Tu jesteś: Strona Główna » Katowice liderem w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością

Katowice liderem w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością

| 2017-04-28

Prezydent Marcin Krupa odebrał z rąk Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, Grand Prix konkursu „Lider Dostępności” oraz nagrodę w kategorii „Samorząd”. Miasto Katowice zostało uznane za lidera w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością. Uroczysta gala odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

 

dwnld290317410_640_01

- Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny; przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności", którego celem, jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
 
- Jesteśmy wdzięczni, że działania Katowic na polu wprowadzania ułatwień dla osób niepełnosprawnych zostały docenione i zauważone. W Katowicach powstały nowe, atrakcyjne przestrzenie publiczne, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców – bez wyjątku. Pracujemy też nad tym, by rożnego typu ułatwienia wprowadzać w wielu miejscach miasta – podkreślał podczas gali Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Warto dodać, że w kategorii „Architekt – urbanista” nagrodę odebrał Tomasz Konior, projektant katowickiego NOSPR, za całokształt pracy i uwzględnianie w swoich projektach potrzeb osób niepełnosprawnych.

dwnld583403630_640
 
W folderze okolicznościowym wydanym z okazji uroczystości opisano miasto Katowice:
Katowice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Nad tym, by jego rozwój służył wszystkim mieszkańcom śląskiej stolicy, czuwa Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. To ona wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych opiniuje projekty inwestycji miejskich pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością i konsultuje je z projektantami, a także opiniuje po zakończeniu inwestycji. Efekty tego działania, które jest wcieleniem w życie idei partycypacji obywatelskiej, są widoczne dla wszystkich mieszkańców i odwiedzających Katowice. W mieście powstaje coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery. Normą są windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, pojazdy i pochylnie. Dzieci z niepełnosprawnością mogą bawić się z rówieśnikami na integracyjnych placach zabaw. Inwestycje w infrastrukturę drogową i transportową sprawiają, że osoby niewidome i z niepełnosprawnością ruchową samodzielnie przemieszczają się do szkoły, na uczelnię i do pracy. Dworce i inne obiekty użyteczności publicznej poddawane są stałemu procesowi niwelowania barier. Wzorcową inwestycją jest nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1, w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Warto też wspomnieć o siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz powstającym w mieście domu kultury. W planach budownictwa mieszkaniowego uwzględnianie są potrzeby osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu powstają dostosowane mieszkania na parterach nowych obiektów. Dostępność nie dotyczy jednak tylko budynków i przestrzeni. Coraz większą rolę w życiu osób z niepełnosprawnością odgrywają nowe technologie - skuteczne narzędzia do likwidowania barier. W myśl tej idei władze  śląskiej stolicy przeprowadziły na swoim terenie prawdziwą informatyczną rewolucję. W wielu punktach miasta powstały strefy bezpłatnego Internetu, w budynkach zainstalowano infokioski i ekrany dotykowe z dostępem do sieci. Z myślą o osobach z niepełnosprawnością powstał serwis www.katowice.bezbarier.info, dzięki któremu można, nie wychodząc z domu, sprawdzić dostępność danego miejsca i zdobyć wiedzę pomocną w swobodnym poruszaniu się po mieście. Z myślą o osobach głuchych funkcjonuje w urzędach i instytucjach miejskich system Toktutok do tłumaczenia języka migowego. Wszystkie działania mają na celu walkę z wykluczeniem osób z niepełnosprawnością na różnych etapach ich życia”.


 
Opracowanie informacji: Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Katowice
Foto: Krzysztof Sitkowski KPRP, źródło:http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,584,prezydent-do-laureatow-nagrody-lider-dostepnosci-dostrzegacie-wazne-problemy-.html
Fragment tekstu z powyższej informacji pochodzi z witryny www.prezydent.pl
 

 Sprawdź TAGI: Katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2018 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net