Tu jesteś: Strona Główna » Katowice Miastem Fachowców: wizyty studyjne – czas start!

Katowice Miastem Fachowców: wizyty studyjne – czas start!

| 2022-03-11

Rozpoczęły się wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u przedsiębiorców, realizowane w ramach programu Katowice Miastem Fachowców. Dzięki współpracy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami młodzi ludzie mają okazję „od kuchni" poznać zawody branżowe i techniczne.

Partnerami Miasta w tegorocznej edycji programu są firmy: BFC Nieruchomości Johann Bros, Departament Store Patrycja Forfecka-Bąk, Fabryka „Wiertła Baildon” S. A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca. W wizytach u katowickich przedsiębiorców weźmie udział prawie 300 uczniów klas VII.

- Rynek pracy dziś jednoznacznie pokazuje, że potrzebni są fachowcy. Brakuje rzemieślników i innego rodzaju specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu. Dzięki temu młodzieży w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwsze wizyty odbyły się już w firmach: Departament Store oraz Stosowanie Maszyn. Uczniowie SP nr 58 i SP nr 19 poznali kulisy pracy kaletnika, natomiast uczniowie SP nr 67 zapoznali się z takimi zawodami jak: operator CNC, operator EDM, monter i hydraulik.

- Mieliśmy okazję przedstawić naszą firmę i pokazać jak przebiega proces produkcyjny innowacyjnych hydraulicznych silników satelitowych uczniom i kadrze dydaktycznej Szkoły Podstawowej nr 67 z Katowic. Z przeprowadzonych rozmów, wyrażonego zainteresowania i stawianych pytań, można wnosić, iż czas został dobrze wykorzystany, a uczestnicy zdobyli wiedzę pozwalającą lepiej określić drogę dalszego swojego rozwoju zawodowego – mówi Tadeusz Szwajca, właściciel firmy Stosowanie Maszyn. - Liczymy, że udział w projekcie Katowice Miastem Fachowców, poprzez bezpośredni kontakt z naszą firmą i możliwość zaprezentowania tego co robimy, pozwoli na wyrobienie sobie lepszego oglądu co do dalszego kierunku kształcenia i przyszłej drogi zawodowej, a w przyszłości zaowocuje znalezieniem zatrudnienia w naszej firmie – dodaje.

Głównym założeniem programu „Katowice Miastem Fachowców”, jest zachęcenie młodzieży do podejmowania kształcenia w szkołach branżowych oraz technicznych. Dzięki wizytom studyjnym młodzi ludzie, stojący przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, mają okazję zobaczyć jak wygląda praca w danym zawodzie i jakie są związane z danym zawodem perspektywy. W ramach programu uczniowie - zgodnie ze swoimi zainteresowaniami - wybierają, u którego przedsiębiorcy chcieliby odbyć wizytę studyjną.

- Przyszedłem tu, bo zainteresowało mnie kaletnictwo i szycie – to były główne powody, dla których wziąłem udział w warsztatach. Robimy breloczki i dowiadujemy się wielu ciekawych informacji. Bardzo mi się podoba, jest jeszcze lepiej niż myślałem – mówi Dominik Szpanka, uczeń szkoły, który brał udział w wizycie studyjnej.

Dodatkowo projekt przyczynia się do zwiększenia wiedzy i świadomości w zakresie dualnego kształcenia. Stanowi także okazję do zaprezentowania bogatej oferty miasta w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

Realizacja wizyt studyjnych potrwa do połowy maja. Następnie uczniowie udadzą się na wizyty do szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty u przedsiębiorców. Całość dopełnią lekcje wychowawcze w szkołach poświęcone tematyce wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej.

- Program Katowice Miastem Fachowców jest wspaniałym uzupełnieniem realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego i wypełnieniem polityki edukacyjnej miasta - mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Program jest realizowany w Katowicach od 2018 r. W dotychczasowych edycjach programu udział wzięło łącznie prawie 2000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, a także podpisano 16 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.Zdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Sprawdź TAGI: katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net