystkich wydatków miasta. W przyszłym roku dołożymy prawie 400 milionów złotych, których nie pokrywa subwencja oświatowa, bo chcemy by dzieci i młodzież mogły korzystać z wysokiego poziomu kształcenia. Współpracujemy z biznesem, by zadbać o miejsca pracy dla naszych mieszkańców całej aglomeracji. Stopa bezrobocia Katowic wynosiła w październiku 1,5% i wciąż maleje. Oferta spędzania wolnego czasu jest bogata w wydarzenia kulturalne, sportowe, rozrywkowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dziękuję Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz partnerowi merytorycznemu rankingu – Urzędowi Statystycznemu w Katowicach za zaangażowanie w rozwój samorządu i troskę o niego. Ranking daje możliwość weryfikacji czy wszystko idzie we właściwym kierunku – dodaje prezydent.

W województwie śląskim to druga edycja rankingu. Ranking powstaje w oparciu o ocenę 16 wskaźników, takich jak: dochody gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na jednego mieszkańca, poziom zadłużenia, wyniki egzaminu ósmoklasisty, migracja ludności czy wydatki na oświatę i szkolenia urzędników oraz przyrost naturalny. Utworzony wskaźnik rankingowy ocenia siłę rozwojową gminy w sferze gospodarczej, społecznej, środowiskowej i przestrzennej (rozwój zrównoważony).

- Organizacja Rankingów jest bardzo ważna dla całej naszej Fundacji. Dzięki tym zestawieniom możemy dowiedzieć się na jakim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego są gminy. Rankingi umożliwiają również porównanie wyników gmin z kolejnych lat - zauważa Marlena Moliszewska-Gumulak, dyrektor ds. Rozwoju FRDL.

Katowice były bezkonkurencyjne w swojej grupie jeśli chodzi o liczbę podmiotów gospodarki narodowej w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r. – z liczbą 309 podmiotów. W przypadku dochodów własnych budżetu per capita w latach 2019–2021 zajęły drugą lokatę osiągając pułap 5 047,85 zł. Z kwotą 17 317,35 zł miasto uplasowało się na drugim miejscu w kategorii wydatków bieżących na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na jednego mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r. Również drugą lokatę stolica województwa śląskiego uzyskała w przypadku takich wskaźników jak saldo migracji (na 1000 ludności w 2021 r. wyniosło -0,3) czy wydatki budżetowe na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego liczone per capita w 2021 roku (205,90 zł).

W sumie Katowice ze wskaźnikiem 4,143 zajęły pierwszą lokatę w rankingu. Tuż za stolicą województwa znalazła się Bielsko-Biała (4,128),Tychy (3,967), Gliwice (3,751), Rybnik (3,690), Żory (2,995), Dąbrowa Górnicza (2,905), Jaworzno (2,703), Częstochowa (2,572), Chorzów (2,475).

W przypadku tego Rankingu, organizatorzy ocenie poddają wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu województwa śląskiego tworząc trzy odrębne kategorie oceny wskaźników. W tym roku Katowice zajęły pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu. W pozostałych kategoriach zwyciężyły Goczałkowice Zdrój oraz Czeladź. Partnerem merytorycznym Ranking Gmin jest Urząd Statystyczny w Katowicach. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net